Viacbrit proti jednobritu

Uživatelský avatar
vlkec
Příspěvky: 107
Registrován: 15 dub 2014, 16:18
Bydliště: Rosice u Brna

Re: Viacbrit proti jednobritu

Příspěvek od vlkec »

U mě byly hlavní dúvody k přechodu nehorázná cena náhradních hlavic mach3, Kvalita oholení a návrat ke kořenům.
david_ul
Příspěvky: 908
Registrován: 27 bře 2013, 12:51

Re: Viacbrit proti jednobritu

Příspěvek od david_ul »

Zdravím Vás přátelé,

souhlasím s tím co jste tu psali.

Je to tak. Hlavně mi přijde lepší klasický strojek s klasickou čepelkou proč?

Je pečlivější při holení - stačí si najít obrázek na internetu. Zde na fóru ho někde má Radgost. Je tam obrázek, že klasická žiletka seřízne jedním řezem vous, klasický více břit jej trhá po kusech. Takže pro vous je lepší klasická žiletka. Udělá jeden řez a je vous useknut.

lépe se čistí
možnost záměny za jinou značku. Pokud máte holící strojek od nějaké značky, jiný břit tam prostě nedáte. Nebude sedět. I když dnes již několik značek má podobné hlavice.
dostupnost v každém normálním krámě. Jak ve městě tak v té poslední vesnici. (A teď to nemyslím hanlivě).

kdo má klasická holící strojek na klasické čepelky tak ten o sebe bude lépe pečovat. Lepší holení, méně času při holení a tím i méně podráždění.

Ano mladí začínající muži jsou mámeni reklamou, že břity jsou nejlepší, ale je to jen reklama a časem uvidí, že to tak není. Jednou dojdou k tomu, že si najdou cestu ke klasickému strojku na čepelky.
Mluvím z vlastní zkušenosti. Pamatuji se jak přišel první vícebřit od firmy Diu Jevíčko. Všichni ze třídy hned bláznili na břity jak DIU tak Gillette. Já jsem také podlehl, ale vrátil jsem se ke klasickému strojku na čepelky.

Ano je pravda, že břity jsou ekologické oproti čepelkám. Břit je jen malý proužek ocele, oproti velkému plátku ocele u čepelky. Ale na druhou stranu nám nikdo nebrání jej recyklovat. Já jednou ročně odnesu do sběrny použité čepelky. Tím se doufám recyklují a udělá se opět něco z té oceli.

Na normálních čepelkách se nezanáší tolik mýdlo a oříznuté vousy. Je to tím, že suché pěny na holení ve spreji nejsou tak dobré jako tvrdé mýdlo na holení v krabičce.

Udává se to, že vícebřity se oholíte rychleji než u čepelek. Z mé zkušenosti to není pravda. Právě čepelka je rychlejší než vícebřit.

Jak tu psal Wiking. Je to zážitek a lepší kultura při holení.

Sám za sebe si myslím, že ty břity mají dobré využití tak v lékařství nebo v kadeřnictví. Ale domů již bych si tohle smetí netahal. Dámy prominou. Ale už pár slečen jsem překecal :) na to, aby vyměnili při svém holení jednorázové holítka za holící strojek s čepelkou. A můžu říci, že skoro všechny dodnes používají žiletky. Vysvětlil jsem jim i ty hrozné holící pěny ve spreji, že je to fuj fuj... A dodal jsem mýdlo barbus a štětku na holení. Plno žen si to pochvaluje. Je méně pořezáno a mají to jako rituál. Což je rituál.

Jen se podívejte jak to prožívali naši dědové či otcové v různých českých filmech. Vzali dřevěnou krabici, kde měli zrcadlo a holili se někde na dvoře nebo měli zrcátko pověšené na stromě a holili se břitvou nebo strojkem. Sám pamatuji dědu jak měl Solunu (tenkrát se mi zdála těžší) a žiletky a tvrdé mýdlo. Měli jsme blízko do Východního Německa. Takže děda měl holící štětku ze Spojených kartáčoven (Dnes Spokar CZ) a měl i Muhle z Německa. Měl německé i české čepelky. To samé mýdlo. Ano pamatuji také podlehl bídné reklamě na holící jednobřity. Měl Gillette.

