Technika broušení břitev

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
Odpovědět
Bob76
Příspěvky: 477
Registrován: 15 dub 2016, 09:38
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od Bob76 »

A néni šest kamenů málo ? :lol: Co kdyby ten sedmý byl lepší :lol: A hned je jich deset :-)
Trpělivost a čas udělají více než hněv a síla. Jean De La Fontaine
Všichni musíme čelit rozhodnutí mezi tím, co je správné a co je snadné . J.R.
DyXoN
Příspěvky: 12
Registrován: 14 říj 2017, 17:40

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od DyXoN »

PetrS krásne si to opísal, teraz už chápem prečo máte toľko kameňov. ;)
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od PetrS »

Jsem moc rád, že jsem alespoň trochu vysvětlil, proč nám dnes jeden kámen na nabroušení nestačí.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od Radgost »

Bob76 píše: 16 led 2018, 22:49 A néni šest kamenů málo ? :lol: Co kdyby ten sedmý byl lepší :lol: A hned je jich deset :-)
Ale no tak, Bobe. Není třeba zaplevelovat vlákna zbytečnými příspěvky.
milosk
Příspěvky: 63
Registrován: 20 bře 2018, 15:20

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od milosk »

Ahoj, nevedel jsem kam, tak to dam sem. Po delsim patrani jsem si nasel krasnou bridlici u jednoho potoka u Berounky, srovnal, udelal trochu kase a zkusil na ZY430. Ostri je matne,zmizely vsechny ryhy po kamenech, vlas bere ale nic moc, ale holeni je proste parada,lepsi oholeni jsem zatim nezazil, ani jsem se neporezal, coz se mi predtim pred tou bridlici obcas stalo. Brano je to asi 100-150x z kazde strany, muze to tak byt? jake ostri vychazi vam na drahych kamenech? Po bridle jsem sel rovnou na cisty remen, bez pasty. Prikladam foto, lip to pres to kukatko 60x neumim, mobil pres to kukatko v te blizkosti nezaostri. Moje brouseni tedy vypada tak, ze Cerax 1000 + Cerax 6000 + homemade bridla + remen a spokojenost. Brousim hlavne noze, takze ceraxy nebyla investice pro britvu.Diky za reakce.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
vsezved
Příspěvky: 612
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35
Bydliště: Plzeň jih

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od vsezved »

Při holení není vůbec důležité na jakém kameni končíš. Tím spíše u přírodních kamenů. Hodně velký vliv má i to, jak moc je povrch kamene ohlazený. Samozřejmě, že jemnost kamene se odráží na výsledku, ale nejdůležitější je vlastní pocit při holení. Břitva musí jemně klouzat, chce to nenásilné tahy, nesmí zadrhávat.
Z toho, co píšeš, tak se ti toto povedlo. Pokud by si chtěl zjistit, zda s jemnějším kamenem dosáhneš ještě lepšího výsledku, vydej se na jaře na setkání břitevníků.
Používání čisté kůže bez pasty po nabroušení je zcela v pořádku, můžeš si tím i zpomalit spotřebování ostří a oddálit dobu nutnosti dalšího ostření.
Uživatelský avatar
Ivanos89
Příspěvky: 4
Registrován: 07 led 2019, 14:23

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od Ivanos89 »

PetrS píše: 16 led 2018, 21:50 To je dané tím co požaduješ.

Zkusím udělat připodobnění aby byl lépe vidět rozdíl...

Mám náklad - chci jej dopravit z Brna do Prahy - mám dopravní prostředek - chci aby jej převezl.

Mám Břitvu - chci aby holila - mám kámen - chci aby nabrousil.

Začnu nákladem

Minulost:

Naložím na povoz těžký náklad, zapřáhnu čtyři těžké valachy a vezu náklad z Brna do Prahy po starých silnicích cca 250km rychlostí cca 5km/hod a valaši vydrží cca 8hod jízdy denně.
Výsledek = cca 7 dnů jízdy s nákladem z Brna do Prahy a v cíli jej oslavovali jak báječně dokázal dopravit náklad.
To byl "normál"

Současnost:

Naložím stejný náklad na povoz a vezu náklad z Brna do Prahy - potud je vše stejné. Jenže po dálnici je to jen cca 200km rychlostí cca 80km/hod a povoz vydrží jet na jeden zátah.
Výsledek = cca 3hod jízdy s nákladem z Brna do Prahy a v cíli mu nadávají, že mu to tak trvalo.
To je "normál"

Poznání - DŘÍVĚJŠÍ VÝBORNÉ, PRO NÁS DNES NENÍ NIC MOC

*********************
BŘITVA A BROUŠENÍ
*********************

Minulost:

