Stránka 1 z 4

Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 22 bře 2012, 19:40
od Radyx
Pokud nekoupíte novou kamisori či nemáte kliku na nepoužívaný kousek, tak dostanete použitou břitvu ve stavu, kdy přední strana zvaná OMOTE má veliké obroušené plochy jak u ostří, tak na ramenu. Na obrázku a) je vidět nahoře téměř nepoužitá břitva ve srovnání s hodně obroušenou. Na druhém obrázku b) dole je vidět již téměř zbroušená přední strana.
Toto je způsobeno asymetrickým broušením těchto břitev, kdy se přední strana brousí větším počtem tahů než zadní. Kdyby šlo pouze o estetickou stránku, tak by se přes to dalo přenést, způsobuje to ale problém při broušení. Při broušení jsou ve styku s kamenem násobně větší plochy břitvy než by bylo dostatečné. Chcete-li odebrat jenom malý kousek ostří, tak musíte současně obrušovat tyto velké plochy, což znamená násobně si prodloužit čas broušení. Sám jsem byl po několika hodinách broušení zoufalý, výsledek nikde. Částečně mi pomohl na minulém srazu PetrS s diamantovými deskami pro které je takový úběr bez problémů, nicméně při potřebě dalšího přebroušení jsem byl zase na začátku.
Na tento problém existuje řešení, a to je odebrání materiálu z čepele. Lze to udělat jak broušením, tak vyškrabáním. S úpravou odbroušením se velmi často setkáte na eBay, kde to je u starých "renovovaných" břitev patrné. Jako vyznavač konzervativního přístupu jsem zvolil druhou metodu, a to je vyškrabání čepele. Tu jsem objevil při studiu kamisori. Mezi přední anglicky píšící odborníky na kamisori a japonské brusné kameny patří Jim Rion, od nějž jsem načerpal inspiraci.
Škrabací nástroj jsem vyrobil z RADEKA vsazeného do dřevěné rukojeti. Břitvu jsem během škrabání upínal do dřevěného svěráku vyrobeného (nejenom) za tímto účelem, obr d).
Postup je jednoduchý:
- černou fixou jsem označil plochy které mám odebrat tak, aby zůstala tenká černá čára tam, kde chci plochu ponechat, obr. c)
- upnout břitvu a škrabat, obr. e)

Práci jsem zakončil přebroušením na kamenech. To odhalilo kde jsem nástrojem zajel mimo. Pokud je to do ramene, tak pár škrábanců nemá žádný vliv na funkčnost (broušení), pokud je to do ostří, tak to se musí odstranit broušením. Na to jsem si ale dal pozor a řešit jsem to nemusel. Výsledek je na obr. f), při porovnání s prvním obrázkem je výsledek zřejmý.

ZÁVĚR:
- budu muset trochu upravit geometrii škrabadla, bylo funkční ale napadají mě vylepšení.
- vlastní broušení byla radost, proběhlo rychle, prostě paráda, celé škrabání mělo jednoznačný přínos (funguje to!) :D
- vše jsem ukončil holením a šel spokojeně psát tento příspěvek. 8-)

Re: Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 22 bře 2012, 19:59
od Zipíno
A nedalo by se jako škrabadlo použít něco podobného, jako je tady: http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=3963 ? Je to nějak podobné tomu zaškrabávacímu nástroju, který jsem kdysi viděl na starém dřevorytu z japonské mečířské dílny, kde se jím zaškrabávala čepel meče.

Re: Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 22 bře 2012, 20:15
od PetrS
Co dodat kromě veliké GRATULACE !!!!
Nástroj vlastoručně vyrobený a vedený trpělivou a citlivou rukou, vytvoří na dalším nástroji dílo hodno obdivu. Tvrdé Kamisori je opracováno do tvaru který umožňuje opět tuto zvláštní a tak krásnou Břitvu, opět brousit.
Po přechodu z diamantu na kameny, se u opotřebovaných Kamisori stává další broušení noční můrou brusiče a tato úprava tuto můru zaplaší.
Přeji stále dobré ostří a vždy pevnou ruku.
Zdravím, Petr.
8-)

Re: Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 22 bře 2012, 20:21
od adrspach
No moc hezky. Radyx skrabe Radekem :lol:

Re: Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 22 bře 2012, 20:35
od Ivánek
Na odkazu je tzv hoblík vlaštovka, který má krátký nůž, který vyčuhuje nahoru. Ale je tam i klopka a hoblík se používá dle jak je vyobrazen odshora dolů. Takže to není škrabák, ale hoblík, např. na jemné doladění tvarů topůrek u sekyr atd. Vlastně je takový malý poříz.

Re: Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 22 bře 2012, 20:46
od Radyx
Zipíno píše:A nedalo by se jako škrabadlo použít něco podobného, jako je tady: http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=3963 ? Je to nějak podobné tomu zaškrabávacímu nástroju, který jsem kdysi viděl na starém dřevorytu z japonské mečířské dílny, kde se jím zaškrabávala čepel meče.
Zaškrabává se docela malá plocha, proto si myslím že by se to i blbě ovládalo na malé a krátké úběry, pohybuješ se v ploše cca 50x10 mm. Pro mi přijde rozumný malý ruční nástroj, kterým se dají dělat přesné úběry.

PetrS a Adrspach - dík ;) !

Re: Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 22 bře 2012, 22:46
od adrspach
Tak toho Kunze jsme dokonce meli oba v Rukach a to u Raye Iles v obchode. Popravde pouziva se to spis jak poriz. Sam jsem si poridil podobneho motyla na cidlinu.

Re: Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 11 zář 2012, 20:32
od cembrit
Ted mě napadlo že jako škrabadlo by se dal použít karbidovej plátek upnutej do vyrobenýho držáčku. je mraky ruznejch tvarů a je to tvrdší než kalená ocel takže by se to nemuselo tolik tupit jako radeko a i by to mohlo jít líp ;)

Re: Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 11 zář 2012, 23:41
od Radyx
Moje zkušenost s řeznými plátky je taková, že jsou tvrdé ale poměrně křehké. Nebyly stavěné na dynamické namáhání, stačilo jemně klepnout nožem nebo frézou a destička byla vyštípnutá. Fakt je, že to bylo před dvaceti lety a materiály jsou nyní někde jinde. Z tohoto důvodu (ne jenom) mě ani nenapadlo, že bych něco takového zkoušel. ;)

Re: Kamisori - renovace škrabáním

Napsal: 12 zář 2012, 17:40
od cembrit
No hele já to dneska zkoušel a jako do kalenýho to jelo krásně normálně sel z toho loupal tak desetinku silný šupinky je teda pravda že musis trošku tlačit ale když bys vyrobil nějakej samodomo držáček a použil třeba plátek z nějaký radiusový frézy kam se strkaj uplně kulatý tak si myslim že si ušetříš spoustu práce a ono když máš kde tak se nechá ten plátek i nabrousit jako přesnej škrabák a jedeš normální zaškrabávačku pro ukázku třeba z tohodle by to určo nabrousit šlo rádius to má jen si s tim zkusit pohrát ;)
http://img5.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/64 ... 1204-1.jpg