Jako 100% beru v potaz také stáří lidí. A pro starší seniory je opravdu lepší vícebřit. Na jejich papírovou kůži už žiletky ani břitvy nejdou použít. (Vlastní zkušenost - jako účastník)
Ale zase je pořád lepší pro ně tvrdé mýdlo. Ale už zase né tvrdá štětka. Lepší jezevec.

Vím, že jsem asi blázen, ale dříve v 40-50-60-70 letech bylo plno Českých výrobců čepelek. Nebylo jen DIU Jevíčko. Hodně soukromích firem ve Středočeském kraji dělali čepelky. A hlavně, když to dnes vezmu tak ty obaly od čepelek nemají ducha. Dříve na ty obaly vymýšleli krásné obrázky, obaly hrály barvami. A dnes.... mají všechno v korporátních barvách, akorát mění jazyk podle potřeby.

Prostě svět se stává více konzumním a jen hrstka lidí si umí vychutnat požitek z oholení nebo holiče. Zkuste si zajít k holiči a nechat se oholit. Na 100% na Vás nevezme vícebřit. Vezme na Vás břitvu, dá Vám vybrat mýdlo a v Praze Vám dá ještě skleničku Whisky a doutník.

Tak u mě bych vynechal Whisky i doutník.

Pak teprve pochopíte co je to čepelka nebo břitva. Tohle bych řekl těm lidem co používají vícebřity. Je to o držení tradic národa.

David

PS: zase jsem se moc rozpovídal :)
David a jeho žiletky
valihrach
Příspěvky: 37
Registrován: 04 úno 2012, 18:32

Re: Viacbrit proti jednobritu

Příspěvek od valihrach »

Kdyz uz je tu tohle "kontroverzni" tema otevrene, taky neco prihodim, vetsinou k bodum jiz zminenym.

Myslim, ze v hodnoceni obou moznosti holeni je potreba rozdelit duvody na individualni preference (iracionalni) a na funkcnost. Ale ani v te druhe oblasti nebudou vysledky jednoznacne, budou zaviset na pozadavcich, vlastnostech pokozky, sikovnosti...

K tem ciste osobnim duvodum proc pouzivat jednobrit je mozne pocitat treba:
1. sentiment/nostalgie aneb Lepe uz bylo a byli jsme mladi
2. potreba ritualu aneb Jak udelat z malichernosti zazitek
3. fanfaronstvi aneb Tohle musim dat
4. vymezeni se vuci majorite aneb Pocit clenstvi v exkluzivnim klubu
atd; preference vicebritu mohou byt napr.:
5. vetsina mladsich uz nic jineho nezna
6. vliv okoli aneb Ziletky jsou beznadejne out a ja jsem cool in free
7. pusobeni reklamy apod.

Osobne se hlasim k bodu 1 (moji solune je letos ctyricet, opatril jsem ji bratricka Adjustable co mival otec) a 3 (s par britvama od piky uz vcetne brouseni), kazdy ma ale samozrejme sva oduvodneni lehce odlisna.

Co se tyce funkcnosti zarizeni, pripisu k bodum rovnou par poznamek za sebe:
8. trvanlivost a design vyrobku - starsi kovove bagry jsou opravdu neznicitelne, britvy uz precejen vyzaduji velkou peci, prvni generace vicebritu (Gillette GII, u nas Astra Platinum II) byla jeste ok, u Mach3 si ale nikdy nejsem jist, jestli jeste pristi hlava bude drzet na mikroskopickem uchytu; ohledne designu preferuji poctivy kus kovu pred modnim zbozim
9. cena - u kvalitniho strojku (natoz slusne britvy) nekolikanasobne vyssi porizovaci naklady, u vicebritu typu Mach3 brutalni provozni naklady za nove hlavice
10. hladkost oholeni - tady to bude trochu slozitejsi, je pravda, ze uplne "do hladka" se oholim jen ziletkou nebo ted britvou, potiz je ale v tom, ze jednodenni strniste je pak mnohem agresivnejsi nez po holeni vicebritem (a neni to jen muj dojem :) - a na kazdodenni holeni jsem trochu linej
11. podrazdeni pokozky - asi bude velmi individualni, narozdil od jinych nejmensi podrazdeni mam po pouziti Macha (bez mydla, jen namocit tvar), po ziletce s mydlem cervene fleky, ale neresim, zadny aftershave, za chvili zmizi samo
12. zanaseni vicebritu delsimi nez jednodennimi vousy je velka bolest stareho systemu GII (pro vodu nepruchozi hlava) a lacinych jednorazovek, obtizne se cisti; Mach3 a verim ze i dalsi soucasne typy staci proplachnout
13. kompatibilita - tak ziletka jde samozrejme do vsech strojku, zadny problem; system GII mel hromadu klonu a hlavy se daji koupit asi jeste vsude, u soucasnych jepicich modelu ale jeden nevi kdy se nahradni hlavy prestanou vyrabet
14. co me osobne hodne irituje jsou ty bile "zklidnujici" pasky u Macha (a budou i jinde), na aftershave nejsem zvyklej ani zvedavej
15. rychlost a snadnost oholeni - zalezi na tom s cim kdo nejvic umi, u me vede Mach*), pak ziletka + GII, pak britva.

