Shapton Kuromaku 12000 vs Nainiwa 12000 super stone

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Radgost
admin

Re: Shapton Kuromaku 12000 vs Nainiwa 12000 super stone

Příspěvek od Radgost »

Chápu, že si, chlapi, chcete o šutrech volně pokecat, nezlobte se ale, že vám to tady později krapet promažu o příspěvky, které přímo nesouvisí s tématem. 8-)

petkon

Příspěvek od petkon »

Vím že to opět nebude úplně k tématu..... Shapton vs Nainiwa ale nechci zbytečně zakládat další téma.... Objevil jsem totiž ještě jeden kámen určitě ale ne jen já ? 😀 je to suehiro kouseki 10000 ? Zajímalo by mě jak si stojí oproti nainiwe professional 10000 ? Jestli je vhodné se na něho posunout z z Nortonu 8000 ?
Děkuji.

Radgost
admin

Příspěvek od Radgost »

Založ prosím nové téma.

Bob76

Příspěvek od Bob76 »

petkon píše:
17 lis 2021, 09:13
Vím že to opět nebude úplně k tématu..... Shapton vs Nainiwa ale nechci zbytečně zakládat další téma.... Objevil jsem totiž ještě jeden kámen určitě ale ne jen já ? 😀 je to suehiro kouseki 10000 ? Zajímalo by mě jak si stojí oproti nainiwe professional 10000 ? Jestli je vhodné se na něho posunout z z Nortonu 8000 ?
Děkuji.
Zbytečně nekombinuj kameny od více výrobců,např. u Naniwy se ti povrch krásně zjemňuje a pokud zařadíš jeden jiný kámen můžeš si povrch i zhoršit. Já si právě raději koupil Naniwu 8k do postupky a Norton 8k dočasně vyřadil.

ater
mistr brusič

Příspěvek od ater »

@petkon: Pokud chces kamen spis na britvy tak nejlepsi vysledky dostanes z Naniwa Super Stone, delaji konzistentni povrch a extremne vyhlazuji. Shapton Kuromaku 12k neni standarni, je to mix abraziv a tim se snazi napodobit univerzalni japonsky prirodni finisher. V porovnani se Super stone 12k dela vyrazne horsi povrch tj jevi se jako hrubsi. Sam vyrobce doporucuje skok z Kuromaku 8k na 30k. 12k Kuromaku je urcene na brouseni 1k a pak jit rovnou na 12k.
Pokud jde o holeni tak ze Super Stone 12k se oholis tak dobre, ze napr. nasledne pouziti Kuromaku 30k, Shapton Glass stone 30k nebo Suehiro Gokumyo 20 uz neni vyrazne znatelny posun k lepsimu. Ja osobne mam ze syntetik nejradeji ostri ze Super Stone 10k.
Pokud chces kamen i na noze tak sahni po Naniwa Chosera nebo Shapton Kuromaku, protoze jsou tvrdsi nez kuromaku a vyrazne lip brousi legovane oceli a praskovky.

petkon

Re: Shapton Kuromaku 12000 anebo Nainiwa 12000 super stone

Příspěvek od petkon »

PetrS píše:
13 lis 2021, 21:30
Mám Shapton Kuromaku 12 000 a Naniwa 10 000 Professional. (nemám Naniwu super stone 12 000)

Shapton 12K je choulostivý kámen který sice výborně pracuje, ale je velice citlivý na probroušení, popraskání a dokonce se mi za ta léta používání a kdysi nesprávnému uložení, dokonce prohnul. Byť se to zdá nepravděpodobné - stalo se a dodnes jsem jej nechal v jeho prohnutí a brousím na konkávní straně.
Celkově bych jej hodnotil jako velmi snadno poškoditelný ale výsledek je již použitelný na holení, i když ale...
Oproti tomu Naniwa v řadě professional je káme pevný stabilní a odolný, ale po Naniwa prof. 10K ještě zdaleka není Břitva dobře nabroušená pro fajnové oholení.
Oba kameny pracují kvalitně a dobře a výsledek jejich práce přináší na Břitvách kvalitní ostří, ale protože pak na Břitvách pokračuji pak ještě mnohem výš, tak si myslím, že:
- pro Břitvy 12K je tak tak
- pro nože 8K je velmi dobré

Kolegové by mohli přidat své zkušenosti jak se jim obě značky kamenů jeví.
8-)
Tak Petře musím ti dát samozřejmě za pravdu !!! Stál jsem s majitelem i díky radám mnohých z vás majitelem Naniwa professional 10000 břitva mi perfektně oholila chlupy na zádech !!! :lol: dokonce se nezalekla ani vousů ALE... Spíše ty vousy tahala jako žiletka po 20 oholeních má smysl si kupovat po té 10 tisícovce dvanácti tisícovku super stone nebo jít rovnou už někam k patnácti tisícům ?? Nerad bych utratil dalšího 2 500 a zjistil že jsem se z holení vousů posunul jen minimálně a že spíš trhám než holím !!?? ☹️ Díky

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Podle toho co popisuješ, tak ještě nemáš využitý potenciál stávajících kamenů.

