Rady pri výbere ocele na britvu

Odpovědět
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od mons »

Pro seznámení s problematikou zkuste posoudit tuto práci : http://www.kmt.tul.cz/edu/podklady_kmt_ ... loceli.pdf
Lerone
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2014, 21:48

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Lerone »

Dobrý den, rád bych vás poprosil jestli má někdo zkušenosti s použitím ocelí pro výrobu typu rychlořezné, práškové případně jiné speciální. Konkrétně třeba M390, elmax, 1.3343, RWL 34 atp.
No a ještě koukám, že je zde zvykem dávat nějakou tu "omáčku" kolem.
Tedy s břitvami začínám, sám vlastním několik starých kousků, z nichž některé jsem upravil pro holení a už jsem i zvládl se čistě oholit bez toho aniž bych vykrvácel ;-) a co říct prostě mě to chytlo, kor libuji si ve starých poctivých věcech. Čímž se dostáváme k jádru problému chtěl jsem si koupit novou břitvu a pokud možno lepší než ty co už mám doma. Jaké bylo mé zděšení když jsem nikde nenašel jediný užitečný popis materiálu čepele vždy pouze uhlík nerez...tedy oslovil jsem výrobce a při zjištění že břitvy v řádu tisíců korun jsou kaleny pouze na 56HRc jsem se rozhodl vydat vlastní cestou. Neb současná metalurgie je rozhodně dál.
zenhas
Příspěvky: 42
Registrován: 14 kvě 2013, 13:58
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od zenhas »

Lerone píše: Jaké bylo mé zděšení když jsem nikde nenašel jediný užitečný popis materiálu čepele vždy pouze uhlík nerez...tedy oslovil jsem výrobce a při zjištění že břitvy v řádu tisíců korun jsou kaleny pouze na 56HRc jsem se rozhodl vydat vlastní cestou. Neb současná metalurgie je rozhodně dál.
Když se podívám do tvého seznamu vidím:
M390 - nerez
elmax - nerez
RWL 34 - nerez
1.3343 - uhlík

Pořád přemýšlím, v čem je ta současná metalurgie dál? Důležitější než vybrat plocháč
bude spíš kvalita zpracování.

Pominu-li, že výroba jistě nebude snadná, víš kde budeš ty nerezky kalit?
Na kolik HRC bys je chtěl kalit?
56HRC myslím není málo. Na tuto tvrdost se kalí spousta nožů a je to více než dostačující.
V tomto bych výrobcům důvěřoval. Jelikož jistě udělali více než jeden kousek, budou nejspíš vědět co dělají.

Nejsem odborník přes výrobu břitev, občas vyrobím jen nějaký ten nožík. Osobně bych sáhl po kterékoli nástrojovce, nebo bych si to překoval třeba z péroviny.
Když to dobře obrobíš a zakalíš, bude to fungovat. Když to zkazíš, nebude tě mrzet, že jsi zprznil drahou ocel.

Když zalistuješ v tomto vlákně zpět a začneš jej číst od začátku zjistíš, že doporučení na oceli tu nejméně jednou padlo.
Lerone
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2014, 21:48

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Lerone »

Nerad bych někoho urazil, ale příspěvky toho ražení mě nezajímají (krom odkazů na již konkrétní srovnatelný materiál, který se zde již probíral. Je tu toho dost, pročtené všechny témata zde ještě nemám zatím jsem zvládl pročíst pár vláken tedy přesměrování na konkrétní diskuzi uvítám). Pokud tobě nože kalené na 56HRc dostačují mě ne za minimum u nože vidím 58HRc a jedná se mi právě o to, že oceli jež jsem vyjmenoval se brousit nemusí co je rok dlouhý a ještě jako bonus jsou nerezovky. Tedy v tom vidím přínos neb bych se rád holil pouze břitvou což z časových a nebo objemových(z hlediska cestovní holící sady) důvodů v současné chvíli není možné. A teda popravdě čas by se udělal neb mě to baví, ale nelíbí se mi současná seriová výroba a hlavně její blamáž že vyrábí to nejlepší co můžou neb mít popisky "prvotřídní uhlíková(nerezová) ocel" a pak člověk zjistí že je to horší výrobek(nebo při nejlepším stejný) jako se vyráběl před desítky let mě opravdu štve.

