Brusné kameny Matsunaga - King, Sun Tiger

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
FerencH

Brusné kameny Matsunaga - King, Sun Tiger

Příspěvek od FerencH »

(Nenašel jsem pod kameny sólo vlákno na kameny od Japonského výrobce Matsunaga - kameny King a kameny Sun Tiger, (pokud jsem přehlídnul, tak se omluvám).
--
Ahoj,
mám nový japonský kámen King zrnitosti 6000. Vypadá věru skvěle i s tím podstavcem (v podstavci je přilepený). S Kingem jsem neměl tu čest brousit. Jak je to s vodou, namáčením před použitím.
Na webu brusnekameny.cz se pod zbožím píše: „Neskladovat ve vodě (kámen stačí namočit těsně před použitím)“.
Delší doba pod vodou může kamenu King nějak „uškodit“? Jak porovnat dobu namáčení s jinými kameny?
F
278 King 6K.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PetrS
mistr mentor

Re: Brusné kameny Matsunaga - King, Sun Tiger

Příspěvek od PetrS »

Kingy chlastají jak duha, ale přitom dlouhý pobyt ve vodě jim škodí.
Viděl jsem kombi 1K/8K které se ve vodě rozlepilo.
Další zajímavost - neumí nasáknout vodu do zásoby. Tedy namočím jej na 5min a po vytažení za minutu má povrch bez vody. Namočím na 30minut a po vytažení má za minutu opět povrch bez vody, tudíž není rovnice mezi délkou namočení a výdrží vody na povrchu kamene.
Při broušení jej špryckou postřikuji a to dost často, ale nemá smysl mu dávat příliš vody, stejně za minutu (i dříve) je vše pryč. Hlavně po skončení práce nechat vyschnout nejlépe postavený na "kant".

vsezved

Příspěvek od vsezved »

Mám dva Kingy 1K a 1K/6K. Oba dva chlastají jak duha. Před prvním použitím je vždy máčím do doby, než přestanou pouštět bubliny. Pokud je vyndám dříve, nestíhám kamen kropit při broušení. Párkrát jsem kameny zapomněl ve vodě několik dní a žádnou změnu jsem nepozoroval.

Ten king 6K je dost měký a je třeba častěji rovnat. Ve velikosti 200/50 bych jej na břitvu již nepořizoval, pro své rozměry a tvrdost mi moc nevyhovuje. Při použití na nože se dost opotřebovává.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Nový King 6000.
Včera jsem prvně vyzkoušel toho nového King 6K. Dostal jsem se na něj až po více než 14 ti hodinách příjemného broušení 16 ks Dam pouze na Naniwě Professional 1K.
..
Zatím mé menší postřehy z broušení 8 ks Břitev :
- King 6K úchvatný kámen pro mne v sympatické béžové barvě a s podstavcem, podstavec vítám, aspoň se nemusí přemisťovat na jiné podstavce či držáky při proušení a také pro uskladnění!!
- Velikost plochou super a tloušťka 20 mm pro přechodové krátké broušení Břitev na 6K (20-50 tahů) je také vítána
- Po nakreslení mřížky - srovnání kameny nebylo ani nutné, přesto jsem projel na 1K+2K smirku stačily 2 minutky
- Je příjemně (asi jak pro koho) cítit novotou asi to epoxidové pojivo, prvně to bylo zjevné po prvním namočením do vody.
- Před použitím jsem měl namočen na cca 20 minut
- Že bude chlastat jak Duha, na to jsem byl upozorněn. ALE nezdá se mi. Objel jsem na nich celkem 8 ks Břitev. Vodní film na povrchu mě stále zůstával, jen trochu přidání sem tam rozprašovačem, nebo při oplachu ve vodě. Nevím, možná to slopání vody pro 6K King je menší, protože průkapu vody zabraňuje ten přilepený podstavec? Pro King 1K a kombi 1/6 K může být slopání větší.
--
Na King 6K jsem šel a zkoušel v několika variantách:
- Vždy po základním 1K z Naniwa Professionál (měl jsem připraveny 8ks Břitev ve střenách na fin broušení)
- pak 3K na Taidea + 6K King
- nebo na červený přírodní achát + 6K King
- Nebo přímo na 6K King (doba broušení byla logicky delší nebyl mezikus na nějakem 3K)
Výhodou bylo, že jsem měl rozděláno dost Břitev a vedle sebe v jeden okamžik položeny např 4 Břitvy ze 4 různých kamenů - a viděl výsledek v mikroskopu.
--
Vše jsem koukal průběžně přes mikroskop. Tentokrát jsem nepořizoval žádné snímky -- to by se mi doba prodlužovala až na 3 násobek. Časem se k tomu vrátím i se snímkami.
Po King 6K jsme dodělával na 8K Taidea + 10K Nawiva SS.
--
Závěr:
Max spokojenost.
King 6 K -- pro mne velmi příjemné překvapení, přesně tento kámen mi v postupce chyběl. Cena/výkon pro broušení Břitev – excelentní.
Ostří při broušení po něm příjemně a řekl bych až hladce klouže.
Jelikož je jemný, vytváří se jemná kašička.
U mne držel vodní film na kamenu celkem v pohodě, dokrmování vodou bych nazval střední (Taidea a jiné číny slopou více, Naniwa značně méně, nepatrně)
F

PetrS
mistr mentor

Příspěvek od PetrS »

To snížené nasávání vody bude zřejmě díky novému typu pojiva, protože na mém Kingu stačí vyndat kámen z vody a položit na stůl a šáhnout pro Břitvu a když chci začít brousit, tak už je povrch naprosto bez vody. Postříkám špryckou a po několika tazích už není po vodě ani památka. Zřejmě to byla jedna z nevýhod tohoto kamene a tak ji výrobce upravil. Ta "stará" verze už je necelých deset let co ji mám a tak na to měli dost času.
Kaši z broušení si musím hlídat aby se mi nespekla díky nedostatku vody, protože pak mění vlastnosti kamene k horšímu. Též si musím pečlivě hlídat aby kámen nešel do nějaké uzavřené krabičky mokrý, protože jinak začne být cítit.
Celá sestava všech tří Kingů umí udělat velmi dobrou práci.

ater

Příspěvek od ater »

@FerencH: King S-2/S-1 se nedoporučuje máčet, jsou to hutné brusné kameny bez pórů. Mam jen menší velikost Kinga 6k a ten je z pojiva (nejspíš nějaký epoxid), které se ve vodě rozpouští. Takže pouze polej vodou, nech nasát horní vrstvu a pak můžeš brousit. Hodně vodu pije King #800 a 1k (klasický nebo i Hyper). To jsou spékané pórovité kameny, do pórů nasajou místo vzduchu vodu (něco jako pískovec).