Břitva jako dárek

Všeobecné dotazy na břitvy
Monika
Příspěvky: 4
Registrován: 20 úno 2018, 14:01

Břitva jako dárek

Příspěvek od Monika »

Ahoj pánové.
Můj přítel je milovník starých časů a jako první věc, když došlo na vybírání dárku k narozeninám, mě napadla břitva. Miluje všechno, co je německé a tradiční. Představovala bych si proto břitvu echt německou v ceně kolem 3000. Jelikož se v tomto pánském odvětví moc nevyznám, byla bych moc ráda, kdybyste mi poradili, kterou pro začátečníka vybrat. Moc vousů nemá. Docela mě zaujala břitva Ralf Aust Carbon Steel, nevím však, jestli je vhodnější 5/8 nebo 6/8.
Děkuji moc za rady.
Bob76
Příspěvky: 477
Registrován: 15 dub 2016, 09:38
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Břitva jako dárek

Příspěvek od Bob76 »

Tak Tě tady vítám Moniko a na začátek bych chtěl říci,že bych chtěl mít ženu,kterou by zajímaly věci kolem holení.Určitě neuděláš chybu s nákupem břitvy Ralf Aust,jen je potřeba mít na paměti,že většina břitev z výroby nejsou naostřeny pro okamžité oholení,což může mít vliv na prvotní dojem o holení a nakonec i o břitvě.Břitvu je nutno po zakoupení naostřit u brusiče /např.mistr Irenko či PetrS/.Hlavně nesvěřuj nabroušení nějakému podomnímu brusiči.Pro začátek je lépe velikost 5/8 /je užší/ a lépe se s břitvou holí např.pod nosem.Také je vhodný kožený obtahovací řemen,na kterém se břitva obtáhne před každým holením.Ideální je,když Ti /tvému příteli/ někdo ukáže jak obtahovat,zde je jedno video https://www.youtube.com/watch?v=xBYoYkgjcxo
Trpělivost a čas udělají více než hněv a síla. Jean De La Fontaine
Všichni musíme čelit rozhodnutí mezi tím, co je správné a co je snadné . J.R.
Monika
Příspěvky: 4
Registrován: 20 úno 2018, 14:01

Re: Břitva jako dárek

Příspěvek od Monika »

Děkuji za odpověď kompliment, doufejme, že tím u svého přítele uspěji :) Můžu se tě zeptat, jaký je rozdíl mezi broušením a obtahováním? Jak často se musí provádět?
Předpokládám, že tahle práce před holením (je to vlastně hotový rituál, co :D) ho bude bavit a sám si o tom dost zjistí, ale taky bych byla ráda informovaná, než mu ji dám :).
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Břitva jako dárek

Příspěvek od ater »

@Monika: Aust je docela loterie, už jsem viděl docela křivé kusy a to hodně vadí při broušení a je lepší se takové břitvě. Někteří tady z fóra by ti mohli napsat jaké to pro ně bylo zklamání. Celkem jistota jsou břitvy Thiers Issard a za nima Böker (těch jsem ale neviděl tolik z novodobé produkce takže se mi špatné kusy mohly vyhnout). Ideální je kupovat břitvu osobně a vybrat si rovnou čepel.

Velikost čepele je dost individuální, mezi 5/8 a 6/8 není až takový rozdíl. Já bych spíš doporučil 5/8, ale ani s 6/8 neuděláš chybu.

Broušení břitvy se provádí cca po 30ti holeních, některé břitvy vydrží i o dost víc (např. 50 holení). Broušení by měl dělat někdo kdo to umí a má na to brusné kameny. Zkráceně se při broušení opraví holením a obtahováním poškozená geometrie ostří.

Obtahování se provádí před každým holením. Hlavní efekt je narovnání zdeformovaného ostří břitvy po holení, byť je ostří hodně tvrdé tak je hodně tenké a deformuje se. Pak obtahování působí i trochu abrazivně tj. vyhlazuje ostří.