A ještě k dotazu ohledně kalení ano mám značné možnosti výroby tedy koupit materiál a zakalení pro mě není problém.
Jestli ty výrobcům důvěřuješ v tom že se snaží udělat co nejkvalitnější věc já jim věřím v jediném a to v tom že se snaží co nejvíce vydělat. Přebráno na tebou zmíněné nože neznám jediného seriového výrobce který by prodával za normální cenu prvotřídní výrobek z prvotřídních materiálů z kterých se snaží vymáčknout maximum, to vidím pouze u zakázkové ruční tvorby. Když třeba vezmu konkrétně mikov ať to máme blízko základní cena vyhazováku predator plast-ocel 420 na 55HRc 1 349,- stejný nůž buvol RWL-34 na 60HRc 6 776,- přitom cena buvolího rohu na jeden nůž je i pro koncového zákazníka 298,- a čepel i kdyby byl rozdíl v ceně materiálu na jedné malé čepelce 1000,- tak nám tam furt lítají tisíce (asi tak 4500,-) což je jenom přirážka výrobce za to že bude vyrábět z prvotřídních materiálů. Věřím že u seriových výrobců břitev jsme na tom úplně stejně. Nehledě na to, že jsem si oťuknul starou břitvu kterou jsem si doma zrenovoval a má 58HRc a to je minimálně 40-50 let stará a když vezmu že vzhledem k tomu že vydržela do dneška tak i ostatní parametry použité oceli jsou dostačující tedy mi vychází mnohem kvalitnější než současně prodávané sériové břitvy. Tedy mi z toho vychází že je pro mě za cenu 2-3 tisíc co dám za výrobu zakázkové čepelky si nechat udělat pořádnou vlastní kvalitní.
Naposledy upravil(a) Lerone dne 17 kvě 2014, 10:42, celkem upraveno 3 x.
Lerone
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2014, 21:48

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Lerone »

A ještě bych rád dodal, že v současné době není problém dosáhnout tvrdosti HRc 75–80 s extrémní odolností proti opotřebení u speciálních ocelí. Samozřejmě, že tohle už je na hraně a pro dobrou životnost je potřeba absence rázů a namáhání v ohybu avšak tyto nože řežou stovky metrů folií, sítí atd. než potřebují přebrousit.
Lerone
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2014, 21:48

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Lerone »

zenhas píše: Pořád přemýšlím, v čem je ta současná metalurgie dál? Důležitější než vybrat plocháč
bude spíš kvalita zpracování.
Pokud nevíš v čem je současná metalurgie dál tak ti doporučuji se zaměřit právě na práškovky a co se týče zpracování třeba na tento článek http://knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/De ... fault.aspx a mnohé další ze kterých nám jasně vychází, že právě díky současné metalurgii je kování mnohých materiálů přinejmenším zbytečné ne-li nežádoucí.
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Zipíno »

[quote="Lerone cena buvolího rohu na jeden nůž je i pro koncového zákazníka 298,- a čepel i kdyby byl rozdíl v ceně materiálu na jedné malé čepelce 1000,- tak nám tam furt lítají tisíce (asi tak 4500,-) což je jenom přirážka výrobce za to že bude vyrábět z prvotřídních materiálů. .[/quote]
Tak v tomhle s tebou nesouhlasím! Plastovou střenku vyklepnou z formy a je hotová, kdežto s bůvolím rohem je mnohem víc práce! Jen ji z toho rohu vyříznout, vytvarovat, vyvrtat, přinýtovat, dobrousit, doleštit! A většina těchto postupů a výrobních kroků je ruční práce! Navíc je na každý potřeba stroj, k němu spotřební materiál, dělník a hlavně ČAS, který na tom ten dělník stráví!!!
Naposledy upravil(a) Zipíno dne 18 kvě 2014, 21:42, celkem upraveno 1 x.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Radyx »

