Brusné kameny REETEC

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Radgost
admin

Brusné kameny REETEC

Příspěvek od Radgost »

Zaznamenal jsem nabídku čínských brusných kamenů Reetec s grit až 15000.
Máte už s nimi někdo zkušenosti?

ater
mistr brusič

Re: Brusné kameny REETEC

Příspěvek od ater »

Nemam s nimi zkušenosti, jeden jsem objednal ať to vyzkoušíme.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Bych taky zaexperimentoval. Mám 4 GD připravené pro nové střenky a po upravě stabilizatorů a šutr bych vyzkoušel.
...
Našel jsem na Aliex.. 3 velikosti. Láká mě ta 3 ti max velikost. Ale 50 USD zvážím jesti nebrát střední velikost.

https://m.aliexpress.com/item/329105878 ... iewDetails
Naposledy upravil(a) FerencH dne 19 úno 2020, 16:01, celkem upraveno 3 x.

Radgost
admin

Příspěvek od Radgost »

Zkusím zpětně najít.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Zdar. Láká čím dál víc. Nechám v hlavě uležet 2 týdny.
Střední 180*60*15 mm za 800 kč nebo velký 210*75*25 mm za 1500 kč?
..
Mohu prosit o názor. Stredni by byl OK, jen ta tl. 15 mm aby to neco vydrželo. Sem tam bude potřeba i precizne srovnat a abych do roka nemel placku cc 12 mm.
..
Ale jako finšer na pár desítek tahů / Břitvu by mi mohl roky posloužit. Co chlapi na to? Dik. F

Bob76

Příspěvek od Bob76 »

To ater_ už jsi tu 15k " ochutnal" Martine ?

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Bobe. Ater asi ještě čeká na zásilku.. Si myslim :?: . Čína je tím virem cela ekonomicky ochromená :x .
Mě by taky zajímal názor s těmi šutry 15k než objednám.
..
Zatim se kloním k velikosti střední. Těch 800 kč bych ešte zkousnul. (což ale nemá vliv na případné sem dopsané zkušenosti s tímto brouskem). F

ater
mistr brusič

Příspěvek od ater »

@Bob76: Kamen mam už doma. Srovnal jsem ho, ale ještě jsem na něm nic nenabrousil. Ale neboj, dočkáš se.

HonzaS
Donátor

Příspěvek od HonzaS »

Zdar,
došlo na nějaký pokus?

ater
mistr brusič

Příspěvek od ater »

Dnes jsem se dostal k testování kamenu a výsledky jsou rozporuplné. Z výroby je povrch kamene dost hrubý, tak jsem ho srovnal diamantovou deskou Atoma #400. Pak jsem jsem na něm zkusil britvu čerstvě nabroušenou na Naniwa SS 12k, výsledek po Reetec byl horší, při broušení pocit asi jako na 1k kameni, zvuk také tak. Břitvu jsem přebrousil na Naniwa 8k (o dost lepší povrch a linie ostří než po Reetec) a začal laborovat s kamenem, postupně jsem zkusil toto:

1. Odebral jsem cca 0,5mm kamene (kdyby horní vrstva z výroby obsahovala nečistoty), srovnal na Atoma #400 -> pořád výsledek horší jak Naniwa SS 8k (také srovnaná jen Atoma #400 a ničím nevyhlazená)
2. Zkusil jsem kamen vyhladit synt. nagurou Matsunaga 6k -> pořád horší povrch jak Naniwa SS 8k
3. Zkusil jsem kamen vyhladit přírodní jemnou nagurou (tvrdé Shobu asagi) -> pořád horší povrch jak Naniwa SS 8k
4. Zkusil jsem na kameni nabrousit kiridashi z HSS (19830), cíl je maximálně vyhladit povrch kamene ocelí - už jsem ale pak nestihl nezkusil břitvu (to ještě udělám).

Prozatím vlastnosti kamene vidím takto:
1. Hrubost - odhaduju na 6k, pouze okem se začíná povrch lesknout, ale při zvětšení 40x (lupa) i 200x mikroskop je jasně vidět, že to není 8k
2. Tvrdost - středně tvrdý, je tvrdší jak Naniwa SS, měkčí jak Naniwa Professional nebo Shapton Kuromaku
3. Vzhledem mi nejvíc připomíná King 6k S1
4. Při broušení břitvy zatím taková písčitá divná odezva, to nemá kolem 6k až 8k žádná kamen co jsem zkoušel. Možná se to spraví pokud kamen dokonale vyhladím. Při broušení kiridashi tj. větší plocha divná odezva zmizela včetně zvuku, to mě dost překvapilo, možná je kamen hodně citlivý i na přítlak, možná jsou v něm nečistoty, které nevadí HSS.
5. Má trochu tendenci vyštipovat ostří (zkoušel jsem na břitvě Sheffield Hamburg Ring takže uhlíkovka), také možná souvisí s vyhlazením.

Závěr ještě dělat nebudu.