Dezinfekce staršch břitev.

O renovačních technikách - návody, rady, varování
Odpovědět
Yetti
Příspěvky: 56
Registrován: 03 úno 2015, 20:23
Bydliště: Jílové okres Děčín

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od Yetti »

Vlastnosti formaldehydu dle Rp. Jinak v Sol. Galli-Valerio jsem na vojně uchovával na ordinaci nástroje, jehelece, peany, skalpely a jiný vercajk. Pravda cajky byly pochromovány, ale ostří ne a nebyl problém. Jediné co by asi byl problém by byl bakelit a nejsem si jist u celuloidu.
Citace
Dále se používá v textilním a fotografickém průmyslu, při elektropokovování,! jako inhibitor koroze kovu!, stabilizátor benzínu a prostředek ke konzervaci dřeva. Slouží také k výrobě barviv, povrchové aktivních látek, extrakčních činidel.
Formaldehyd zabíjí většinu bakterií, proto se používá také jako konzervační prostředek pro některé potraviny, kosmetiku a léčivá a jako čisticí, desinfekční a sterilizační prostředek. V zemědělství slouží k desinfekci půdy a semen a jako insekticid a fungicid. Značné využití má také v lékařství a v oblasti veterinární. Vodný roztok se běžně používá pro konzervaci biologického materiálu a k balzamaci lidských těl. Vodný roztok formaldehydu s fenolem, tetraboritanem sodným a glycerolem se nazývá Galli-Valeriův roztok (lat. Solutio Galli-Valerio)[4] Používá se k dezinfekci lékařských nástrojů.[5]
optimista čte knihy, pesimista Korán a realista studuje základy střelby na pohyblivý cíl.
Uživatelský avatar
FerencH
Příspěvky: 448
Registrován: 20 zář 2018, 07:11
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od FerencH »

ETHANOLUM 96%. A kur .ňa, to sem si dal .
Sehnal jsem si postupně pár starších Břitev, vždy jsem je nějak uvedl do života, zkraje desinfikoval – lihem jen kovovou část, celkový řádný oplach horou mýdlovou vodu, CRC inhibitor koroze (něco jako WD40), smirek, Sitol atd.
---
A jedna Břitva mi stále tek nějak smrděla. Sehnal jsme si líh - ETHANOLUM 96%. Dojdu z práce, do PET láhve 0,3 l dám celou Břitvu, jdu něco robit do kuchyně a za 1 hod. kontroluji ten roztok a tak si říkám – fajn, pěkně to čistí, nějaké cucky v tom plavou, snad se rozpouští ten bordel a breberušky.
Po další hodině světlá střenka byla ještě světlejší, Břitvu jsem vyjmul, v ruce klouže jako slimák.
Čistá to fakt byla, ale líh s sebou vzal a začal komplet rozpouštět i celou střenku.
Opláchnul jsem ve vodě, odložil a věděl jsem, že další den mám co na práci.
--
Druhý den - tož mě zajímal vliv toho lihu – do skleničky jsem nalil líh a položil další jinou břitvu s černou PVC střenkou, že „enom na chvilku“. Za 10 minut vytáhnu a ano zas slizké jak slimák po dešti, celý jsem se orosil. Než jsem to dal pod proud vody, tak při osychání na vzduchu se na té černé střence začal tvořit bílý povlak.
A znovu jsem, už potřetí, se orosil.
--
Když už tak už – jsem vzal další 2 ks břitvy co mají černou PVC střenku – zde už jsem nic do lihu neponořil, jen jsem dal pár kapek lihu na střenky – reakce- začal se tvořit opět bílý nesmytelný povlak, o velikosti tak 1 cm2. budiž, je to jedno – celá sobota padne na renovace.
----
Tak jsem smirkoval a smirkoval. Leštil střenky, záhyby atd., doleštil pomocí Silichrom, Sitol..
A jelikož jsem musel dost manévrovat s celou Břitvou a jistě nějaký ten ťukanec přes ostří nastal, pak všechny 4 Břitvy šly na šutry. Broušení bylo OK – nedávno jsem brousil, proto jen chvíli na 1K, pak na 3K i 8K a finišer, 6 hodin broušení na 4 kusy.
-
Jak dopadly střenky? Po té sobotní dřině jsem je doleštil do původního i lepšího stavu. Ta, o kterou šlo původně, je již OK, nesmrdí. Foto jsem v průběhu žádné nedělal, byl jsem tak na sebe nasran..ý, že jsem si ani nevzpomněl.
-
ZÁVĚR – střenky do ETHANOLUM (96%), nepatří, alespoň ne ty starší výroby.
F
56 po čištění.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Yetti
Příspěvky: 56
Registrován: 03 úno 2015, 20:23
Bydliště: Jílové okres Děčín

