Obtahování na řemeni

...kterak správně ostří břitvy na řemeni sobě obtáhnouti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Vlaštovka na utírání je tady:
http://www.youtube.com/watch?v=7VmlIQ4_cOE
Taky je možno pod tekoucí teplou vodou s kapkou tekutého mýdla na prstech čepel v prstech umýt. Poté usušit na Vlaštovce. Jen pozor na součinnost teplé vody a ostrosti Břitvy. Lehce se může stát, že by se mohl objevit skřítek Šmik...
On se motá všude kde je ostrost.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Sargon
Příspěvky: 3
Registrován: 09 bře 2015, 11:14

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Sargon »

Dobrý den,
Včera mi poštou přišli dvě břitvy. Aby jste mě mohli řádně linčovat, rovnou sem dám jejich fotky z aukce. :) Později snad nafotím i vlastní.

Ano, je na nich vidět, že už mají lecos za sebou. Ano, jsou z Aukra.
Než mi ale začnete vytýka, že jsem vyhodil peníze okne, že kupovat břitvy z druhé ruky je v lepším případě risk, v horším pěkná blbost, že šetřit na nesprávných místech se nevyplácí a podobně, rád bych řekl jednu věc na svou obhajobu: Břitvy stály dohromady 7 korun + poštovné. Ano opravdu. Jedna břitva stála 4 a druhá 3 koruny. Podle fotek jsem od nich očekával, že budou v příšerném stavu a že budou prorezlé až na kost. Říkal jsem si ale, že cena je tak neuvěřitelně nízká, že i kdyby se měli stát jen nepoužitelnou dekorací, popřípadě rekvizitou, je to výhodná koupě. Navíc jsem si říkal, že si na nich mohu vyzkoušet, jak se břitva brousí(a hlavně, jak nebrousí), abych si pak v budoucnu nezníčil nějakou opravdu drahou a kvalitní břitvu. Pro srovnání i břitva s velkým zubem, tedy nepoužitelná, stála 99.
Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem otevřel balíček. Ano, rez tam samozřejmě je, ale opravdu jen kolem nýtů a jen na povrhu. Když jsem je pak vyzkoušel na ruce, tak dokonce holily. Pak jsem je vyzkoušel na tvářích a holily taky! Sice samozřejmě dost tahali a nebylo to žádné komfortní holení, ale holily a vcelku dobře. Rovnou jsem tedy začal googlit, jak o břitvu pečovat a jak ji brousit a narazil jsem na toto fórum a abych na něm viděl fotky, hned jsem se zaregistroval.
A tady právě přichází můj dotaz. Je mi jasné, že už tu byl někdy zodpovězen, ale stejně se zeptám. Snad mi odpovíte.
Zatím jsem pochopil, že břitva se na koženém pásku obtahuje po každém holení a pak se má nechat alespoň den dva opočinout(jako dýmka). Jestli použít pastu, nebo ne, popřípadě jakou se názory různí. Jednou za x holení je potřeba břitvo přibrousit. Jedna z možností jsou brusné kameny buďto 1000 grit(http://www.noze-nuz.com/brousky/king-su ... 711011.php) , nebo 1000/6000 grit(http://www.noze-nuz.com/brousky/king-su ... 711007.php). Tomu rozumím. Co mi ale není jasné je, jak poznám, jestli na doostření břitvy stačí pásek, nebo už je potřeba kámen. Kde je ta hranice. Dokud holí a přetne vlas stačí pásek? Nebo je potřeba se podívat pod mikroskop(jeden doma mám) a podle toho to posoudit.
A ještě něco. Jak jsem pochopil, je broušení břitvy velká věda a je lepší nechat si břitvu nabrousit u profesionála. Jednak bych si asi připadal divně, když bych tyhle břitvy nesl za nějakým odborníkem a jednak ani nemím, kde v Praze takového brusiče břitev najít. Vím akorát to, že na Andělu je pánské holičství, tak si říkám, jesli by mi je tam za nějaký ten peníz nepřebrousili.
Předem děkuji za trpělivost při odpovídání absolutnímu začátečníkovi a bude těšit na budoucí diskuse.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Sargon,

