Dotaz na obtahování

Všeobecné dotazy na řemeny, brusné kameny a...
Gedash
Příspěvky: 1
Registrován: 27 říj 2011, 10:24

Dotaz na obtahování

Příspěvek od Gedash »

Ahoj, pořídil jsem si pádlo na obtahování
http://www.jatagan.eu/stroje-a-naradi/o ... -remen-lux
a mám dotaz: dostal jsem k němu zelenou pastu a zajímalo by mně, jak jí na to napajcovat, případně co dát na druhou stranu. Asi jsem slepej, ale asi jsem to nenašel. Dále by mně zajímalo, jestli obtahovat čepelí napřed, nebo obráceně.
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Zipíno »

Ahoj Gedash!
Ta pasta je určena na jednu stranu pádla, druhá se používá čistá, max. pouze s olejem! Pokud budeš dávat olej, tak jen slabou vrstvičku, která se HNED vsákne do kůže. Pokud bude oleje moc, začne se kůže mazat a drolit, tahle nalepená se navíc může zcela odchlípnout od dřeva. Pokud je pasta v podobě tvrdé kostičky, tak stačí jen křížem počmárat kůži řemenu a pastu pak zaleštit hladkou rovnou flaškou, podrobně popsáno na jiném místě fóra!
Břitva na řemenu se obtahuje hřbetem napřed, na konci tahu se !!PŘES HŘBET!! převrátí a zase jede hřbetem napřed. To je obráceně, než na kameni.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Uživatelský avatar
irenko
mistr brusič
Příspěvky: 523
Registrován: 29 pro 2009, 21:08
Bydliště: Strečno,Slovensko

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od irenko »

vitaj na fóre Gedash,
pozri si toto vlákno http://www.forum.britva.cz/viewtopic.php?f=49&t=320
,,Neexistuje správne a nesprávne oholeníe."
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Gedash,
vítám Tě při Tvém prvním příspěvku na zdejším foru.
Vše už tu bylo ohledně obtahování pěkně popsané a dokonce i názorně ukázané. Snad jen maličkost.
Pokud obrátíš dříve než čepel zastaví = šmik
Pokud obrátíš pozdě = ohnuté ostří o konec kůže
Pokud nadzvedneš při tahu hřbet = utržené ostří
Pokud nakloníš do boku = utrháš si o hranu kůže pás ostří
Pokud zastavíš při tahu bez nadzvednutí břitu = obvykle je šmik
HLAVNĚ - NETLAČIT
výsledek = nejlépe natrénovat na příboráku obaleném el. páskou aby jsi nepodřel kůži řemene.
Až to zvládneš bez dívání, tak teprve vzít Břitvu a dobře se dívat a nespěchat. Není to o rychlosti, ale o správnosti každého tahu.
Jeden nesprávný tah a můžeš brousit na kamenech nebo měnit kůži.
Přeji Ti stále dobré ostří a vždy pevnou ruku.
Zdravím, Petr.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Chester
Příspěvky: 60
Registrován: 19 črc 2012, 19:40

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Chester »

Pánové, chtěl jsem se s vámi poradit. Mám za sebou jedno obtahování a po něm jsem břitvu nakonzervoval Ballistolem. Teď mě napadá, jestli je třeba břitvu před přiložením na řemen omýt od oleje, abych jím nepoškodil řemen?
Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Wiking »

Samozrejme ze se obtahuji jen suche Britvy.
Takze: vzit naolejovanou Britvu, a olej utrit vlastovkou, popr omyt vodou a vodu otrit vlastovkou. Nevim jestli je v tom nejaky rozdil?? Ja utiram olej vlastovkou a pak hned obtahuju.
Ballistol (nebo jakakoliv jina tekutina, napr. cista voda !!! ) delaji na obtahovacim remenu fleky, ktere se nedaji uz nijak odstranit . Kvalita remenu se tim asi nijak podstatne nezmeni k horsimu, (myslim si) ale opticky uz to nebude ono...
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)
Chester
Příspěvky: 60
Registrován: 19 črc 2012, 19:40

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Chester »

Uff, ještě, že jsem se zeptal před tím, než jsem začal pořádně obtahovat. Díky za bleskovou odpověď :)
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od PetrS »

Klídek Chestere,
on ten řemen za dvace let stejně ztmavne a tak pak už by to nebylo moc poznat :D a navíc by jsi naprosto přesně poznal, kdy jsi obtahoval na "mastno". Řemeny si kolegové občas napustí olejíčkem aby je měli vláčnější nebo aby změnili jeho povrchové vlastnosti při obtahování. V takovém případě by se Tvoje stopy po mastném obtahování ztratily. Svoje "pracovní" řemeny používám suché a tak se mi používáním zaleštily do zrcadlového lesku a proto berou velice dobře a výrazně. Tam je pak každá kapka vody znát a o oleji ani nemluvím. Na takovém namočeném řemenu to pak skutečně změní jeho vlastnosti k horšímu. Je to znát na nepravidelném "chodu" Břitvy po řemenu. Takovém skoro zadrhávání. Opětovné zaleštění trvá docela dlouho a nespokojenost je ještě delší. :cry:
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
OoPs
Příspěvky: 26
Registrován: 08 pro 2012, 00:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od OoPs »

Jak čtu tenhle topic, napadá mě, jestli je vůbec vhodné nechávat obtahovací řemen pověšený v koupelně v blízkosti umyvadla.
Řemen z dílny Petra, který plánuji zakoupit, totiž není jen funkční, ale také nádherná dekorace. V blízkosti umyvadla ale hrozí potřísnění kapkami vody, nebo hůře kapkami vody s mýdlem.
Pokud řemen zavěsím na opačnou stranu koupelny, přijde do styku se vzdušnou vlhkostí a hrozí kondenzace vody. Jaký máte názor na pověšení řemenu v koupelně a vliv vlhkosti na něj?
Otázka zní: nechat pověšený, nebo uklízet do skříńky?
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od PetrS »

Pokud na řemen nejde přímo stříkající voda, tak vzdušná vlhkost ani po letech pobytu v koupelně, nepůsobí na řemenu změny (vyzkoušeno). Řemeny mám pověšené v koupelně stále a jsou spokojené a já též. :D Ve skříňce by nebyl větraný a pověšení mu činí nejlépe. Žádnou kondenzaci vody jsem zatím na nich nevnímal. Je to přírodní materiál a tak se umí se změnami vlhkosti v pohodě vyrovnat. Stačí jej nechat z dosahu cákající vody.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Odpovědět

Zpět na „Obtahování a broušení“