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od Yetti »

milý kolego, by jsi se mrknul na to japa se PVC, celuloid a jiné hmoty z doby "bakelitní" páchaly asi by jsi do alc. conc. své dámy nastrkal. A na okraj. Čistý alkohol vysušuje a tedy některé viry a plísně a jiné breberky poněkud nevraždí, ale vysuší a ty mršky potvory, dostanou li vodu a prostředí mají malinko radost a vesele se množí. Pro to se do roztoků s alkoholem přidávají detergenty a organická rozpouštědla. Biologové mne nevražděte,
optimista čte knihy, pesimista Korán a realista studuje základy střelby na pohyblivý cíl.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od ater »

@FerencH: S desinfikováním je to docela problém. Já používám Sekusept aktiv, ale že ti nerozežere nějaké střenky ti NEzaručuju, to se stát může vždycky. V horším případě (celuloid) se ti začnou střenky rozkládat a začne břitva reznout, takže si tu břitvu hlídej.

Jinak mam pocit, že ti smrdí ta břitva co jí máš v krabičce Puma. Protože reálně smrdí ty krabičky Puma, jsou plastové, imitace dřeva.
Uživatelský avatar
chlpos57
Příspěvky: 412
Registrován: 12 dub 2022, 19:27
Bydliště: Topolčany

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od chlpos57 »

Ahojte ostroši.Skùšal niekto na dezimfekciu britiev ozòn ,vyvyjače ozonu sa predavaju,alebo sa da vyrobiť teslov transformator.Čavte Ch57.
Zdravì Chlpos57 :-)
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od Radgost »

Ne, to jsem nezkoušel. :-)
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od ater »

Ozon je hodne reaktivni a ocel mimo nerezu ma vuci nemu hodne nizkou odolnost, stejne tak nektere plasty. Neznam bezpecne expozicni casy, ani casy pro spolehlivy zniceni viru a bakterii, ale bych s tim opatrny.
Uživatelský avatar
FerencH
Příspěvky: 448
Registrován: 20 zář 2018, 07:11
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od FerencH »

Jsem se již z těch plastů zcela vyléčil.. a ten smrad a změny desigenu a deformace střenek...
..
Všechny Dámy již dávám do dřeva.
Ještě snad před 1R jsem udělal při renovaci Břitvy výjimku. Omyl a znovu dřevěné střenky.
..
U novějších Břitev cca do stáří 20R (nevím) by to vadit asi nemělo.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 13
Registrován: 11 zář 2021, 19:22

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od Lukáš »

Dobrý večer,
Rád bych se zeptal zkušenějších zda má někdo zkušenost s Sekusept aktive ? Používá se také ve zdravotnictví a měl by být snášenlivý s plasty. Máte někdo zkušenosti co by mohl udělat s břitvou ? Děkuji za jakýkoli názor.

Tady je odkaz na složení.
https://www.medipos.cz/1/Sekusept-Aktiv-1-5kg.html
Amatérský nadšenec, který prošel cestou od plastových holících strojků přes "Bagr" až k shavettě a teprve tam jsem si uvědomil kam to všechno směřuje...
Uživatelský avatar
chlpos57
Příspěvky: 412
Registrován: 12 dub 2022, 19:27
Bydliště: Topolčany

Re: Dezinfekce staršch břitev.

Příspěvek od chlpos57 »

:P Ahojte .Na nete odporùčajù Sterimed Endo ,chcelo by ho otestovať na rôznych materialoch - starych plastoch stienkach a častiach čepelí ,zlomených alebo nejako znehodnotenych čepelí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zdravì Chlpos57 :-)
Odpovědět

Zpět na „Všeobecně o renovačních technikách“