vítej mezi gentlemany. Tady jseš ve společnosti, kde se nekamenuje, ale každý dle svých znalostí a poznatků pomáhá, radí a snaží se aby i nováček našel zalíbení v používání nástroje, jehož dokonalost potvrdily staletí a nespočetné generace mužů.
Gratuluji Ti k Tvým Kráskám. Na snímcích jsou Dámy, které ve své době byly noblesní Šlechtičny a dodnes je to na nich vidět. Všechny lze vrátit do Břitevnického života a budou ještě dlouhá léta sloužit k plné spokojenosti.
To že "holí" nelze porovnávat na chlupech na ruce ale pouze na tváři. Jestli tahají, tak jsou tupé, což je při jejich stavu a věku naprosto normální. Ostrost Břitvy je naprosto jiná úroveň ne jakou si dovedeš představit na jiných nástrojích. Ani skalpel není vyjímkou.
Slova chirurga - Břitvou lze úspěšně operovat, ale skalpelem se neoholíš...
Jak taková ostrost vypadá, se podívej sem, aby jsi měl představu co lze uvidět v mikroskopu.
Obtahování na řemenu se provádí vždy PŘED HOLENÍM. Obtahuje se na hladké straně řemene, velice zlehounka a pomalu. Práci vykonává délka tahu, nikoliv rychlost nebo přítlak. Obojí by Ti utrhalo jemné, nově nabroušené ostří.
Na řemenu se nedá nabrousit, pouze se obnovuje ostrost vytvořená na kamenech a přitom se spotřebovává ostří.
Když už nejde ostrost obnovovat, tak musí jít opět na kameny, ale to obvykle už uběhlo cca půl až rok holení.
Aby jsi mohl nechat své Dámy nabrousit, tak je zapotřebí je dát do pořádku. Rez a stará špína, rozpadající se střenky, od breberky sežraná rohovina, plandající čepele, zuby na břitu a další. V takovém stavu brousit nelze. Brusič riskuje šmik každičkým pohybem, natož při broušení a nebezpečí je hodně vysoké. U Anděla nebrousí, ale posílají.
Zdá se, že Bacilus Břitvomilus opět infikoval a přivedl mezi nás dalšího kolegu - vítej zde.
Pročítej, nasávej vědomosti a nakonec najdeš odpovědi na převážnou většinu svých otázek.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Sargon
Příspěvky: 3
Registrován: 09 bře 2015, 11:14

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Sargon »

Díky moc za přivítání, rady a odpovědi.
Sargon
Příspěvky: 3
Registrován: 09 bře 2015, 11:14

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Sargon »

Jen jedna technická: Koukám, že prostřední fotka, je fotka nějaké jiné břitvy. Já tedy mám první a třetí.
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Zipíno »

Ahoj Sargone!
Broušení, ale opravdu jen broušení Ti v praze mohu zajistit i já na svých kamenech, stačí se jen podívat na fórum do příslušného vlákna.
To, co napsal kolega PetrS, je pravda, jen se skromně nezmínil o tom, že jediné místo v republice, kam to mohou od Anděla posílat je do jeho dílny v České Lípě. Tam projdou Břitvy skutečnou ozdravnou kůrou, včetně výměny střenek, na kterou já nemám vybavení. Jediné, co je limitující, jsou poněkud delší dodací lhůty, způsobené množstvím práce, která se na Petra valí.
Teď se musíš rozhodnout ty, jestli se pustíš do renovace sám a pak si necháš břitvy jen nabrousit, nebo svěříš vše do rukou Petra. U té s černými střenkami by mohlo stačit jen přeleštění krčku a čepele, ty prasklé kostěné střenky jsou na odpis a na výrobu nových. Pokud se pustíš do renovace, najdeš na fóru mnoho rad a postupů, které jsou osvědčené a vyzkoušené. Navíc vložíš do své krásky také trochu ze svojí duše a souznění s "dotýkanou" břitvou pak bude někde jinde, než když si vše jen zaplatíš.
Přeji pevnou ruku a vždy dobré ostří.
Zipíno
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Můžu-li doporučit,

tak tmavou nechat u Zipína nabrousit, aby jsi ji mohl co nejdříve používat a u té s kostěnými střenkami nechat udělat renovaci. Budeš tak mít obojí k plné spokojenosti. Zvláště když by šla u Zipína na to nádherné obrovské Déčko na postavení precizního břitu. ;)
To se nám to brousí, když je na čem :D
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Kuki
Příspěvky: 8
Registrován: 16 čer 2014, 16:40
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Kuki »

Zdravíčko všem břitevníkům,
chtěl bych se dotázat, jestli při obtahování řemen něčím napouštíte či nikoliv. Popřípadě jak se toto provádí ??
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Obtahovací pasta (červená/černá) je dost agresivní a tak nově nabroušené ostří otrhá už při prvním tahu. Proto je nejlépe čistá, hladká a zaleštěná kůže. Ta nejlépe obnovuje ostrost.
Pokud se na řemen dá pasta, tak se brusná zrníčka zasekají do kůže a nejdou odstranit a stále pracují při každém obtahování. Proto se nesmí míchat řemen bez pasty a řemen s pastou aby nedošlo k přenešení pasty na čistý řemen.
Pastu lze použít až když už se na čistém řemenu velmi špatně obnovuje ostrost. S pastou lze rychleji ostrost obnovit, ale zároveň se stejně rychle spotřebují poslední zbytky ostří a Břitva pak musí na kameny.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Kuki
Příspěvky: 8
Registrován: 16 čer 2014, 16:40
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Kuki »

díky ;)
Festina lente (spěchej pomalu)
Odpovědět

Zpět na „Techniky obtahování na řemenu“