*) Je to dano konstrukci - hlava je vuci rukojeti vykyvna a jeden kazdy brit vuci hlave take, samy se prizpusobuji nerovnostem, neni tedy treba zadne soustredeni, je mozne se holit velmi rychle a (pokud jeden moc netlaci) naprosto se nelze porezat.

Kdybych si mel neco vzit "na pusty ostrov", byl by to asi bagr + ziletky - osvedcena technologie, vydrzi leta, umim s tim. V realu je to ale jinak - v 90% pripadu mam na holeni 5 minut a sahnu automaticky pro Macha, na kratsi cesty beru jednorazovky. Bagr a britva jsou u me pro chvile, kdy neni zadny stres a jeden si muze dovolit ten luxus myslet jen na to, cim se prave zabyva.

Snad to nevyzni prilis konfrontacne - nechci byt mocimermo heretikem, jen proste nevidim veci cernobile...
PetrJ
Příspěvky: 91
Registrován: 26 črc 2014, 07:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Viacbrit proti jednobritu

Příspěvek od PetrJ »

andrej71 píše:Co vas viedlo k prechodu na jednobrity strojcek okrem toho ze je to klasika?
U mého elektrického strojku se mi nedávno proděravěla planžeta, a tak jsem si řekl, že po letech zase jednou provizorně využiju plastový Wilkinson a pěnu na holení Diplomat. Na rozdíl od dřívějška tu už ale byl internet a YouTube, a tak jsem poměrně brzy zjistil, proč mi to s ním dřív moc nešlo (zřejmě nebyla chyba, kterou bych neudělal).

Brzy už jsem se jen usmíval nad naivitou, s níž jsem kdysi odmítnul dědův žiletkový strojek: nevyužil bych ho, mám elektrický... Planžetový Braun Synchro 7015 (před lety nejvyšší model, akorát bez baterie a čistící nádobky) mě sice oholí rychle, velmi slušně a bez jakéhokoliv podráždění. Jenže i obyčejný Wilkinson za pár desítek korun se žiletkami Astra Superior Platinum mě může oholit zcela do hladka (i proti směru růstu vousů), nevydává žádný hluk a holení se s ním stalo mým dalším koníčkem.

Sice malým, okrajovým, ale oddechovým a příjemným dost na to, abych se začal ohlížet po nějakém vhodném ručníku na tvář, kvalitní štětce pro šlehání pěny na tváři, mýdlu bez chemie a pořádném bagru nebo šavetě a chtěl se s tím vším naučit zacházet.
sonicx10
Příspěvky: 19
Registrován: 09 črc 2013, 23:31

Re: Viacbrit proti jednobritu

Příspěvek od sonicx10 »

