Mikroskop

...pro brusiče ostří požehnání i prokletí zároveň
Zamčeno
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Mikroskop

Příspěvek od HonzaS »

Sice nože, ale zato docela detailní fota břitu: http://www.spyderco.com/forums/showthre ... microscope
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Mikroskop

Příspěvek od ater »

Ten inverzní mikroskop bude dobrý, ale jsou hodně drahé. Co jsem viděl já tak jsou kolem 150 tisíc. :-/
Uživatelský avatar
valentin75
Donátor
Příspěvky: 437
Registrován: 04 dub 2011, 13:09

Re: Mikroskop

Příspěvek od valentin75 »

Zaujímavé fotky ostria spod rastrovacieho elektrónového mikroskopu :

http://www.gut-rasiert.de/forum/index.p ... 075.0.html
Palo
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Mikroskop

Příspěvek od PetrS »

Joj - to jsou krásné snímky. :ugeek:
To světlo - to jim moc závidím. Takové osvětlení to je potom radost fotit.
Při takovém osvětlení je pak vidět každičký nesprávný tah.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: Mikroskop

Příspěvek od relka »

Doufám že se v dohledné době nezačnou v Lidlu prodávat elektronové mikroskopy.... :lol:
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: Mikroskop

Příspěvek od mons »

Nádherné fotky, jen kulím oči, paráda
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Mikroskop

Příspěvek od Vlcak »

Tedy díky za super odkaz. Ty fotky jsou mazec. Zejména srovnání břitu po Naniwa 10000 nebo Shapton 30000 vs diamantové pasty se zrnem 1 nebo 0,5 mikronu. Na tom je opravdu vidět vše. Úsměv na tváři mi vyloudila poznámka u snímků z Shaptonu 30000. Prý měl problém zaostřit a tak je max zvětšení "jen" 4680x :)
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Mikroskop

Příspěvek od ater »

To jsou fakt hezký snímky. Bylo by dobrý kdyby tam přidal i ostří z některých přírodních kamenů.

Taky by se mi líbilo kdyby se prodávali za rozumnou cenu a hlavně kompaktní. Jsou to dost velká zařízení (český prodejce je třeba tady: http://www.edlin.cz/ ).
Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 618
Registrován: 27 říj 2013, 18:57
Bydliště: Valašsko

Re: Mikroskop

Příspěvek od Drvoštěp »

Zdravím všechny Břitevníky!
Vlastním doma stařičký, polní mikroskop Meopta se třemi tubusy a v kovové konzervě do přírody. :)
Napadlo mě tedy vyzkoušet na břitvy, se kterýma holím. Jinak při broušení břitev používám
malý zvětšovák na kontrolu.
Při pohledu na téměř dokonalé ostří jsem se zděsil a hlavou mi proletěla myšlenka. Na takovýhle zubiska břitvy nedosáhne ani má cirkulárka v mé stodole!
Nechám to tak, břitva stejně holí krásně, tak co...
Mám prosím jen malý dotaz: Na třech tubusech je označení 3,3 a 6,7 a 20. Na horním kukátku
je označené číslo 015. Poradí mě někdo, jaké to má zvětšení? Popř. zkušenosti s tímto typem mikroskopu? Na prvních dvou tubusech to šlo zaměřit bez problémů ale na třetím nejdelším už to nešlo.
Přikládám dvě fotky:
Výška uzavřené plechovky: 16,5 cm.
Připravená k nekonečnému bádání: 28 cm.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Drvoštěp dne 09 pro 2014, 09:33, celkem upraveno 1 x.
Lepší dobře nabroušená břitva než zle nabroušená žena.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Mikroskop

Příspěvek od PetrS »

Tubus x objektiv = cca zvětšení.
První dvě čísla Ti bohatě stačí na zvětšování a na to třetí už není dostatečná vzdálenost mezi předmětem a objektivem. Zároveň na takové zvětšení už je málo světla. U klasických (řezaných) vzorků se přisvicuje zrcátkem nebo žárovkou odspoda. Tady máš materiál neprůsvitný a tak funguje jen horní světlo. Každopádně jsi další v řadě, pro kterého je mikroskop požehnání a prokletí v jednom přístroji. Kdo se jdním očkem podívá... už je lapený.
Je to o tom, že se dostaneš díky mikroskopu na poněkud jinou úroveň broušení. Už to není jen - holí nebo neholí - ale v jakém stavu je fazetka a břit. Od teď uvidíš jak je břit vypraskaný, drolí se, je přehrnutý, vylámané díry, rezavé trhliny a spousta dalšího a dalšího potěšení pro oko.
Přeji Ti aby jsi měl dostatek trpělivosti sám se sebou, a nespěchal na hledání grálu. Postupně přijde sám.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Zamčeno

Zpět na „Mikroskopie...“