Určení torza břitvy

Všeobecné dotazy na břitvy
ROSSY
Příspěvky: 34
Registrován: 30 pro 2011, 12:54

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od ROSSY »

Délka krčku po spodní hranu břitu 40mm.Délka břitu plus-mínus 68mm.Ta klička je snad nejzachovalejší částí a vůbec mi nepřipadá že by byla upravovaná hlavně podle "vláken" železa které vedou rovně.Mnohdy /ale to jen taková moje úvaha/takto vláknité bývá odrezlé železo které bylo vyrobeno na hamrech./Díky způsobu výroby,ale například u nás některé hamry fungovaly až do 19.století/
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od Radyx »

ROSSY píše:Myslíte,že se dá vyloučit,že by břitva takovéhoto tvaru mohla vzniknout už už v té době.Nález totiž pochází z míst které zaniklo koncem 16.století a všechny nálezy se k tomuto datu dají bez problému datovat.
Je to ovšem jenom taková...možná z neznalosti....má úvaha.
ROSSY
Rossy, podle prvního dojmu to vypadá na druhou půli devatenáctého století. Tam by mi to sedělo nejvíce. Vyloučit, že není starší obecně nelze, zdrojů na porovnání je po skromnu ale břitvy z té doby vypadají jinak.
Tvoji úvahu můžu otočit: lze vyloučit, že se na místo nálezu nemohla břitva dostat později?
Nebo se nemohla v pozdější době (třeba před 100 lety) na ono místo dostat s věcmi z 16tého století dohromady?
Pokud lze výše uvedené vyloučit tak by to byl docela zajímavý objev.
ROSSY
Příspěvky: 34
Registrován: 30 pro 2011, 12:54

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od ROSSY »

Máte pravdu.To nelze vyloučit nikdy.I kdyby ty věci ležely těsně vedle sebe.Jen ještě několik málo dotazů.Je někde podchyceno,kdy nastal přechod od těchto rovných kliček k těm prohnutým?Nebo existovaly souběžně?Mohli břitvy vyrábět i nějací malí výrobci o kterých dnes nevíme a kteří by takovýto tvar preferovali?Jedná se o výrobek který mohl vzniknout na našem území nebo má charakteristické znaky které ho řadí k jiné zemi?Mohli by jste mi dát odkaz na podobnou břitvu?
PŘEDEM DĚKUJU ZA ODPOVĚDI.
ROSSY
ROSSY
Příspěvky: 34
Registrován: 30 pro 2011, 12:54

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od ROSSY »

Tím malým výrobcem jsem měl na mysli ,jestli v době do které řadíte vznik této břitvy,mohli existovat takovíto výrobci nebo už se spíše jednalo o doby kdy se polotovary,výkovky,břitev vyráběly kvůli technologické náročnosti centrálně a jednotlivými výrobci byly už jenom finalizovány.
ROSSY
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od adrspach »

A co takhle microtom? Nanestesti vyrabeny ve dvacatem stoleti. Rovna klicka byla z duvodu zamykani do strenek (podobne to maji microtomy mam za to ze od Mikovu) Je ten klin symetricky anebo vyoseny do jedne strany? Vysmatost ne te cepeli je spis dilem brusice nez tvar od vyroby.
ROSSY
Příspěvky: 34
Registrován: 30 pro 2011, 12:54

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od ROSSY »

Nad tím,že se jedná o nůž,třeba i o ten microtom jsem taky přemýšlel.Ten "předmět"je na tolik zkorodován,že se nedá vyloučit nic.A ještě něco k tomu úhlu.Mám ho před sebou a když se budu opravdu moc snažit/a možná i trochu hádat/ vypadáto,když otočím břit vzhůru a dívám se směrem od kličky jako by pravá strana břitu byla šikmější.Ale je to velmi neprůkazné a při stavu v jakém předmět je i neměřitelné./Můžete mi poslat odkaz na mikrotom podobného tvaru?/
Rossy.
ROSSY
Příspěvky: 34
Registrován: 30 pro 2011, 12:54

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od ROSSY »

I když,jak už jsem tu psal,novodobé železo/ocel/nevytváří při odreznutí ty charakteristické vlákna. která jsou znakem výroby železa.
ROSSY
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od Radgost »

Njn, mikrotom mě nenapadl. :)
ROSSY
Příspěvky: 34
Registrován: 30 pro 2011, 12:54

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od ROSSY »

Když jsem přemýšlel nad tím microtomem tak jsem porovnával s tím který byl zveřejněn tady na vašem foru.viewtopic.php?f=71&t=921
Nevím jaké tvary ještě existují ale s tímto má společného málo.Když pominu to "vysmátí"tak i samotné nasazení krčku na samotné tělo břitu/jak vy říkáte" hrbáč"/ nebo klička.No nevím,nevím.Ale možná existuje odkaz na stejný typ microtomu který tvarově odpovídá.
Ale možná jsem už trochu otravný. :D :D :D
ROSSY
ROSSY
Příspěvky: 34
Registrován: 30 pro 2011, 12:54

Re: Určení torza břitvy

Příspěvek od ROSSY »

Asi to pro DNEŠEK stačilo.Přeju všem na tomto foru všechno nejlepší do nového roku, hodně štěstí, zdraví,pevnou ruku a ostrý břit.
ROSSY
Odpovědět

Zpět na „Břitvy“