První pokus o střenku

Vše kol výroby renovace a střenek
Martin1001110
Donátor
Příspěvky: 23
Registrován: 05 zář 2012, 20:56
Bydliště: Praha

První pokus o střenku

Příspěvek od Martin1001110 »

Opět zdravím vespolek,

inspirován videem níže jsem se pustil do "primitivní" výroby střenky pro mojí shavette. Než se mi vrátí nabroušená GD od mistra PetraS, ať si mám s čím hrát.
Spíše než abych se nyní snažil vytvořit něco co bude dlouhá léta sloužit, jde o vyzkoušení postupu a odhalení slabin. Tomu je podřízen i výběr materiálu, rozumějte "co bylo po ruce" :lol: Dřevo je tedy smrk. Nýtky jsou obyčejné duté nýtky do nýtovačky s tím rozdílem, že mě jako nýt poslouží tyčka, kterou se nýt roztahuje a nýt samotný poslouží na výrobu pouzdra a bullok (jestli to vůbec půjde). Dřevo už mám vyřezané, vybroušené, vyvrtané.

Obrázek Obrázek Obrázek

Teď rozjímám nad tím čím dřevo ošetřit. Ve videu zmiňuje šelak, ale nejsem si moc jistý, že to je na střenku pro břitvu správná volba. Napustit ho Ballistolem by byla další volba, ale ten aktuálně nemám k dispozici. Alternativ bude určitě spousta, pro tuto chvíli bych možná upřednostnil něco lehce dostupného. Za každý případný tip budu vděčný ;)


Inspirující video:
tritrek
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011, 09:33
Bydliště: Slovensko

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od tritrek »

Tak ten dojem, že šelak nebude to najlepšie je správne, šelak totiž nenávidí vodu - a ruku na srdce: kto sa holí sa sucho?! :lol: Balistolu by bola škoda, ja by som odporúčal ľanový olej. Napustiť to zopárkrát. Nesmrdí (skôr voní!), a drží sa celkom dobre.
Ináč pekná práca, škoda, že zo smreku :(
Uživatelský avatar
Ivánek
Příspěvky: 268
Registrován: 08 bře 2012, 19:45

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od Ivánek »

Gratuluji Martine, i smrk je krásné dřevo. Co se týče povrchové úpravy: Šelak je naprosto nevhodný, jak bylo již řečeno, nesnáší se s vodou. Navíc, má-li být úprava politurou bezvadná, není to žádná legrace.
Podle mého je nejlepší úprava napuštění Ballistolem. Důvod: Po oholení Břitvu otřeme, osušíme a celou nakonzervujeme Ballistolem a je to. Prvotní ošetření bych udělal na střenkách nesesazených, řádně nahřátých, štětečkem tolikrát, až by olej přestal vsakovat. Pak zaleštit. Žádný lak není sto zajistit ochranu dřevěné střenky po celou dobu životnosti střenky, kterou počítejme cca 100 let. Všechny časem odprýskají a estetično je v háji zeleném.
Ještě je jedna možnost, napustit horké střenky rozpuštěným včelím voskem s přídavkem terpentýnového oleje. Pak je možné jednou za čas napuštění obnovit.
Ale Ballistol je po holení při ruce. Proto ho používám i pro napuštění ručky štětky.
Martin1001110
Donátor
Příspěvky: 23
Registrován: 05 zář 2012, 20:56
Bydliště: Praha

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od Martin1001110 »

Zabarvení do tmava by mi nevadilo, možná bych ho spíše uvítal. Tuto střenku beru čistě jako pokus a neočekávám, že smrk vydrží delší dobu. Konec konců kdo ví jestli přežije až se to pokusím snýtovat :twisted:

Na chatě se podívám co bych našel za další dřevo, nějaká švestka by tam být měla. Taky chci vyzkoušet vyrobit střenky z micarty. Všecho ale pěkně postupně, nebo v tom začnu mít zmatek....

EDIT: Jaký jiný olej bych mohl případně použít jako náhradu za Ballistol? Je to opravdu pouze na to abych si vyzkoušel celý proces výroby.
Martin1001110
Donátor
Příspěvky: 23
Registrován: 05 zář 2012, 20:56
Bydliště: Praha

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od Martin1001110 »

Tak v DM jsem sehnal lněný olej (BIO). Dřevo se napouští a brzy se tak dostanu k dalšímu kroku.
Jenom jeden dotázek, čím mám vyleštit napuštěné střenky?
Uživatelský avatar
Ivánek
Příspěvky: 268
Registrován: 08 bře 2012, 19:45

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od Ivánek »

