Korundový brousek BELSKY.BR

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Odpovědět
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Mudruju mudruju, ale asi nic kloudného z toho nebude, protože do konce roku mi veškerý volný čas mimo práci sežere jednak příprava na výstavu v Praze a hlavně práce kolem divadla, protože letos slavíme dost významné kulaté výročí. A co bude na jaře, je ve hvězdách... Kdyby tak bylo setkání někde na západ od Prahy, jsem tam do hodiny ... :)
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od PetrS »

No okolí Příbrami snad bude pro Tebe dost blízko a na jaře by jsme se tam měli (čistě teoreticky) setkat.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
neeoo
Příspěvky: 36
Registrován: 02 čer 2010, 19:30

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od neeoo »

PetrS píše:
PetrS píše:Pokusím se překročit vlastní stín
a dosáhnout tak jemného ostří, aby bylo schopné proniknout mezi jednotlivé šupinky v keratinové struktuře vlasu. A pak běda vlasu který odolá :lol:
Vážení Kolegové,
dnes přišel ten den kdy se mi podařilo "překročit vlastní stín při broušení na Janově kamenu"
Poprvé se mi podařilo při broušení a bez obtahování na řemenu, s Janovými brousky dosáhnout ostří takové kvality, že vlasy s cinkáním odpadávají. Nejprve jsem na hrubo postavil základní břit bez snahy o ostrost. Pak jsem zvolna začal bousit na střední zrnitosti Janova brousku a až jsem dosáhl (podle mikroskopu) rovinu hrany břitu, tak jsem přešel na nejjemnější Janův brousek a začal pozvolna brousit. Moje klasická zkušenost mi říká - dosáhneš ostrosti "přiměřené" a lesku fazetky báječné, ale musíš dofinišovat na jiném kamenu. Pohlídal jsem si abych neměnil základní, už postavený tvar fazetky a spokojeně brousil. Když jsem měl už skoro nabroušeno, tak jsem si začal v duchu, při broušení připravovat sestavu kamenů pro závěrečné finišování, a přitom jsem skončil na Janovi. Nevím proč, ale nějak mi to nedalo a jen tak jsem zkusil "fiknout vlas" a ono :shock: :o ONO TO ŠLO. A nejen šlo, ale dokonce báječně - cink, cink, cink. A tak jsem překročil svůj stín na Janově kamenu.
Janův brousek brousí výborně, a tajemsví je kdy přestat brousit.
Před - ještě neřeže; pak - už neřeže. Tož se musím ještě hodně učit, ale funguje to. :ugeek:
Ta Břitva je Blackův Cr & Sw - ERN 13/16 plnodutý výbrus s podélným stabilizátorem a dost tvrdým materiálem.
8-)
Ahoj, chcem ta poprosit ci by si tu kusok nemohol popisat proces brusenia na tychto kamenoch. Zopar britiev som sa na nich uz pokusal nabrusit ale zatial vysledok nie je dostacujuci. Zaujima ma hlavne ci brusis na mokro ci nasucho a podobne veci. Vdaka.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od PetrS »

Ahoj neeoo,
brousím zásadně s vodou a to v množství hojném. Též kameny pravidelně čistím kartáčkem, pár kapek jaru a teplá voda. Postup je stejný jako u jiných kamenů. Též podle hrubosti povrchu kamene a končím na nejjemnějším. Tam je nutnost dobrého zvětšení (mikroskop) a stále pečlivě sledovat jak se dokončuje ostrost. Nakonec je nejdůležitější přestat v pravou chvíli - zní to sice jako alchymistické - "vraž tam špetku" - ale jinak se to popsat nedá. Prostě najednou Břitva začne řezat a musí se přestat, jinak zase řezat přestane a můžeš začít znova na prostřední hrubosti.
Vše ostatní je stejné jako na jiných kamenech.
Přeji trpělivost a vytrvalost.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
M_ichal
Příspěvky: 2
Registrován: 18 pro 2010, 15:12

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od M_ichal »

