Tvrdost vody - vliv na kvalitu peny

Mýdla, krémy a vůbec prostředky ze kterých můžeme tvořiti mydlinky
PavelK
Příspěvky: 3
Registrován: 15 říj 2013, 10:18

Re: Tvrdost vody - vliv na kvalitu peny

Příspěvek od PavelK »

ater píše:Horší je tvrdá voda na vyšlehání peny a pěna pak rychleji padá. A nejspíš to závisí i na mýdle / krému.
Naprosto souhlasím. Stačí voda v Brně (tvrdá až lepší nevědět) a u rodiny v Třebíči. To je tak neuvěřitelný rozdíl....A to u nás doma v Brně ještě pár let bývala moc dobrá voda.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Tvrdost vody - vliv na kvalitu peny

Příspěvek od Radgost »

Kdo má pochybnosti o kvalitě vody, kterou používá k tvorbě pěny, nechť zakoupí PET lahev kojenecké vody, vyzkouší pěnu vytvořit z ní a porovná výsledky.
Uživatelský avatar
Kili
Příspěvky: 25
Registrován: 28 čer 2014, 22:56
Bydliště: Praha

Re: Tvrdost vody - vliv na kvalitu peny

Příspěvek od Kili »

relka píše:Praha koukám nic moc. Ale používám převařenou vodu z konvice a nemám problémy.....Jinak díky, informace velmi zajímavé
Praha je na tom právě poměrně slušně, alespoň podle informací Pražských vodovodů a kanalisací.
http://www.pvk.cz/res/data/123/013421.pdf
Winning is like shaving - you do it every day or you wind up looking like a bum. (Jack Kemp)
Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Tvrdost vody - vliv na kvalitu peny

Příspěvek od Wiking »

Tak to tady po par letech zase trochu ozivim.

Pred par dny jsme s Kolegou Kipe z Blanska meli debatu ohledne tvrdosti vody v jednotlivych regionech.
Kazdemu je snad jasne, ze existuji velmi vyrazne geograficke rozdily v cele CR.
Konkretne v mestech nachazejicich se v okoli Moravskeho krasu (ale i jinde) je voda velmi tvrda, a tak je tam vyslehani peny z mydel mensich varicu obcas opravdu tezky orisek. To uz ale tady na foru je vseobecne dobre znamo.

Zde prikladam zajimavou stranku, je na ni mensi prehled nekolika ceskych a moravskych mest s popisem (popr. s tabulkou) tvrdosti vody.

:arrow: :arrow: Odkaz: http://euroclean.cz/tvrdost-vody/

Nejakou celorepublikovou tabulku pro celou CR jsem ale bohuzel nenasel, takze kazdy koho by to zajimalo se musi obratit na svoji vodarnu v miste bydliste.

Tvrdost byva uvadena obvykle v mmol/l ale i v nemecke = °dH nebo francouzske= °fH stupnici

:!: Myslim si, ze by nebylo na skodu, kdyby ti, kteri bydli s oblastech s velmi tvrdou vodou se zde podelili se svymi zkusenostmi, ze kterych mydel se jim dobre sleha pena.
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)
Uživatelský avatar
Kipe
Příspěvky: 38
Registrován: 06 zář 2013, 10:03
Bydliště: Blansko

Re: Tvrdost vody - vliv na kvalitu peny

Příspěvek od Kipe »

Tak jsem trochu hledal a našel, že Blansko má tvrdost 3,42 mmol/l a Vápník 103 mg/l. Hranice velmi tvrdé vody je 3,76 takže k tomu nemáme daleko.
Chuťově si nestěžuji, ale zatímco si spousta kolegů břitevníků pochvaluje mýdla jako Embrace Soap, Calani, Hrochoť (ještě sem nezkoušel, ale podobný výsledek by mě nepřekvapil) já mám při použití vody z kohoutku smůlu. Ani Stirling Bonaparte nepodal nijak zářivý výsledek a pěna padala sice pomalu ale jistě a pořád jsem musel šlehat abych o ni nepřišel. Alespoň jsem nebyl po oholení podrážděný.
Co mi naopak funguje bez problémů jsou RazorMaster, Dusy, LEA, Arko, Acca Cappa, Dr. Harris Marlbourough, La Toja,
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Tvrdost vody - vliv na kvalitu peny

Příspěvek od Radgost »

Co se tvrdosti vody v různých lokalitách týče podotýkám, že se může lišit i na malém městě.
Stačí když je v místě více zdrojů pitné vody. Např. z přehrady, z prameniště nebo zdroje podzemní vody.
Tak jako u mě.
Doma mám pitnou vodu z přehrady Stanovnice.
O cca 1 kilometr dál v kanceláři potom vodu z prameniště.
Voda ze Stanovnice je naprosto skvělá.
Voda z prameniště je pak dosti tvrdá a někdy mám chuť si vodu pro vaření mého oblíbeného zeleného čaje vodu nosit z domu. :-)
tschudo
Příspěvky: 6
Registrován: 26 kvě 2017, 18:55

Re: Tvrdost vody - vliv na kvalitu peny

Příspěvek od tschudo »

Tak jsem zjistil, že teď žiju v oblasti na hranici tvrdé a velmi tvrdé vody (podle varné konvice a bílých flíčků po uschlých kapkách vody to bylo jasné hned, ale s tím mýdlem mě to netrklo). A tak se těším zpátky do Čech, kde máme vodu velmi měkkou až měkkou :) Pro severní Čechy přikládám odkaz:
http://app.scvk.cz/tvrdost_vody.php?okres=CL
v rolovacím menu vyberte okres a potvrďte.
Odpovědět

Zpět na „Mýdla a krémy na holení“