Vzhledem k tomu, že jsem se s vícebřitem (Mach 3) holil donedávna tak musím taky něco napsat. Po celých 10 let jsem řešil podráždění po holení a díky tomu se snažil holení vyhýbat, shodou okolností díky nálezu břitvy po dědovi a poté nalezení tohoto fóra jsem začal podráždění řešit, obrovský krok dopředu byl pro mě štětka a mýdlo na holení, podráždění najednou bylo mnohem menší. Po bagru jsem nějak nepokukoval, ale čekání na břitvu je docela dlouhé a tak jsem se rozhodl bagr zkusit, zatím se učím a není to žádná sláva. :lol:
Co se týče vícebřitu, osobně mě dráždí daleko více než když se mi povede oholit žiletkou, vysvětluji si to tím, že vícebřit zatěžuje folikul vousu mnohem více, než jednoduché seříznutí jedním břitem. Mimo to konstrukce bagru umožňuje dostat břit téměř ke kořínku a konstrukce vícebřité hlavice zase ne. Taky tu bylo řečeno, že po bagru je jednodenní strniště agresivnější než po vícebřitu (to je dlouhej název, dále budu psát VB), mně to přijde stejné. Pak tu někdo psal, že hlavice VB je ekologičtější než žiletka. Dle mého skromného názoru je to přesně naopak, zatímco žiletka je kousek plechu tak se dá přesně vytřídit a odevzdat ve sběrně šrotu, VB je složen z několika druhů materiálů a roztřídit se nedá. Mimojiné výrobní technologie bude taky náročnější než u obyčejných žiletek, tak že žiletky jsou velice ekologické. Nicméně mohu říct, že při holení po týdnu mi krabička 4ks VB hlavic vydržela snad skoro rok, ale stejně v porovnání s žiletkama je ta částka enormně vysoká... :lol: Co se týče kvality oholení s VB, je to rychlé a při troše pečlivosti se s tím oholím do hladka (za cenu podráždění), ale zajímavé je, že kdybych se holil pouze po směru růstu vousů, tak bagrem se po směru oholím mnohem hladčeji. ;)
Uživatelský avatar
adamahol
Příspěvky: 8
Registrován: 12 zář 2015, 02:09
Bydliště: Pelhřimov u Kojčic

Re: Viacbrit proti jednobritu

Příspěvek od adamahol »

Nevím jak kdo,ale já se k vícebřitu dostal tak,že jsem ho dostal od ženské (Ježíška).Sám bych si ho asi nekoupil,ale ženské se asi spíš nechají oblbnout reklamou a možná i davovkou.Za mlada jsem měl pružnou pleť a měkčí fousy,takže jsem nějaké podráždění moc neřešil,ale později(30+)se holení trojbřitem začalo podobat holení elektrikou.Nicméně nedávno jsem si udělal takový malý průzkum trhu a nestačil jsem se divit.Oběvil jsem několik abych tak řekl proměnných veličin:1.vydřiduštví-ato si ještě místo originál macha snadno domů přinesete nějakého čínského horáčka s pažoutem.
2.neohrabanost-tato není způsobena jenom neustále se zvyšujícímse počtem planžetek,ale i stále masivnějšími lubrikačními vehementy.Osobně prorokuji nějaké válečky,nebo pumpičky (navrhuji názvy rolon a špricmástr).
3.ekoterorismus-nerozebiratelná kombinace legované oceli planžet,normální oceli, nebo hliníku na konstrukčních dílech,kombinace trdých a měkkých plastů,
silikonu a vlákniny se zbytkem bůhví čeho z lubrikačního pásku.
Ryžo
Příspěvky: 108
Registrován: 06 kvě 2015, 13:09

Re: Viacbrit proti jednobritu

Příspěvek od Ryžo »