Při nýtování asi bude limitující tvrdost materiálu střenky.
Co se týče napouštění přírodními oleji, samosebou, že to je možné. Mají ale jednu nepříjemnou vlastnost, žluknou. Leda, kdybys ten lněný olej vystavil vysoké teplotě a vlastně tím udělal fermež. Za pokus by to stálo.
Před tím bych provedl petrifikaci pro zpevnění dřevíček před nýtováním:
Zdroj http://www.rady-kutilum.com/petrifikace ... redmetu-82
Cituji:
Drobné interiérové předměty zpevňujeme bez ohledu na jejich konečnou úpravu následujícím roztokem: 2 – 5 objemových dílů kalafuny a 10 objemových dílů technického lihu. Kalafunu (nejlépe rozdrcenou) nasypeme pozvolna za stálého míchání do lihu. Vzniknou-li problémy s rozpouštěním, ohřejeme roztok ve vodní lázni. Pozor, nikdy nepoužíváme na ohřev otevřený oheň! Do takto připraveného roztoku ponoříme drobné předměty a necháme je v něm tak dlouho, dokud nepřestanou unikat bublinky. Pak materiál přestane roztok vsakovat. Roztok je vhodný i pro nátěr, který opakujeme, dokud jej materiál přijímá, i pro injektáž. Nátěr a injektáž můžeme zopakovat až po důkladném zaschnutí.
Halt možností je neurekom, přeji úspěšné bádání.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od PetrS »

Krásná práce Martine,

do kousku dřeva vložená duše a kus srdce. Takové střenky jsou ozdobou a s přibývajícími léty Ti budou stále milejší a vůbec nezáleží zda budeš onu Břitvu používat či nikoliv - je to nádherná srdeční záležitost - GRATULUJI.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od relka »

Ideální by asi byla stabilizace. Nechat napustit, epoxid je dost inertní vůči mýdlu a vlhkosti...Poptat se na knife.cz ..nebo Jatagan, kde nabízí stabilizaci dodaných dřev. Jen ta cena...ta by asi chtěla dohodnout. Špalíček 40x40x130 na střenku nože je jiný objem, nežli střenka Břitvy...
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
Martin1001110
Donátor
Příspěvky: 23
Registrován: 05 zář 2012, 20:56
Bydliště: Praha

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od Martin1001110 »

Tak jsem měl již sestaveno, ale vzhledem k tomu, že jsem moc zbrousil "klínek", jsem to zase rozebral a vytvořil nový klínek. Shevetka šla sice zavřít, ale otevřít jí bylo vcelku náročné :roll:
Teď se to napouští lněným olejem, ale jakmile to bude možné opět to sestavím. Ty nýty co jsem použil nebyla žádná slast rozklepat, je to tvrdé jak kámen, takže jsem si přivez mosazný drát (svářecí). S tím by to mělo jít lépe co jsem si do něj zkoušel párkrát klepnout.

Teď jsem si ještě z chalupy přivezl pěkně vysušenou jabloň na další pokus. Tady už jde zpracování mnohem pomaleji, ale zase to bude ve výsledku bytelnější. No uvidíme jak se bude dařit. A aby toho nebylo málo, kromě špalíčků na střenky, jsem si přivezl i kus větve z které bych chtěl postupně vyšmrdlad ručku ke štětce. Zatím se tedy snažím vytvořit z toho alespoň válec patřičných rozměrů :D , tohle ovšem bude běh na hodně dlouhou trať.
Jabloň bych pak zkusil napustit tím roztokem kalafuny s lihem, tím by se to mohlo i krásně ztmavit.
Uživatelský avatar
Ivánek
Příspěvky: 268
Registrován: 08 bře 2012, 19:45

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od Ivánek »

Gratuluji, jen tak dál. K té kalafuně s lihem bych byl opatrný. Nejdříve bych to vyzkoušel na nějakém odřezku. A konec konců ani literatura to nedoporučuje obzvlášť jako ochrana proti namáhání povrchu vodou.
Co by šlo použít je: http://www.vianatura.cz/
Recept pro napuštění starého dřeva. Tento recept lze použít pro napouštění starého dřeva oslabeného např. tesaříkem nebo červotočem - pro zakonzervování a zároveň zvýšení pevnosti. Lze použít pro staré roubení, trámy odlehčené dřevokazným hmyzem a houbami, nábytek.
Ingredience
2 objemové díly kalafuny
2,5 objemového dílu terpentýnového oleje
5 objemových dílů lněné fermeže
Postup: Kalafunu rozdrtit a rozpustit v terpentýnovém oleji a pak přidat fermež. Natírat dřevo, kolik se do něj vejde.

Ještě jde o to zda leštit a pak napouštět a zase leštit nebo nejdřív napustit a pak leštit. Ještě je možnost jako rozpustidlo použít terpentýnový olej (pro olejomalbu) nebo ještě zapřemýšlet o včelím vosku. Každopádně je tu velký prostor k experimentování. Držím palce.
Odpovědět

Zpět na „Střenky“