Pečlivě sleduj jak jsi zpracoval ostří na kamenech v zrnitosti okolo 5K a výš a když přijdeš k 10-12K tak už by mělo být holení vousů normální. Nemusí to být žádná superostrost, ale normální holení bez tahání, dření a vynechávání vousů.
Pokud se ostří chová jako spotřebovaná žiletka, tak nemáš naostřeno a dokonce ani nabroušeno. Hrana břitu musí být hladká a rovná bez zubů (míněno pod mikroskopem) a jedna plocha fazetky.
Chlupy na těle mají rozdílnou strukturu oproti vousům a oholí je i hodně spotřebovaná žiletka či Břitva a proto kontrola ostrosti na chlupech nemá žádnou vypovídací hodnotu, to zvládne i středně nabroušený nůž a dokonce i čerstvě ustřihnutá plechovka. :cry:
Zatím nespěchej na další nákup, ale vychutnávej si co máš a vycucni z Tvé sestavy co nejlepší výsledek.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Ahoj.
Nemá smysl kupovat další, snad později.
..
Kvalitní kameny nezaručí kvalitní ostří! :idea:
Je zde mnoho proměnných i krom kvalitní výbavy jako. .. Ruce .. cit… zkušenost.
..
Zpětná vazba přes kukátka je u Břitvy téměř nutností. :!: Mikroskop je nej pomůckou, zde je vidět vše pokud se umí správně využít.
..
ZÁVĚR Usadit základ na 1k. Dodržet postupku. I na 8k se lze pak slušně holit. A zejména brousit a brousit a věřit si. 1..5 broušení neúspěch nedělají. Ani 20..
Až to půjde, pak lze zvažovat plusy mínusy 10k, 12k, jiný šutr atd. F
..
EDIT ajejda. Jsem.psal ve stejné době jako Petr. Jen z mobilu to jde hůř. Ale OK

petkon

Příspěvek od petkon »

PetrS píše:
22 pro 2021, 14:27
Podle toho co popisuješ, tak ještě nemáš využitý potenciál stávajících kamenů.

Pečlivě sleduj jak jsi zpracoval ostří na kamenech v zrnitosti okolo 5K a výš a když přijdeš k 10-12K tak už by mělo být holení vousů normální. Nemusí to být žádná superostrost, ale normální holení bez tahání, dření a vynechávání vousů.
Pokud se ostří chová jako spotřebovaná žiletka, tak nemáš naostřeno a dokonce ani nabroušeno. Hrana břitu musí být hladká a rovná bez zubů (míněno pod mikroskopem) a jedna plocha fazetky.
Chlupy na těle mají rozdílnou strukturu oproti vousům a oholí je i hodně spotřebovaná žiletka či Břitva a proto kontrola ostrosti na chlupech nemá žádnou vypovídací hodnotu, to zvládne i středně nabroušený nůž a dokonce i čerstvě ustřihnutá plechovka. :cry:
Zatím nespěchej na další nákup, ale vychutnávej si co máš a vycucni z Tvé sestavy co nejlepší výsledek.
No zkrátka není to tak jednoduché jako šmrdlání těch mých japonských nožů po kameni..... tam přejedu prstem po ostří a vím :D ale u břitvy přejedu v tom lepším případě se jen pořežu v tom horším si to celé broušení ztrhnu a můžu začít na novo je toho ještě hodně přede mnou nějaký zvětšovák.... vidím asi jako první krok !? Nebo to někdo z vás je schopný poznat jenom tm že se třeba břitva lepí na kámen ? Když sundám s tisícovky břitvu holí chlupy na předloktí třeba ? Asi to tu už všechno maté někde napsané a je na mě abych si to našel.... A na závěr za jak dlouho průměrně nabrousíte břitvu do stavu shave ready pokuď je prostě jen tupá a nijak jinak poškozená.....

Bob76

Příspěvek od Bob76 »

Už jsem to psal, na začátku jsem doufal,že se ten čas strávený při broušení bude zkracovat a ono houby, přidal jsem další kameny a doba 5- 8 hodin na naostření je odpovídající. Po hrubosti 10-12k by se mělo dát oholit, jak říká Petr S chce to vypilovat styl a mít lehkou ruku. Vypovídající hodnotu má mikroskop a musíš vědět na co se dívat. Ano dá se to zkontrolovat i nějakým " kukrem" ale chce to mít již něco nabroušeno a nebo mít s čím porovnávat.