Stránka 1 z 1

Blackland Razor

Napsal: 30 led 2017, 19:06
od raiderkilo
Ahoj,
má niekto skúsenosti z holítkom Blackbird od Blackland Razor
Vďaka
http://www.blacklandrazors.com/

Re: Blackland Razor - The Dart

Napsal: 30 kvě 2019, 14:31
od IngCat
Vážení,
přesto, že již od položení dotazu uplynula již nějaká doba a dotaz se přímo netýká holícího strojku o kterém budu dále psát, dovolte několik postřehů o Blackland Dart razor. Nebudu zakládat nové téma z důvodu přehlednosti fóra.
Holící strojek The Dart firmy Blackland jsem získal nedávno díky nákupu od uživatele mamut, kterému chci touto formou ještě jednou poděkovat za rychlý a bezproblémový obchod.
Historie firmy Blackland není dlouhá, založena v r.2015 nadšencem Shane Swartzlander, jméno napovídá německý původ. Samotné jméno Blackland je transkripcí příjmení zakladatele do angličtiny.
Filosofií firmy je produkovat kvalitní holicí strojky, které navrhují tak, aby vydržely celý život. Inspirací jim byla výroba špičkových hodinek. Možná je Shane Swartzlander původem ze Švýcarska.

V současnosti frima vyrábí 4 typy holících strojků:
. The Blackbird (DE, SR-71)
. The Dart (DE, F-106)
. The Vector (SE)
. The Sabre (SE, Sabre)

Názvy a design holicích strojků se často nesou v duchu legend amerického letectví. Každý fanda do letectví podle zkratek a tak trochu i podle vzhledu okamžitě pozná o jaký stroj se jedná. Zkratky jsou uvedeny v závorkách. První dva strojky jsou klasické dvoubřité DE, druhé dva jsou jednobřité strojky SE.

K vlastnímu strojku Dart. Parametry (váha, délka ...) jsou uvedeny zde:
https://www.blacklandrazors.com/dart

Strojek je vyroben z oceli AISI 303 a je skutečně celoocelový. Tato ocel má často zbytkový magnetismus a má zkouška hlavy a ručky strojku malým magnetem to potvrdila :-)
Strojky jsou vyráběny CNC technologií, nikde žádný otřep, stopy obrábění jsou na hlavě neleštěného strojku vidět. Pokud si objednáte leštěný strojek, který bude mít leštěním zvýšenou odolnost vůči korozi (jedna ze základních vlastností ocele 303) zřejmě žádné stopy po obrábění neuvidíte.
Strojek Dart není vlajkovou lodí firmy, tou je strojek Blackbird. Strojek Dart byl navržen tak, aby jeho náklady na pořízení byly do 100 dolarů, stojí 99 dolarů. Nicméně jedná se o velmi kvalitní a masivní strojek.

K vlastnímu oholení.
Strojek nemám dlouho. Jsem už starší, začínal jsem Futurem, a přes Edwin Jagger jsem se dostal k Ikonu OSS. Pocit čepele je u Dartu zdaleka nejbližší. Ale pokud se holím s respektem tak je to zatím nejhladší oholení. Každý ze strojků je jiný ale Dart je asi nejblíž pocitu holení s břitvou, alespoň pro mě. Zřejmě jako další strojky deklarované jako tzv. agresivní. S břitvou se zatím neholím.
Nyní praktikuji denní holení s Dartem. Na dvoudenní strniště jsem použil tříprůchodové oholení, při běžném denním holení praktikuji dvouprůchodové oholení (po a proti vousům). Tvář je hladká a vhledem k tomu, že se holím večer, připadá mi, že hladkost tváře vydrží druhý den podstatně delší dobu. Což ostatně potvrdila i má manželka :-)
Jak jsem již psal je třeba mít z ostří čepele respekt. Používám doporučené zelené Astry. Za to se Vám strojek odmění opravdu kvalitním oholení bez pocitu pálení tváře po použití vody po holení. Mýdlo Barbus, VPH různé, nyní Pitralon.
Na fórech je značně diskutovaná agresivita strojku,vyjádřená číselně 6/10. Mimochodem vlajková loď Blackbird má agresivitu 7 - 7,5/10. Nedokážu to posoudit, prakticky všechny mé strojky jsou deklarované jako jemnější. Ikon používám tak, že první dva průchody jsou s otevřeným hřebenem a třetí průchod (proti vousům) je s uzavřeným hřebenem (mimochodem tato praxe mi nesmírně vyhovuje). Nemám ani porovnání s Muhle R41, který je uváděn jako agresivní. Ostatně agresivita je podle mého tak trochu mylný název pro důkladnost oholení. A strojek Dart oholí opravdu důkladně. Při dodržení správného úhlu bez podráždění tváře a krku.
Holící strojek Dart mohu jen doporučit. Snad jen začátečníci by měli při holení tímto typem strojku více dbát na základní pravidla, netlačit na strojek a udržet správný úhel položení břitu na tvář.
Škoda jen, že celokovové strojky, myslím ocelové, v našich zeměpisných šířkách nejsou běžně dostupné. Jak jsem pokukoval po americké nabídce, tak bych si určitě vybral další. Uvidíme.
Omlouvám se, pokud jsem se příliš rozpovídal. Chtěl jsem jen přiblížit mé drobné zkušenosti při holení s novým strojkem.