Japonske prirodni kameny

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Odpovědět
vsezved
Příspěvky: 612
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35
Bydliště: Plzeň jih

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od vsezved »

Uživatelský avatar
Yaron
Příspěvky: 492
Registrován: 03 kvě 2013, 14:57
Bydliště: Praha - východ

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od Yaron »

Díky moc
Living on the edge.
Rostin
Příspěvky: 17
Registrován: 03 bře 2013, 18:49
Bydliště: Brno

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od Rostin »

Ahoj Jardo.
Já mám jeden kámen nalepený na dřevě a zalakovaný nějakým lakem na dřevo.
Už sem ho tak koupil, tak nevím jakým.
Vrstva laku je docela silná, a nejsou žádné problémy.

Další kámen jsem lakoval lakem na kov ve spreji.
Půjčili mi ho kluci vpráci a taky bez problémů.

Já osobně bych u přírodních kamenů neměl strach a použil bych, co dům dá.

Rosťa
Uživatelský avatar
Yaron
Příspěvky: 492
Registrován: 03 kvě 2013, 14:57
Bydliště: Praha - východ

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od Yaron »

Děkuju Rosťo. Už začínám mít jasno a zítra půjdu koupit ten epoxidový lak co mi radil Vsezved. Zdá se mi to nejlepši varianta. Potom kameny nafotím a pochlubím se. Jsem z nich úplně nadšený a broušení je na nich paráda a výsledky mám čím dál tím lepší. Už teď se z nich oholím lépe než z Naniwy 10k. Zajímal by mě i názor kolegy, kterému jsem nedávno brousil břitvu 🤔😁, tak snad se ozve 😎.
Co vy, pánové? Co použiváte za japonce? Pochlubte se …
Living on the edge.
Uživatelský avatar
FerencH
Příspěvky: 448
Registrován: 20 zář 2018, 07:11
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od FerencH »

LAK..
S lakováním japonského kamene NEmám zkušenost, jen dávám odkaz - variantně obdobný nezávadný epoxid lak.
Mám ale zkušenost ze 2 složkovým „epoxidový lak EPOLEX LAK NA DŘEVO S1300", je nezávadný - použitelný ve styku s potravinami, pitnou vodou, pro interiériér apod!, od českého výrobce Teluria.
Nutné dodržet správný předepsaný poměr s tužidlem (součástí koupě), proto pro menší množství přesně odvážit např na kuchyňské váze na gramy. Každopádně doporučuju použít i ředidlo S6300, lak je dost hutný, lépe ještě naředit a pak použít...

Např zde
https://www.barvy-laky-unimax.cz/bezbar ... ajEALw_wcB
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od ater »

Hlavní je použít lak odolný vlhkosti a vodě, jinak se časem začne loupat a pak je to dost blbé, protože to nejde opravit bez kompletního oloupání a nebo obroušení starého laku. Epoxidový lak s1300 je OK, jen je trochu otrava pokaždé míchat malé množství. Já používám Lodní Lak LAZUROL S1119. První kámen jsem s ním natřel cca před 8mi lety a pořád to drží bez problémů. Ředí se to ředilem S6006, které leze koupit i bezaromatické takže to pak doma nesmrdí.

První nátěr je lepší udělat hustším lakem tj. neředit to co je v plechovce, dobré je to hlavně u měkčích kamenů, které do sebe lak nasají (to jsou třeba i Mikawa Shiro nagura).

Lak na nehty je docela řídký, jde použít také, kdysi jsem použil párkrát Essence quick dry top coat (čirý lak), ten drží také, ale cca po 2 letech jsem to přetřel lakem S1119 protože dělá hladší povrch a kameny se tak lépe myjou od kaše z nagur.
Uživatelský avatar
Yaron
Příspěvky: 492
Registrován: 03 kvě 2013, 14:57
Bydliště: Praha - východ

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od Yaron »

Děkuju @Atere. Nakonec jsem koupil Yacht lak S1006 od firmy Colorlak. Včera jsem natřel kameny 2mi vrstvami tohoto laku, tak uvidím. Myslím si, že to bude ok. Bohužel mi skápl nějaký i lak i na pracovní strany kamenů, tak doufám, že je v pohodě sumdám diamantovou deskou Atoma 400.
Až bude čas tak je nafotím.
Living on the edge.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od ater »

@Yaron: Já dávám většinou 4 vrstvy, ale stačí méně pokud je laku tolik aby se začal povrch lesknout. Obvykle si dám kámen na karton stranou, na které se brousí, zvednu jednou rukou a zalakuju obvod kamene těsně u plochy určené k broušení. Pak kámen položím na karton a zalakuju zbytek. Karton používám pro manipulaci s kamenem a jeho otáčení při lakování.

To co steče na pracovní plochu kamene je ideální co nejdřív otřít hadrem a pak obrousit. I bez otření to pak odbrousíš, u tvrdých kamenů (to by mohlo být tvoje Ozuku) se lak moc hluboko nezapije.
Uživatelský avatar
Yaron
Příspěvky: 492
Registrován: 03 kvě 2013, 14:57
Bydliště: Praha - východ

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od Yaron »

@Ater, děkuji uctivě 🙏 přesvědčil jsi mě a dal jsem třetí vrstvu ( obdivuji tvůj perfekcionismus ), ale to už bude myslím stačit. Jsem trochu nervózní až odbrousím ten steklý lak na tý pracovní straně / stranách a hlavně se už těším až budu pokračovat v broušení. Rozšiřuji sbírku nagur, už mám všechny ze základní sestavy Mikawa nagur, tedy Botan, Tenjyou, Mejiro a Koma a několik Tomo nagur. ( snad to píšu dobře ), takže potřebuju pokračovat v ladění broušení na tolika radosti 😆.
K tomu lakování, mám na cestě několik tomo nagur, které jsou zalakovány cashew lacquer ( em ). Zkoušel někdo? Dá se pořídit u nás? Já už mám pro teď hotovo, ale rád si rozšířím obzory 😎
Living on the edge.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od ater »

@Yaron: Cashew lacquer jsem nikdy nepoužil, ale mám kameny co jsou jim zalakovany bývalými majiteli z Japonska. Přijde mi že lak dělá tlustou vrstvu a je výrazně do hnědá. Z pohledu užitný hodnoty mi to přijde jak alkydovy nebo epoxidovy lak. Nevím o tom, že by ho někdo v EU prodával.
Odpovědět

Zpět na „Brusné kameny“