Kamene pre zaciatocníka

Všeobecné dotazy na řemeny, brusné kameny a...
Zamčeno
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od HonzaS »

Belsky - první co jsem zjistil, že ať na nich brousim, jak na nich brousím, nikdy jsem z nich nedostal břit, kterým by se dalo oholit. Fazetka jak zrcadlo, ale břitva neholila. Vždycky jsem pak ještě musel uděla aspoň pár tahů na břidlici. Co je ale skutečný problém, tak letos jsem zjistitl, že vyštipují břit. Na břitvy nedoporučuji.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od ater »

Přírodní kameny si dobře rozmysli. Většinou je to hodně experimentování, občas zklamání. Můžeš chytit kus co ti bude škrábat ostří, nebo se v rámci variace bude chovat jako hrubší / jemnější než potřebuješ do sady. Některé kameny se hodí jen na některé oceli. Často jsou přírodní kameny pomalejší než syntetické a pak jich je potřeba použít víc nebo budeš brousit o dost delší dobu. Dál je potřeba se připravit na to, že je u přirodních kamenů často pracnější a složitější rovnání.

Z mýho pohledu jsou hodně dobrý syntetický Naniwa Superstone (SS). Jsou to měký kameny, dávají dobrou zpětnou vazbu, s kaší jsou dost rychlý a krásně vyleští povrch. Lepší jsou na tvrdší oceli, ale i u měkčích je výsledek víc než dobrý. Dá se žít s kameny: 1k, kobinovaný 3k/8k a 10k (nebo 12k). Chce to ale ještě syntetickou naguru na výrobu kaše. Dobrá je s Naniwa SS 1k a 3k nagura Matsunaga ( http://www.mehr-als-werkzeug.de/product ... Nagura.htm ). Na kamen 8k a jemnější to chce jemné DMTčko (stačí malé, třeba http://www.kapesni-noze.cz/inshop/obcho ... 0F70E.html nebo trochu lepší http://www.kvalitninoze.cz/brousky-dmt/ ... -jemny-dmt).

10k nebo 12k se dá nahradit i čínským přírodním 12k. Na Naniwa SS je dobrý pracovat s kaší a přecházet postupně na čistou vodu (ředěním kaše) a pak na posledním kameni ještě postupně redukovat vodu až se začne břitva lepit a kamen trochu ucpávat. Není problém dosáhnout po 10k kameni a 5ti tazích na řemenu toho aby břitva brala vlas tak, že po dotyku od ostří odskočí.
LUDEK123
Příspěvky: 29
Registrován: 10 kvě 2012, 18:43

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od LUDEK123 »

myslíéte že bych si s tímto do začátku vystačil??? http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=2771
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od Zipíno »

Já osobně bych volil menší skok: 1000/3000 a doplnil samostatným 6000. Navíc někde mezi 5000 a 7000 jsou už kvalitní břidlice. Čím je menší skok mezi kameny, tím méně času na následujícím kameni strávíš a tím je menší jeho opotřebení.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od adrspach »

HonzaS píše:Belsky - první co jsem zjistil, že ať na nich brousim, jak na nich brousím, nikdy jsem z nich nedostal břit, kterým by se dalo oholit. Fazetka jak zrcadlo, ale břitva neholila. Vždycky jsem pak ještě musel uděla aspoň pár tahů na břidlici. Co je ale skutečný problém, tak letos jsem zjistitl, že vyštipují břit. Na břitvy nedoporučuji.
A toto je jeden z problemu.
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od adrspach »

Zipíno píše:Já osobně bych volil menší skok: 1000/3000 a doplnil samostatným 6000. Navíc někde mezi 5000 a 7000 jsou už kvalitní břidlice. Čím je menší skok mezi kameny, tím méně času na následujícím kameni strávíš a tím je menší jeho opotřebení.

Pokud solo kamen tak radeji 1000. Ten pracuje z cele sady nejvi a nejvic se opotrebovava, ale nevim jestli KING dela combo 3000/6000 a i to je docela velky skok. Musim priznat, ze na sadu to ma nejlip vymyslenej za rozunmy penize Norton.
LUDEK123
Příspěvky: 29
Registrován: 10 kvě 2012, 18:43

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od LUDEK123 »

A na čem je nejlépe tyto syntetické kameny rovnat??? prosím doporučte mi konkrétně něaký prusný papír
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od Zipíno »

Mnoho návodů a postupů je zde na fóru popsáno, jen je číst.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od ater »

Menší díry mezi hrubostí kamenů jsou lepší, ale tuším, že Luďkovi jde o to aby ho kameny nestály moc.

@Ludek: King 1k / 6k je ale hodně velký skok, kamen je úzký (5 cm) a já bych se z 6k synt. kamene nechtěl holit. Šmilgr kup na broušení pod vodou a ať není na dřevo. Stačí ten na kov (většinou černý). Jsou i brusné papíry přímo na kámen, ale jsou na plátně (blbě drží na desce), běžně se dají kouit do hrubosti 400 a jsou dražší (no a vydrží jen o trochu dýl).
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: Kamene pre zaciatocníka

Příspěvek od mons »

Kupoval jsem brusné papíry v obchodě s autolakýrnickými potřebami, měli zrnitost až do 2000.
Zamčeno

Zpět na „Obtahování a broušení“