Kolínské vody

O veškeré další pánské kosmetice
Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 468
Registrován: 21 lis 2008, 16:38

Kolínské vody

Příspěvek od Artifex »

Dostal se mi do ruk historický návod na přípravu jemné kolínské vody:
10-20g oleje Eau de cologne
880g jemného lihu 96%
100g destilované vody

těší mne že jsme na fóru došli k tomu že nám všem vyhovují vody s velkým obsahem alkoholu, v histrorické literatuře se vyskytují vody které obsahují +/- 50-90% lihu což v dnešní době prodejci kosmetiky nerespektují (nedávno jsem obešel při výběru vody pro sebe složení mnoha značek a výrobci se snaží pokud je v kolínské líh tak udržet jeho koncentraci cca kolem 30%(na etiketě je buď procentuální zastoupení nebo chronologické zastoupení, tzn. Pokud je na etiketě: "aqua, ethanol denat."Tak výrobek obsahuje více než 50% vody a méně než 50% alkoholu v poměru voda/alkohol, taktéž platí naopak) a často také pozoruji snahu nahradit alkohol různými chemickými látkami snižujícími krvácivost a dezinfikujícími a také éterickými oleji.) Nahrazovat alkohol syntetiky ale nemá vůbec žádný smysl protože proč jde dělat něco jednoduše když to jde složitě, alkohol působí a)jako dezinfekce b) při pořezání alkohol ve vysoké koncentraci způsobuje denaturaci bílkovin v krvi takže zlepšuje srážení krve na poranění a c)dává příjemný pocit podrážděné pokožce po holení. Toto vše se řeší směsí syntetických látek jen proto aby kosmetické firmy ukázaly svoji 'user friendliness" a dle moderního trendu "necpaly ten alkohol do všeho"

Já si dělám vodu po holení sám, není to dle výše zmíněného návodu až zas tak složité, stačí sehnat potravinářský alkohol (počítejte ale s pálkou> 80% alkohol, 0,7l za 230kč, dá se sehnat v drogerii, popřípadě v lékárnách) Důležité je nepoužívat denaturovaný a pokud ano tak denaturovaný metanolem, ne benzinem, benzin směsce dává neskonalý zápach, metanol ne a není v koncentracích v jakých se vyskytuje škodlivý (jedovatost metanolu je celkově přeceňována, jedovatý je pokud se vyskytuje v alkoholu nad 10-15%, v přítomnosti nadbytku ethanolu je metabolizován na neškodné látky které se neukládají v těle a nezpůsobují poškození, dokonce do některých nejlepších značek whiskey se methanol přidává uměle pro lepší chuť, opět jen v množství nepoškozující zdraví). Smíchat ethanol s nějakým esenciálním olejem je dalším krokem, esenciální oleje si extrahuji sám, používají se v podstatě pro dodání vůně a parfemace, máte-li tedy, pánové oblíbenou vůni v parfému, není nic jednoduššího než si ji přidat do této své směsky. Jinak lze použít růžový olej, různé květové či listové oleje, pryskyřice. Celkově si můžeme namíchat svoji vodu po holení ze které budeme mít radost jak my(z obsahu, vůně i účinků na pleť) tak i naše okolí. Do zavřené lahve je posléze možno dát různé květy, okvětní plátky růže nebo jiné vonné rostliny, z nich se i posléze macerují oleje a dodávají vodě po holení vůni a kvalitu a navíc to vypadá pěkně.

Taktéž není od věci přidat do směsky trošku glycerinu, pomáhá při dezinfekci, ve zředěném stavu se používá ke zvlhčování pokožky a sliznic, neboť váže atmosférickou vlhkost a tím ji přenáší do povrchu těla (Ale pozor: glycerol(glycerin) je slabě jedovatý. V menších dávkách způsobuje bolesti hlavy, žaludeční potíže a zvracení. Ve větších dávkách může způsobit poškození jater. Nejnižší toxická dávka podaná orálně u člověka činí přibližně LDLo = 1,5 g/kg živé hmotnosti, což znamená, že průměrný člověk by jej musel požít nejméně 90 až 120 g, aby se u něho projevily symptomy otravy. V nízkých koncentracích je neškodný.) Ale abyste nezačali mít špatný pocit, glycerol se používá mj. v kosmetických výrobcích, zejména jako přísada v hydratačních krémech a mýdlech, jako zvlhčovadlo v zubních pastách takže když do litru směsi dáme 10 ml glycerinu, pleť nám poděkuje.
Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 468
Registrován: 21 lis 2008, 16:38

Re: Kolínské vody

Příspěvek od Artifex »

Jinak z volně prodejných kolínských vod mi nejvíce vyhovuje Windsor od Alpy, 70 a něco procent alkoholu, docela svěží vůně a cena taky není závratná.
Uživatelský avatar
MUDr c
brusič
Příspěvky: 68
Registrován: 05 pro 2008, 13:08

Nouzová voda poholení – 70 % Alcohol & Hand Rub

Příspěvek od MUDr c »

Dobré odpůldne kolegové

Na obrázku níže - Alternativní H2O poholení.