Nejvíc ho bude bavit holení, pokud se zblázní do broušení a kamenů tak už ho moc neuvidíš. :D
Monika
Příspěvky: 4
Registrován: 20 úno 2018, 14:01

Re: Břitva jako dárek

Příspěvek od Monika »

@ater Díky za radu. Shodou okolností (to mě teď opravdu mile překvapilo) má eshop luxusni-holeni.cz prodejnu v Olomouci, tak tam skočím a břitvy si prohlédnu. Otázka je, jestli já špatnou čepel poznám a podle personálu jistě bude každá ta nejlepší.
Co se týče toho obtahování, už jsem pochopila, že se k tomu mohou použít pasty. Našla jsem žlutou nebo zelenou, myslíš, že mám hned brát obě?
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Břitva jako dárek

Příspěvek od PetrS »

Zdravím Moniko,

až si budeš Břitvu prohlížet, tak ji nakláněj nahoru/dolů tak aby světlo dopadající na plochu čepele Ti svítilo do oči a sleduj, jestli linie na čepeli jsou co možná nejrovnější, nebo jsou hodně zvlněné. Totéž prohlížej z obou stran čepele. U ostří by měly být linie co nejrovnější. Natáčej se i do boku aby světlo co nejvíce na čepel dopadalo. Nechej si rozbalené třeba dvě Břitvy naráz aby jsi měla možnost přímého porovnání.
Pro obtahování nového ostří je nejlepší suchý, čistý řemen a teprve když je ostří spotřebované, tak lze použít obtahovací pastu.
Žlutá je kondicionér na starší ztvrdlou kůži a zelená je už na obnovování ostrosti.
Na kamenech se vytvoří tvar ostří "V" a holením a obtahováním se postupně mění na "U"
Při obtahování se obnovuje ostrost a spotřebovává ostří a když už je problém ostrost obnovit, tak jde Břitva opět na kameny.
Hodně taky záleží na velikosti a kvalitě obtahovacího řemene. Tady se podívej a můžeš si vybrat i se jménem majitele.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Břitva jako dárek

Příspěvek od ater »

@Monika: Já rovnost v obchodech kontroluji posuvným měřítekem (šuplera), nějakou rovnou část měřitka si přiložím na strany hřbetů břitvy a pak nad ostří a kontroluji průsvit. Nejlepší je břitvu položit na něco rovného ( takto https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... th--VZHOWQ a http://theshaveyard.com/wp-content/uplo ... -guide.jpg ) a sledovat jestli se kolíbá a jestli někde prosvítá světlo. U vysmátých břitev je to trochu složitější. A v některých obchodech nebudou chtít abys břitvu takto na něco pokládala a tupila jí.

Postup jak píše Petr je taky dobrý. Když se koukneš na obrázek http://www.asharperrazor.com/wp-content ... -razor.jpg tak na něm je nesymetrie ostří vidět. Je to buď vyhnutím čepele ve středu k pozorovateli a nebo nesymetrickým výbrusem. Správně by měla linie ostří a linie fazety nad ním být rovnoběžné čáry (u nevysmáté břitvy, u vysmáte břitvy jsou to rovnoměrně ekvidistantní "oblouky").

Pokud jde o pasty tak je neřeš, já je třeba vůbec nepoužívám. Na obtahování před holením se používá čistý řemen. Místo žluté pasty, což je kondicionér kůže, mam raději paznehtový olej, funguje skvěle a mnohem líp se s ním pracuje. Na nový řemen ale kondicionér nebude potřeba, nebo není nutnost a časem si přítel něco sežene.
Monika
Příspěvky: 4
Registrován: 20 úno 2018, 14:01

Re: Břitva jako dárek

Příspěvek od Monika »

Moc Vám pánové děkuji za rady. Sice mi teď trochu celá problematika přijde složitější a mám pocit, že budu muset obětovat celou výplatu, abych nakoupila všechno potřebné, za to však budu moct ve společnosti machrovat, jak se vyznám v holení :D. Nejraději bych si s sebou do obchodu vzala na pomoc nějakého zkušeného lazebníka, ale žádného bohužel neznám, proto se pokusím řídit vašimi radami a snad nákup dobře dopadne :). Každopádně vám za měsíc a něco dám vědět, jestli jsem s nápadem uspěla :).
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Břitva jako dárek

Příspěvek od PetrS »

S Tvým přístupem se celý nákup podaří na výbornou a za měsíc budeš mile překvapená, jak silný účinnek bude Tvoje obdarování mít. Nákup je cenově poněkud dražší, protože kupuješ kompletní výbavu, ale zase je to prakticky na celý život, protože jediné co se spotřebovává nevratně je mýdlo, kamenec a voda po holení. Ostatní se jednou stane vzácností pro následující generace.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Břitva jako dárek

Příspěvek od ater »

@Monika: Kup břitvu, řemen a volitelně štětku s mýdlem / krémem na holení. To pro začátek stačí.
Odpovědět

Zpět na „Břitvy“