Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy holící se jediným ostřím
Poslední návštěva: 18 čer 2019, 04:35 Právě je 18 čer 2019, 04:35

Všechny časy jsou v UTC+02:00

[ 4 příspěvky ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 16 pro 2018, 16:25 

Zdravím,
potřeboval bych poradit. Pořídil jsem si na ebay břitvu na renovaci. Na čepeli je uvedeno Hollow ground a jelikož nebyla fotka výbrusu, předpokládal jsem, že je dutý. Když dorazila, zjistil jsem že sice dutý je, ale jaksi podivně asymetricky. Chci si ji zrenovovat, nabrousit a používat. S tímto asymetrickým výbrusem ale nemám zkušenost. Je to důsledek nedokonalé tvorby výbrusu při výrobě? Nebo je to záměrně?

Zajímavé je, co jsem našel o původu břitvy. Na krčku je uvedeno "R. Rodgers & Son Norfolk Works", což nápadně připomíná slavného Josepha Rodgerse a jeho "J. Rodgers & Sons No. 6 Norfolk Street". Podle informací co jsem dohledal by to měla být firma založená v roce 1860 C. W. Rodgersem. Ta iniciála R. znamená Rhoda, což byla žena C. W. Rodgerse, která po jeho smrti vedla firmu. Protože v Sheffieldu bylo více výrobců břitev se jménem Rodgers, tak se někdy snažili mást zákazníky a přiživit se na věhlasu firmy Josepha Rodgerse. To je asi i důvod proč je na břitvě uvedeno "Norfolk Works", které se podobá "Norfolk Street" u Josepha Rodgerse". Stejně jako uvedené "& Son" se podobá výrazu "& Sons" u Josepha Rodgerse. A aby toho nebylo málo, Rhoda svého syna pojmenovala Joseph. Joseph Rodgers se s firmou Rhody Rodgersové dokonce soudil, ale soud nevyhrál. Firma Rhody Rodgersové přestala existovat někdy kolem roku 1904.

Co z fotek možná není patrné je velikost a váha břitvy. Je to opravdu řádný kus železa. Pocitem v ruce je k nerozeznání od klínového Wade & Butcher For barbers use 8/8. Jsem opravdu zvědav jak se bude chovat při holení.

Teď už ale k jádru dotazu. Máte zkušenosti s broušením takového výbrusu? Připadá mi nejrozumnější brousit jako kteroukoliv jinou břitvu. Fasetka bude tedy na jedné straně delší a ostří nebude tvořit rovnoramenný trojúhelník. Pokud bych zvolil druhou možnost a snažil bych se brousit víc na jedné straně abych chybu vykompenzoval, ostří by sice bylo rovnoramenný trojúhelník, ale asi bych hodně obrousil na hřbetě a nevypadalo by to moc k světu.
Co vy na to?

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PříspěvekNapsal: 16 pro 2018, 16:54 

Gratuluji ke krásnému kousku. Opravdu velký kus železa. Věřím, že bude holit dobře.

K tomu broušení. Já vlastním japonku, která má taky nesouměrný výbrus. Břitva je evropského typu, čili zavírací, ale ostří se podobá trochu břitvě Kamisori. Brousím jako klasickou břitvu a ničemu to nevadí. Nejsem zastánce zbytečného ubírání materiálu a pokud se ti při klasickém broušení bude dobře holit, tak zbytečně materiál neubírej.
Rozhodnutí je však na tobě. Podle fotek myslím, že nesouměrnost není záměrně vytvořena, ale při výrobě holt udělali chybu.

PříspěvekNapsal: 16 pro 2018, 19:51 

Vypadá docela normálně, boky, hřbet, nikde nevidím něco křivýho, nesouměrnýho.
Jen zakončená oblá špička nahoře na konci hřbetu.
Na broušení to nemá vliv, taky to tak mám, na WBčku 8/8.
Je to pevná, statná dáma, né jako ty dnešní křehotinky.

PříspěvekNapsal: 16 pro 2018, 23:12 
Mistr Mentor

Noblesní Dáma v plné kráse a dokonale vyrobená.
Tento typ čepele je označován jako "vysmátý hrbáč" a při broušení je potřeba velice pečlivě hlídat, aby se nikde neodebíral materiál navíc. Celá geometrie čepele je pečlivě postavená a DOKONALÁ. Dnešní projektanti něco takového už dávno neumí a šidí to jak se dá. Tato čepel má dokonalé vyvážení, perfektní úhly náběhu u stabilizátoru, pravidelné zůžení od krčku až po kličku, dokonalý tvar oblouku ramínka pro umístění ve střenkách. Výbrus jemný a bez žádných zvlnění. Dnešní Břitvy mají výbrus jak zrcadla na Petříně nebo Jen počkej Zajíci...
Taková dáma si zaslouží tu nejlaskavější péči a cit při manipulaci.
8-)

[ 4 příspěvky ] 

Všechny časy jsou v UTC+02:00