Novy remen

...řemeny závěsné a řemeny na strojku či dřevěné kostře napnuté...
Odpovědět
smithfarm
Příspěvky: 3
Registrován: 31 led 2010, 09:41

Novy remen

Příspěvek od smithfarm »

Panove, dovolte, abych se predstavil. Jmenuji se Smithfarm a jelikoz fusuju do truhlariny - nebo spise s ni koketuju, posledni dobou vazneji - potrebuji ostre nastroje "jako britva", tak jsem se pustil do vyroby obtahovaciho remene.

V brasnarstvi jsem sehnal hovezi kuzi, kterou hodlam napajcovat klasickym receptem, ktery jsem se dovedel zde. Na vyrobu tmelu mam plavenou kridu - lze pouzit i na pajcunk, nebo ta krida musi byt rozdrcena skolni? Predpokladam, ze je to jedno, ale radeji se zeptam.

Jako olej chci pouzit parafinovy olej z lekarny - mam ho tu celou lahev.

Remen chci pak napustit zelenou pastu IV. od Pragochemy - zda se mi nejrozumnejsi, kdyz chromoxid v prasku je pro me nedostupny.

Jakekoliv Vase nazory jsou vitany, jakoz i podnety, rady apod.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Novy remen

Příspěvek od PetrS »

Ahoj smithfarm,
vítám Tě na zdejším foru, mezi přáteli těch nejostřejších nástrojů zvaných Břitva. Tvůj úmysl, vyrobit si sám obtahovací řemen je velice chvályhodné. Jen jsem poněkud nepochopil, zda jej chceš na obtahování Břitev, či dřevořezných nástrojů. Ostří Břitvy má svá specifika a jak jsem zjistil, tak Břitva na dřevo vůbec není dobrá. Ostří neřeže, rychle se ztupí a velice lehce se vyštípne. Dlátka mají jiný typ výbrusu a po nabroušení na jemném břidlicovém kameni s olejem je taková kvalita ostří, že je radost s ním pracovat. Jen jsem zjistil, že při příliš jemném ostří stačí jedno příčné škrábnutí po dřevě a břit je ohnutý a přestal řezat. Tvrdost dlátka a Břitvy je nesrovnatelná a tím taky vznikají rozdíly v řezném použití. Co se týká toho obtahovacího řemene, tak školní křída je součástí pajcunku, ale nevím jaký je rozdíl v použití plavené křídy a školní křídy, ale myslím, že tam velký rozdíl nebude. Spíše budeš mít ušetřené to drcení. Olej je vyzkoušený Šicol - (zdejší přezdívka oleje do šicích strojů). Dobře nasákává, drží pajcunk po zaleštění a nevysychá. Přidat brusnou pastu je dobré, ale na obtahování po nabroušení na kameni, je potřebný řemen bez ostrého pajcunku. Nejlépe natažený bílou pastou Dovo, nebo směsí pár kapek Šicolu a špetičku křídy či dokonce jen olej bez křídy, ale opravdu jen pár kapek na hadřík a vetřít. Každopádně vždy a vše řádně zaleštit flaškou Leštilkou. Břitvu po nabroušení na kameni, obtahovat na čistém řemenu jen velmi zlehounka. Při dalších obtahováních kdy už holý řemen nechce dávat takový výsledek, tak použít řemen nebo jeho druhou stranu s ostrým pajcunkem. Přeji úspěch při výrobě, stále dobré ostří a pevnou ruku.
Zdravím, Petr. 8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
smithfarm
Příspěvky: 3
Registrován: 31 led 2010, 09:41

Re: Novy remen

Příspěvek od smithfarm »

Diky Petre. Kuzi, co mam, je dost siroka tak z ni chci udelat remeny dva. Jeden napajcuju a napastuju (zelena pasta od Techcentrum mi dorazila vcera) a druhy necham cisty a budu se ridit Tvych rad.

Na obtahovani dlat a zelizek do hobliku jsem si nechal na magnetce zbrousit do roviny kousek litiny. Na ten litinovy povrch se nanese velmi male mnozstvi jemne diamantove lestici pasty. Kousky diamantu se zachycuji do pomerne mekke litiny a dobre se v ni udrzi.

Remen na dlata je veru nezvykly ale princip by mel byt takovy: pri sekani se ostri dlata pomerne rychle ohne. Pokud se po tomto ohnuti pokracuje v praci, za chvili je dlato tupe a musi se znovu obtahnout. Ale kdyz to clovek parkrat vezme na remeni, ostri se narovna. Je to (pry) rychlejsi nez obtahovani na kameni a prodlouzi dobu mezi brousenimi/obtahnutimi. Tim se take snizi tak uber materialu pri brouseni a obtahovani.

K Britve se snad jednoho dne dopracuji, ale zatim brousim a obtahuju jen dlata, zelizka a noze. Az vyladim svuj system, dalsi vyzva je brouseni profilovych dlat.

Smithfarm
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Novy remen

Příspěvek od Zipíno »

Desky na lapování se vyrábějí z temperované stabilizované litiny, na jejíž mřížkovaný povrch se nalévá olovo. to se srovnává zaškrabáním a na toto olovo se nanáší lečtící (lapovací) pasta.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Novy remen

Příspěvek od PetrS »

Princip rovnání břitu je u obého stejný. Jak u Břitvy, tak i u dlátek. Jen Břitva má tu výhodu, že má dlouhý břit a tak do řemene nemá snahu udělat podélné zářezy. Přeji dobré broušení a jemné obtahování.
Zdravím, 8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Novy remen

Příspěvek od Zipíno »

Tak jsem na chalupě pod hromadou dřeva vyhrabal starou koženou transmisi, jejíž šikmé spoje jsou prošívány koženým řemínkem. Koukal jsem na ní a není ještě ani moc polámaná, tak z ní snad půjde vyrobit obtahovák.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
dub
Příspěvky: 69
Registrován: 05 bře 2010, 21:26
Bydliště: Litoměřice

Re: Novy remen

Příspěvek od dub »

Ahoj , taky mám slíbený řemen z transmise, jsem zvědavej co z toho vyrobíš a jak to bude fungovat.
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Novy remen

Příspěvek od Zipíno »

Zatím je ve vodě a louhuje se z něj neskutečná vrstva prachu. Vnitřní plocha dokonce ani nebyla černá, vypadá to, že moc neběhal, ale je krásně ohebný. A když z něj nepůjdou obtahováky, tak mám materiál na nové pouzdro na mačetku. :lol:
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Odpovědět

Zpět na „Obtahovací řemeny“