Břitva je tupá, vezmu jeden kámen, začnu Břitvu brousit dosáhnu přiměřené ostrosti, obtáhnu na napajcovaném řemenu a oholím se. Nehledám žádné možnosti porovnání ostrosti, nejsem nespokojený když to trochu tahá, důležité je - zbavit se vousů a pak je to výborné.
Výsledek = jsem bez vousů a tudíž oholený a stačilo nabroušení na jednom kamenu.
To byl "normál"

Současnost:
Břitva je tupá, vezmu jeden kámen, začnu Břitvu brousit a dosáhnu přiměřené ostrosti. Potud vše stejné. Ovšem i po obtažení zjišťuji, že holení není nic moc, tahá to, dře to, vynechává ostrůvky vousů a žiletka nebo škrabka mně oholí lépe a bez nutnosti se o ni starat. Ovšem CHCI SE HOLIT BŘITVOU a tady začíná ten problém.
ZAČNU POROVNÁVAT A CHCI MNOHEM VÍCE NEŽ CHTĚL MUŽ V ČASE MINULÉM !!!
Na jednom kamenu mi to nejde nabrousit aby to holilo lépe než škrabka. Pořídím si tedy další kámen ale stejně to ještě není stejné jako škrabka, pořídím si ještě lepší kámen a už se to skoro podobá škrabce, ale já chci aby to bylo nejméně stejné jako škrabka ne-li lepší a tak si pořídím ještě lepší kámen a ono už se to začíná blížit té pitomé škrabce co je furt o malinko lepší a tak další kámen a HURÁ UŽ JE TO ONO ale slyšel jsem, že existuje kámen, co dokáže nabrousit, že je to o hodně lepší než škrabka a tak jej hledám a nakonec kupuji.
TÝÝÝÝ JÓÓÓ kam jsem se to dopracoval, vždyť už mám 6 slovy šest kamenů na jedno broušení.
Výsledek = jsem oholený a na jedno obyčejné zbavení vousů potřebuji šest kamenů
To je "normál"

Poznání - DŘÍVĚJŠÍ VÝBORNÉ, PRO NÁS DNES NENÍ NIC MOC...

Trochu jsem se rozepsal, ale ta otázka proč tolik kamenů se tu vyskytovala již vícekrát a tak mi to nedalo a napsal jem to připodobnění jak jsme dnes zhýčkaní možnostmi a divíme se proč k dosažení téhož co v minulosti, potřebujeme tolik náročného vybavení. Je to naprosto jinak - dřívější "normál" je naprosto neporovnatelný s dnešním "normálem" a pro muže minulého, by ten dnešní "normál" byl neskutečným NADNORMÁLEM.
8-)
Love it!!
vsezved
Příspěvky: 612
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35
Bydliště: Plzeň jih

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od vsezved »

Ivanos89

S petrem nezbývá než souhlasit. Vystihl to naprosto přesně. Zcela jsem se v tom přirovnání našel. Znovu mne to přivedelo na myškenku, že jsem za ty roky z daleka nepročetl všechny příspěvky a pokud se chce člověk dozvědět odpověď na svoji otázku, již zde byla určitě zodpovězena. A tak nejlépe je číst, číst a číst a až pak se ptát.
Uživatelský avatar
Ivanos89
Příspěvky: 4
Registrován: 07 led 2019, 14:23

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od Ivanos89 »

vsezved

Celé dny nedělám nic jiného, než čtu, čtu a čtu a dostávám se k tomu, kolik jsem ušetřil peněz, času a materiálu, díky tomu, že se tu učím ze zkušeností ostatních. Je to krásný koníček a jak už se jednou řeklo, jak jednou začneš s broušením, už se nedá přestat. :D
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od ater »

@milosk: Podle mě hraje významnou roli to, že jsi na bridle udělal kaši, břidlice s kaši dělají matné ostří, příště zkus kaši postupně ředit a pak dát velký počet tahu na kamení bez kaše, tím bys mohl ostří ještě zlepšit. Možná ti ale vyhovují větší mikrozoubky matného ostří a pak to pro tebe nebude lepší.

Jinak nelze říct jestli jsou lepší drahé finishery cenu často dělá to, že je kámen vzácný. Když ale vezmeš fakt dobrej přírodní japonskej kámen na britvy tak dělá zrcadlově lesklé ostří, ale bez kaše a nebo s kaší z tomo nebo koma nagury. Třeba s kaši z botanu dělá matně ostří jako máš ty. Když vezmeš Esher kámen a uděláš na něm kaši tak dostaneš taky matné ostří.

Jak vypadá ta tvoje břidlice? Třeba jsi našel nějaký durynacek.
Odpovědět

Zpět na „Techniky broušení na kameni“