Stránka 1 z 2

Oxidace čepele břitvy

Napsal: 04 lis 2017, 08:08
od DominikRiliak
Přeji dobrý den. Před několika dny jsme objevili starou břitvu zn. Rugra. Doma jsme ji však nešťastně ponořili do horké, vodní lázně, v důsledku čehož zčernala její čepel. Rád bych se tímto zeptal, jak lze nejefektivněji vzniklé příkoří odstranit? Děkuji.

Re: Oxidace čepele břitvy

Napsal: 04 lis 2017, 08:31
od vsezved
@DominikRiliak
Pokud to bylo opravdu do horlé lázně, tak jejím největším nepřítele nejspíš nebude rez, ale vysoká teplota. Jakou teplotu mohla mít ta lázeň?
Pokud jde o odstranění černého povlaku rzi, tak velice úspěšná je u mne pasta Puma metall pflege. Počítej ale, že samo to nepůjde. Chce to hadřík a ruční práci, v žádbém případě nedoporučuji mechanizaci. Ale pokud je již čepel vyhřátá, tak jí nejspíš ohřátí už neuškodí a břitva bude vhodná asi jen do vitríny.

Re: Oxidace čepele břitvy

Napsal: 04 lis 2017, 10:16
od PetrS
Dezinfekce povařením = cesta ke zčernání a Břitva hezky změkne jak maso na polívku a vznikne nevratný stav ve struktuře kovu.
Jediná náprava - pořídit si jinou Krásku na holení.
8-)

Re: Oxidace čepele břitvy

Napsal: 05 lis 2017, 15:48
od ladber1
Kolik tak stupňů snese břitva horkou vodu aby nebyla jen na okrasu? :ugeek: :shock:

Re: Oxidace čepele břitvy

Napsal: 05 lis 2017, 18:09
od Bob76
Méně než je povaření,tzn. odhadem 70-80stupňů ,ale je nutno zmínit,že čepel se vyhřeje "raz dva" a pak jsou to nezvratné změny.

Re: Oxidace čepele břitvy

Napsal: 05 lis 2017, 19:35
od PetrS
Popouštěcí teploty začínají na 80°C a vzhledem k tomu, že tloušťka čepele v nejpotřebnější části (okolo břitu) má jen několik desetinek milimetru, tak rychlost přijímání teploty z okoli (voda, tření při leštění, horký vzduch nebo plamen) je ve zlomcích vteřiny. No a následky jsou skutečně trvalé a přitom prakticky okem nepostřehnutelné. Čepel se tváří jakoby nikdy k žádnému vyhřátí nedošlo, dokonce ani změna barvy v prvních fázích není vidět. Dokonce i relativní tvrdost materiálu zůstvá částečně zachovaná, jen ta schopnost udržet ostrost je fuč. Zázračnost materiálu Břitev je právě ve schopnosti udržet ostrost. Ne přímo v tom jak je tvrdá, nebo houževnatá, ale v tom jak dokáže udržet řezné schopnosti na tak tenkém materiálu. Staré Břitvy, například W&B nemají příliš tvrdý materiál a přitom patří mezi Břitvy které nejlépe ostrost udrží. Staré Issardy měly též podstatně měkčí materiál než mají jejich dnešní výrobky a též dokázaly držet ostří velmi dlouho.
Proto je horká voda velký nepřítel pro ostří a je to poplatné nejen pro Břitvy, ale i pro nože. Oplachovat jen teplou vodou co je příjemná pro ruce.
8-)

Re: Oxidace čepele břitvy

Napsal: 05 lis 2017, 19:58
od ladber1
Takže horká voda z kohoutku by vadit neměla? :o

Re: Oxidace čepele břitvy

Napsal: 05 lis 2017, 22:49
od PetrS
Jen tolik teplá, aby to bylo příjemné na ruce. To by mělo být tak cca max 45-47°c. Co vadí rukám, vadí i Břitvě, vždyť je to hýčkaná Dáma.
:D

Re: Oxidace čepele břitvy

Napsal: 06 lis 2017, 18:14
od ladber1
No tak to není zrovna pro mě moc příjemná zpráva ;)

Re: Oxidace čepele břitvy

Napsal: 06 lis 2017, 20:17
od PetrS
Ako vravel jeden major, "čo bolo, to bolo" terazky len nezhoršovat súčasný stav...
Další horkou lázeň už nedávat.