Zdravím všechny příznivce těchto chladných krásek. Již jsem se také stal majitelem jedné (díky aukru), mám i objednaný opasek, který hodlám používat na obtahování - s pomocí rad zde načtených. Jen mě trápí brousky (o samotném broušení se ani nezmiňuju). Narazil jsem zde na tyto brousky a chtěl bych vás zkušené požádat o radu (vím, že je zde zmíňka o tom, že s pomocí tohoto brousku se stala z tupé břitvy, břitva k holení), ale rád bych měl jistotu. Pokud bych si objednal Janovy brousky (s gritem cca 1000, 2000, 6000) - případně, zda by nestačila kombinace C+D (2000, 4000-6000), bude mi pak stačit pouze břitvu obtáhnout na řemenu?
Děkuju za odpověď.

Michal
Ssyx
Příspěvky: 127
Registrován: 15 úno 2009, 11:59

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Ssyx »

Na Kračun (Vánoce) jsem se stal majitelem brousků A+B a C+D a můžu říct jen to ze brousí vellice dobře od základu až po finální doleštění :)
"Kdo dlouho do propasti hledí, toho propast pohltí." Nietzsche
  ▼
▼ ▼
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od PetrS »

Ahoj M_ichale,
vítám Tě na zdejším foru mezi gentlemany Břitevníky.
Je velice dobře, že jsi pročetl naše forum a získal spoustu informací, které budeš mít možnost postupně používat v praxi. Janovy brousky jsou velice dobré pro získání tvaru břitu a dosažení vysokého stupně ostrosti. Dokonce jsou velmi účinné i některých hodně tvrdých Břitev, kde jiné kameny vůbec neberou. Pro dosažení závěrečné vysoké ostrosti Břitvy, je však ještě velmi vhodný výsledný - závěrečný kámen. V běžné praxi se velice dobře osvědčila Břidla. Janovy brousky nechávají velice kvalitně zpracovaný, lesklý povrch fazetky a pak při použití Břidly se povrch stane jemně saténový a velice ostrý. Pak už jdeš na závěrečnou fázi - obtažení na řemenu a hurá na tvář. Kombinace C+D 2K+4/6k je dostačující ale záleží na tom, jak se rozhodneš. Postupka však je postupka. Prudké přechody v hrubosti taky nejsou dobré (hrozí vydrolování břitu). Proto si myslím, že postupně nakoupíš celou řadu. Navíc Janovy brousky lze bez obav ze změn povrchu, používat i na broušení nožů a tam se propracuješ do velmi vysokých kvalit ostří. U klasických brousků NEDOPORUČUJI použití na cokoliv jiného - jen na Břitvu. Pokud budeš chtít si pořídit brousek na Břitvu vyšší úrovně, tak doporučuji se obrátit na Mistra kamenů - Adršpacha. Časem až si budeš chtít pořídit novou Krásku, tak kolega Radgost Ti pomůže vybrat mezi kvalitními kousky.
Přeji Ti stále dobré ostří a pevnou ruku.
Zdravím, Petr.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
M_ichal
Příspěvky: 2
Registrován: 18 pro 2010, 15:12

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od M_ichal »

Děkuju všem za odpověď. Objednám si jak A+B, tak C+D a břidlici bych pak koupil zde http://www.cestadreva.cz/page/obchod/pr ... sne-kameny (myslím, že jsem adresu těchto stránek také našel zde na fóru).

Zdravím, Michal.
pop101
Příspěvky: 180
Registrován: 25 zář 2009, 12:52
Bydliště: prostějov

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od pop101 »

Ahoj M_ichale.
Nemám nic proti Břidle z cesty dřeva.Jako další alternativu bych nabídl http://www.obchodsezarukou.cz/brousek-b ... velky/8862
Sám ji mám ve dvou kusech,na jednom je malá nedokonalost,ale jinak spokojenost veliká.
Měj se fajn pop101.
BBarret
Příspěvky: 18
Registrován: 11 úno 2011, 18:30
Bydliště: Na Valašsku
Kontaktovat uživatele:

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od BBarret »

Prosím.Jaký grit má zalapovaná břidlica?
Zkušenost je věc, kterou získáš až potom, cos ji potřeboval. Wink
Odpovědět

Zpět na „Brusné kameny“