Rady pri výbere ocele na britvu

Odpovědět
Lerone
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2014, 21:48

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Lerone »

Nebo nevím jestli zde můžu kdyžtak o prominutí adminy, ale materiál na tohle se mi válí doma http://www.straightrazordesigns.com/ind ... cts_id=628
Ale hrozně nerad dělám věci jen pro image proto ta honba za nejvhodnější ocelí.
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Radyx »

Přesně, Livi (asi jsem to viděl v nějakém jeho videu na Youtube) a tuším že Cedric Christ (http://www.alisblade.com) ji taky použil. Tady si ale již nejsem jist.
Přidám poznámku. Vybrousit si libovolný tvar dle vlastních představ nebude to nejtěžší. Jde jenom o dovednosti a čas. Kámen úrazu je pak ukryt v tepelném zpracování.
Tvrdost sama o sobě pro nás není jediný důležitý parametr. Je nutné, aby šlo vůbec následně vytvořit funkční ostří. Vydrolování ostří jsme zde již někde řešili.
Sám chci letos ze stříbrnice vyždímat maximum ~64 HRC a udělat experiment s HSS framebackem (jestli se dostanu do vhodné kalírny). Velké očekávání ale nemám. Nemyslím si že bude holit lépe, ostří by ale mohlo déle vydržet.
Lerone
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2014, 21:48

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Lerone »

Docela slušně ještě kalí v bodycote brno, ale chce to opravdu na ně zatlačit jinak jsou schopni zkřivit i pořádný profil. Ale s vakuovým kalením tam nemám špatné zkušenosti.
Ze stříbřenky 64HRc :-o dyť to je pro ten materiál úplně horní hranice to je ještě použitelné v praxi? Mohu se zeptat z jakého důvodu nevolíte materiál jež má tuto tvrdost jako optimální?
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Zipíno »

Mám dojem, že ty důvody jsou:
dostupnost
zpracovatelnost ručním kováním
vyráběly se z něj Břitvy i v minulosti.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Radyx »

Podle kalírny, kde mi kalili by to mělo v pohodě vyjít. První jsem si kalil sám, holí dobře ale nemám ji změřenu. Druhou jsem svěřil profíkům ne chtěl jsem 62HRC a podle dvojího měření to tam mám.
Důvod volby v podstatě vystihl Zipíno. Chtěl jsem vsadit na jistotu. Vybrat materiál který půjde kovat i tepelně zpracovat v amatérských podmínkách. Cíl byl vyrobit břitvu od začátku do konce sám, včetně tepelného zpracování. To se povedlo.
Druhý důvod byl přiblížit se historickým vzorům co do materiálu. Jsou mi blízké Sheffieldské břitvy, které se dělaly ze Silver steel. Dnešní "stříbrnice" tomuto složení odpovídá. Když vlastní břitvu, tak i z dobově věrného materiálu.
Lerone
Příspěvky: 9
Registrován: 13 kvě 2014, 21:48

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Lerone »

K dostupnosti stačí jen použít strýček google a sehnat ocel v dnešní době není nijak velký problém.
Jinak Radyx v tom případě chápu, to je úplně jiný účel než hledám já a v tom případě není co řešit ohledně materiálu. A mohu se zeptat kde necháváš kalit? Občas si udělám kudlu a profi kalírnu kterou mám k dispozici je občas zbytečně profi a jak jsem psal bodycote není co bývalo.

Jinak máte nějakou novou břitvu od Dovo solingen? Zajímalo by mě jak si na tom stojí oproti vašemu výrobku neb mi odpověděli, že ti kalí jen na 56HRc.
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od Radyx »

No google... :roll: . Navštívil či obvolal jsem při shánění jedné oceli letos 7-8 firem než jsem si ověřil že to mají skladem a mohl jsem si pro ni přijet. Na Internetu vypadá vše krásně :lol: .
Kalit jsem zatím nechal v malé kalírně na Valašsku, což mám ale dost z ruky. Na to, kolik toho za rok stihnu to sice stačí a něco kolem Prahy by se mi taky hodilo.
Srovnat svůj výrobek s renomovanými výrobci můžu zatím jenom použitím na sobě. Sleduji jak dlouho vydrží ostří při mém režimu holení. Samozřejmě za předpokladu, že je perfektně naostřená. Zatím jsem po několika měsících holení pouze s vlastní břitvou zanechal s tím, že funguje a jdu zkoušet něco jiného. Jiné srovnání zatím nemám ale beru to pořád jako vývoj, nejsem v konečném stadiu abych mohl břitvu někomu dát s tím, že je hotovo a toto je finální výsledek se kterým jsem bezezbytku spokojen. Prostě si hraji a výsledkům říkám prototypy 8-) . Nějaké konkrétní srovnání s Dovo nemám.
tomasp
Příspěvky: 17
Registrován: 01 črc 2014, 21:34

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od tomasp »

http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/rwl-34/ A co toto? Kdyby někdo věděl o nějakém nožíři, který by byl schopen vyrobit břitvu, dejte mi, prosím, vědět. Chtěl bych zkusit tu japonskou, ale nechce se mi dávat nehorázné peníze za to, že to bude z vrstvené oceli. Stačila by mi celá z RWL34 a byl bych asi spokojený.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od ater »

@tomasp: Klasické japonské břitvy (nihon kamisori) jsou většinou kovářsky svařené jen ze dvou kusů, každý z jiného materiálu. Levná uhlíková ocel tvoří tělo břitvy a ručku a k ní je navařený malý plátek kvalitní (nejčastěji uhlíkové) oceli, který pak vyjde na ostří.

Pokud výrobu zadáš někomu kdo to nidky nedělal tak se mu bude hodit předloha, protože geometrie kamisori je relativně složitá. A asi je na první pokusy RWL-34 dost drahá.
tomasp
Příspěvky: 17
Registrován: 01 črc 2014, 21:34

Re: Rady pri výbere ocele na britvu

Příspěvek od tomasp »

Já bych právě po dotyčném nechtěl, aby to dělal ze dvou druhů oceli. Mně by stačilo, aby to celé udělal z jednoho kusu (RWL34). Ta je tvrdá i houževnatá a stejně nechci s břitvou nikde šermovat, ale jen se s ní holit, takže myslím, že by to z toho jednoho kusu mohlo v pohodě stačit a nemusel bych to dramatizovat. :-) Rád bych našel právě někoho, kdo by se toho zhostil a dokázal by to vyrobit, protože jak píšeš, RWL34 není nejlevnější a nechci riskovat, že by to někdo totálně zprznil. :-)
Odpovědět

Zpět na „Dílna“