Zbadajúc túto tému, nedá mi nezareagovať.( fuj hnusný dvojitý zápor ;) ). V puberte som sa začal holiť strojčekom MOSKVA 3 a išlo to, len.... nebolo to rýchle, niekedy bolo podráždenie, a nehrozilo oholenie, pokiaľ bolo teplo a pokožka sa potila. Po zničení 2 planžiet som prešiel na plastové jedno brity (postupne 5 brity), čo trvalo 2-3 desaťročia. Posledný cca polrok som prešiel na britvy. Prvé som ich začal len brúsiť (brúsenie ma baví ako také) ale keď ich netupíte, za chvíľu niet čo brúsiť aj keď ich je desať. Tak som sa začal skúšať holiť. Prvé ťahy boli bojazlivé, roztrasené, trvalo to večnosť a ostávali veľké biele miesta na mape. Postupne sa zmenšovali, vytratili sa, prišiel druhý priechod, miesto doholovania viacbritom, ďalšie mydlá, štetka,množstvo VPH....Rozpisujem sa toľko preto,aby bolo zrejmé na ktorej som strane, že ma chytil bacilus britvomilus a zažral sa do úrodnej pôdy :lol: . Avšak - NIE JE GENTLEMANSKÉ( a toto fórum také je) KOPAŤ DO NIEKOHO,KTO LEŽÍ NA ZEMI A NEMOŽE SA BRÁNIŤ.
1. Holieval som sa DENNE, kde plastové viacbrity boli bez problémov. Pri britve, ak je interval 24 hod a menej už začínajú. Pocit mierneho podráždenia a niekoľko hod. po holení pocit, ako by ste boli na slnku na lodi a ""ošlahal "" Vás vietor pokožka mierne páli. Niekto povie načo sa tak často holiť. Otec sa holil každé ráno a keď sa vrátil zpráce a išiel s mamou do divadla tak sa podvečer oholil znovu. Neviem možno rýchlo zarastáme. Riešim to intervalom cca 36 hod. a ak skôr tak použijem sensitive mydlo. Nakoľko ma to baví, holil by som sa aj dvakrát denne, keby to šlo a bol by čas.
2. ČAS. to je druhý faktor. Drvivá väčšina viacbritových mužov vníma holenie ako nutné zlo. A ako také má skončiť čím skôr. A tam je viac brit bez konkurencie. Pena zo spreja, šmik, šmika za minútu som už zamykal dvere a odchádzal.
3. KVALITA Je zrejme všeobecne uznávaný fakt, že najkvalitnejšie oholenie je britvou o tom tu nechcem polemizovať. Tu by sa ale patrilo zrovnať okrajové podmienky.
a) Bez kúpania a následného naparenia dajte na tvár penu zo spreja a okamžite sa začnite holiť britvou(lebo tak som to robil pri viacbritoch - a určite som patril k väčšine) , pod krkom proti rastu na prvý krát - tak som to robil, a neobtiahnite britvu aj mesiac - toľko mi zhruba vydržal viac brit. Ak sa Vám vôbec podarí takto oholiť a nedorežete sa, zhodnoťte ""kvalitu"" oholenia.
b) okúpte sa, naparte sa, našľahajte penu (penotvor, alebo tvár), nechajte niekoľko min. pôsobiť, masírujte silvertipom ultra density. Potom vyberte nový MACH, SENZOR, FUSSION.......a oholte sa po raste, 2.x proti rastu a naprieč dohoľte ak niečo ostalo. Zhodnoťte kvalitu oholenia a porovnajte s variantom a. ;) Asi to nie je férové porovnanie, nakoľko vstupné podmienky boli diametrálne odlišné. Ale na 80% a viac je to aj naopak, keď porovnávame kvalitu oholenia človeka, ktorí si v tom bahní (drvivá väčšina z nás), s niekým, kto sa ráno holí v chvate,aby došiel do roboty ako tak upravený.
4. Bezpečnosť a zručnosť Nie každý je zručný a zvládol by britvu. A sú ľudia s "tuleňou" nemocou, ktorí by nikdy britvu neobtiahli, a v prvej minúte holenia sa podrezali - s viac britom to dosť dobre nejde. Tým sa nedá ani porezať.
Myslím, že by som sa po pol roku stále oholil kvalitnejšie s viacbritom, ako s britvou. Ale nevadí, to sa rozchodí. Ni krok vzad :lol: .
Záverom. Nie som predajca, výrobca ani zástanca viacbritov, ale mám rád objektivitu pri hodnotení.
Väčšina sa väčšinou mýli. U mě dobrý.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Viacbrit proti jednobritu

Příspěvek od PetrS »

S úctou a obdivem jsem si přečetl
PRAVÉ GENTLEMANSKÉ VYZNÁNÍ FÉROVOSTI...
Takový přístup který se vyznačuje vzájemnou úctou, respektem a férovostí, nám mohou mnohá fora závidět a Voltaire by měl radost.
Díky.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecně o holících strojcích a holení jimi“