Lerone píše:Dobrý den, rád bych vás poprosil jestli má někdo zkušenosti s použitím ocelí pro výrobu typu rychlořezné, práškové případně jiné speciální...
Sice zkušenosti s těmito materiály nemám, při mém hraní mi zatím bohatě stačí nástrojové oceli ale už jsem i o nich přemýšlel. Otázkou je, co by mi navíc přinesly, protože tyto materiály jsou vyvinuty na takové provozní zátěže, které jim mé fousy určitě nedopřejí.
Vím že jsou výrobci zakázkových břitev, kteří RWL 34 používají a určitě by šli použít i jiné materiály, tak že proč ne? Přeji Ti Lenore hodně zdaru a těším se až nás seznámíš s výsledkem, samotného mě zajímá jak Ti to dopadne a držím palce! ;)
Vladimir
Příspěvky: 10
Registrován: 03 čer 2012, 22:43

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Vladimir »

Břitva z práškové oceli bude určitě zajímavá. Stejně tak jako je zajímavá břitva z oxidu zirkoničitého. Je tu ale problém s brousitelností, jak půjde takto tvrdý materiál brousit na přírodních kamenech a jak půjde obtahovat na koženém řemenu.

Stejně by ale měl být vyvážený poměr mezi tvrdostí a houževnatostí protože břitvou sice nesekám jako s nožem ale ostří je tak tenké, že když bude přespříliš tvrdé tak se bude vylamovat i když bude z práškové oceli.
Lerone
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2014, 21:48

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Lerone »

Radyx // děkuji za podporu materiál se mi tu už válí, ale zatím nemám žádné ohlasy co se použití týče a o praktickou stránku mi jde především. Kdyžtak bych uvítal odkaz na zmíněné výrobce. Jinak tím hraním je myšlena i výroba nebo "jen" používání? :-)

Vladimir// brousitelnost RWL 34 je v pohodě mám ji na čepeli nože, který právě (oproti klasicky seriově prodávaným blátům) není problém nabrousit tak, že se jím dá i oholit ač na to nemá postaven výbrus a ani ostří (klín 22°). Navíc při nejhorším by se nechala vyrobit a nabrousit strojově, mašiny s výrobní přesností na 0,005 mm na to jsou a to nedosahuje ani nejlepší ruční brusič.
Slibuji si od toho velice odolnou nerezovou břitvu, jež bude mít mnohem větší výdrž ostří než běžné seriovky. Jinak vylamování bych se rozhodně nebál jelikož práškovky obecně mají mnohem větší houževnatost při stejné tvrdosti než klasicky používané nástrojovky. Akorát v rámci výroby bych se rád dostal až k té horní hranici materiálu jenže ta se právě špatně odhaduje proto hledám někoho kdo již má s použitím tohoto materiálu zkušenosti.

+samozřejmě musíme brát i v úvahu extrém, že materiál dovolí takovou odolnost že sice se sním bude dát holit a břitva vydrží velice dlouho ostrá avšak klasické obtahování bude málo účinné.

Navíc co se tak propracovávám starší literaturou tak skoro všude se píše o snahu vytvořit kvalitní a tvrdé ostří i za cenu vyšší křehkosti, dříve získávané překováním a kvalitním kalením. A co mám informace o seriovkách solingen tak je to naprosto průměrně zakalený materiál s nižší tvrdostí-zřejmě aby vydržely hrubší zacházení a nebyly reklamace kvůli vylomení.
Odpovědět

Zpět na „Dílna“