Výrobce: GestMedical, Anglie,
Objem: 50 ml
Složení: 70 % Ethanol, Carbomer, Isopropyl Myristate, Glycerine, Monopropylene Glycol, Vitamin E, Demin Water.
Charakteristika: Čirá kapalina bez zápachu. Hořlavina - nepíší jaké třídy. Antiseptická. Antialergická, ...
Chuť: milovníci vína by odcitovali veršovanou klasiku: „Trpké zprvu zdá se, ....” Velmi suché. Už jen Alpha Francovka je horší.
Užití:
½ - především v nemocnicích jako v uvozovkách tekuté latexové rukavice k zabránění mechanického transportu bakterií z pacienta na pacienta. O akné se nejedná v tomto případě … Nicméně i pro tento účel lze užíti.
1/1 – alternativně aplikuji jako nouzovou vodu po holení která je vždy při ruce – na gaťích.

Pohodu + Jazz přeji
70 % Alkohol na kalhotech.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Holení se Břitvou je láska dobrovolně zpečetěná vlastní krví. Laskavý rituál a Partnerka celým životem…
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Kolínské vody

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Mudr ci,
podobnou "slivovici" nosím na krku na špagátku, alkohol 85% a jen ten nápis mám trochu jinší,
isosorbidi dinitras. Chuť vynikající - plný buket. Taky ho mám pořád po ruce, ale po holení jsem ho ještě nezkoušel, i když díky 85% alkoholu by měl být účinný. :lol:
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Kolínské vody

Příspěvek od Radgost »

Jako výrobce a spotřebitel slivovice z vlastního trnkového sadu, prohlašuji, že pití kořalky s 85% alkoholu je zvěrstvo. ;)

Slivovici ředím na 49% a pravím, že je to dostatečné.
Pravda, jsou i tací, kteří ředí na 50 nebo 51%, taková procenta neškodí, ale občas hrajeme při slivovici taroky a taková 51%. kořalka se nadá pít moc dlouho. :-D
Rozdíl dvou - třech procent je při hře brzy znát. :mrgreen:
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Kolínské vody

Příspěvek od PetrS »

Je to sice krapet OT ve zdejším foru, ale 52% přímý samotok - neředěný, Kadlátkový (scvrklé prdelky měly od slunka) mám na takové to domácí cucání, ale jinak bez té 85% si už život nedovedu představit. :lol: :cry: :lol:
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
MUDr c
brusič
Příspěvky: 68
Registrován: 05 pro 2008, 13:08

Slivovice jako "Kolínské voda" ?

Příspěvek od MUDr c »

Zdravím

Možná by stálo za úvahu pustit se do časově náročné alchymie vývoje vlastní + pro Břitvu originální vody poholení na bázi domácí 70 - 80 procentní Slivovice.

Logo již pro výrobek máme....

Co si o tom myslíme ... ?
Holení se Břitvou je láska dobrovolně zpečetěná vlastní krví. Laskavý rituál a Partnerka celým životem…
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Kolínské vody

Příspěvek od PetrS »

Vážení kolegové,
myslel jsem to jako humornou poznámku ke spreji na kalhotách na fotografii Mudr ce. :P
Tou v uvozovkách "slivovicí" kterou nosím na špagátku na krku je spray isoket který obsahuje 85% alkoholu a je opravdu na přežití. Proto jsem taky uváděl, že má poněkud jiný název ;) To množství alkoholu mě inspirovalo k poznámce o použití po holení Břitvou. 8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Slivovice jako "Kolínské voda" ?

Příspěvek od Radgost »

MUDr c píše:Zdravím

Možná by stálo za úvahu pustit se do časově náročné alchymie vývoje vlastní + pro Břitvu originální vody poholení na bázi domácí 70 - 80 procentní Slivovice.
Nóóó, slivovice je poměrně hodně cítit a i kdyby jste ji doplnil čistým alkoholem a zředil na cca 80% roztok, budete po aplikaci po většinu dne mezi lidmi vypadat jako ochmelka.
Já bych tenhle nápad raději nezkoušel realizovat. :lol:

Jednou se kamarádovi v autě z demižónu nechtěně rozlil cca litr slivovice a zastavila jej policie... :lol:
Ještě po roce se člověk v tom autě cítí jako v pálenici.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Slivovice jako "Kolínské voda" ?

Příspěvek od PetrS »

MUDr c píše:Zdravím

Možná by stálo za úvahu pustit se do časově náročné alchymie vývoje vlastní + pro Břitvu originální vody poholení na bázi domácí 70 - 80 procentní Slivovice.

Logo již pro výrobek máme....
Už je to tady - první Břitvolín - Voda po holení, na bázi Trnkolihu s výrazně uklidňujícími účinky na duši před, a pokožku po holení. Aplikace před - in, po - out. Ověřeno dlouholetými výzkumnými procesy s dosažením velmi souhrnných výsledků.
Břitvolín 01.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní kosmetika“