Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy holící se jediným ostřím
Poslední návštěva: 18 bře 2019, 14:28 Právě je 18 bře 2019, 14:28

Všechny časy jsou v UTC+01:00

[ 20 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 »
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: První zážitkové holení
PříspěvekNapsal: 08 led 2019, 19:53 

Příloha:
200x.rar
Zdravím všetkých.
Po cca roku pohrávania sa s myšlienkou "holiť sa britvou" som sa v piatok verečer rozhodol svoj plán zrealizovať. Počas čakania na dodávku som celé 4 dni študoval fóra (mimochodom vďaka tento web je ozaj hodne prínosný), youtube, príručky a rozne ďalšíe návody horiac nedočkavosťou. Dnes poobede konečne dorazila zásielka. Po značne ťažkej voľbe som sa rozhodol pre Ralf Aust 5/8 Carbon Steel Black - po jej zhliadnutí predpokladám, že ide o plne dutý výbrus.
Po sprche s pustenou swingovou klasinkou som započal svoje prvé holenie britvou. Trochu ma zarazil zápach pri tvrobe peny, použil som štetku z jazveca - podla zápachu sa mi zdalo, že ho našli zdochnutého niekde v lese (je to normálne?). Sprcha, mokrý teplý ruční 3 minuty, pena, obťahovanie britvy, potom zas pena ktorá medzitým trochu obschla - všetko to boli veľmi príjemné veci. V návale endorfínov bolo úžasným zážitkom aj samotné holenie, nicméně predpoklad, že s každým ďalším holením bude endorfínou menej ma núti k výraznému zeefektívneniu celého procesu. Počas holenia nedošlo k vyslovenej nehode, nicméně vcelku dokonale vyjadrujú moje pocity príspevky do Mr. Serfik - a to sme sa včera na tom s manželkou strašne moc bavili - pre tých ktorý jeho príspevky nečítali - pripadám si ako kapor po zoškrabaní šupín. Som si v celku istý, že miestami som to ozaj zobral aj s pokožkou - po vysušení to bolo vcelku jasne vidieť - Na tomto mieste by som sa rád poďakoval maželke za super krém po holení vďaka ktorému som sa už po cca pol hodine mohol ukázať medzi ľuďmi bez toho aby sa báli, že tu kožnú chorobu odomňa chytia.
Na obranu britvy musím povedať, že štandardne som zvyknutý holiť sa tak 1x na 7 až 14 dní a moje pocity a výsledok sa moc nelíšia od toho keď sa niekedy dva dni za sebou oholím žiletkou proti srsti.
Predpokladám, že rozhodne veľký podiel má na nie práve dokonalom holení technika - musím povedať, že miestami mal pri holení britva naozaj pekný zvuk a tieto miesta sú aj dosť dobre oholené - boli to momenty keď som sa naozaj silne sustredil na radu Petra S priložiť celú britvu a len malinka odkloniť vrch - predpokladám, že nieto nedostatky sa odstránie postupne praxou.
Druhá otázka je, či je britva naozaj dosť ostrá - údajne "shave ready", ale čítal som ako to s týmto prehlásením býva v praxi. Moje podozrenie zvyšuje fakt, že som sa za celý čas neporezal, aj keď si myslím, že v istých chvíľach k tomu malo dojsť. Samozrejme pri druhom holení proti srsti vzniklo na viacerých miestach vlásočnícové krvácanie - ale ako som povedal, to je u mňa bežné aj pri opakovanou holení žiletkou dva dni za sebou. Vedeli by ste mi prosí podľa priložených fotie z mikroskopu povedať, či je britva ostrá? Zvačšenie 200x a 800x.
Inak na to, že to bolo prvé holenie a možno aj tupou britvou som z toho celkom nadšený.
Vopred vďaka.
Peter D

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Předmět příspěvku: Re: První zážitkové holení
PříspěvekNapsal: 08 led 2019, 21:15 
Mistr Mentor

Přijmi můj veliký obdiv, že jsi celý a ne okrájený jak jablíčko.

Na snímku je jasně vidět, že jsi se holil stejným ostřím, které vzniká na plechovce když ji ostříháš nůžkama na plech.
Materiál co na hraně břitu chybí, tak z velké většiny skončil v Tvé pokožce.

Každopádně holení nevzdávej, protože máš talent zvládnout holení i velmi tupou Břitvou, ovšem chce to nadále pokračovat pouze ostrou Břitvou.
8-)

PříspěvekNapsal: 08 led 2019, 22:22 

Ahoj.
Trochu som ešte dodatočne šprtal a všimol som si, že sa tu hodně používajú foto 64 x - moj mirkoskop to nemá, tu je zvačšenie 80x.
Příloha:
upraveny_20190108_214837 (1).jpg

PříspěvekNapsal: 09 led 2019, 12:20 

Ahoj, gratuluji prvnímu holení břitvou, i když ses u toho cítil jako kapr :-D.
K Tvé první otázce, smradu z jezevčice. Je to normální. To časem přejde. Když jsem zkoušel poprvé jezevčici z DM drogerie, byl to zápach tak hrozný, že se přestal mydlit a začal štětku mýt. Obyč. mýdlem, holícím mýdlem, šamponem na vlasy, jarem atd. Zápach jsem s tím sice zkrotil, ale i tak zabralo ještě několik holení, než zápach zmizel úplně. U mé druhé jezevčice Kent byl zápach mírnější a stačily asi 2 holení aby ustal.
K druhé otázce. Fotky se mi nepodařilo rozbalit. Podle té v posledním příspěvku ale můžu soudit, že shave ready není. Foto jak vypadá shave ready břitva můžeš vidět v příloze. Viděl bych to na pobyt u jednoho z místních Mistrů brusičů, Irenka nebo PetraS, jelikož jsi ale ze Slovenska a Petr navíc v současnosti práci nenabírá, pokud se nemýlím, Irenko bude jasná volba. Potom, až okusíš skutečné ostří a ucítíš ten rozdíl, nebudeš chtít už nic jiného.
Jen pár doplnění.
Nezmiňoval jsi obtahování na řemeni. V případě holení břitvou je řemen nezbytnost. Bez řemenu se oholíš tak 2x, s řemenem Ti břitva bude sloužit měsíce. Video, kde Irenko předvádí kterak břitvu obtáhnouti je zde: https://www.youtube.com/results?search_ ... C3%A1hnout
Video o údržbě břitvy od PetraS zde: https://www.youtube.com/watch?v=7VmlIQ4_cOE a zde: https://www.youtube.com/watch?v=GMhB_ANkN5I
Jelikož jsi zmínil, že máš uhlíkovou břitvu, NESKLADUJ ji v koupelně a v místnostech kde je vlhko, je to otázka hodin a břitva chytí flíčky koroze a ty tě pak budou mrzet. Pokud neplánuješ holit se každý den nebo obden, je lepší břitvu ošetřit olejem. Osvědčený je Ballistol. Prodává se v lahvičce i ve spreji. Osobně mám zkušenost jen obyčejným bez spreje a svou funkci plní správně. Jo a neskladuj břitvu dlouhodobě v takových těch kožených pouzdýrkách, jedna mi tam taky chytla pár flíčků.

PříspěvekNapsal: 09 led 2019, 13:52 

To: Peter D.
-
Gratuluji k začátkům. Jsem tu nováček – od podzimu 2018, ale Bacilus Břitvomilus, jak se zde pojem hojně vyskutuje, mne zcela nakazil. Přesto jako nováček, a pro staré pardály s prominutím, se vyjádřím k té konzervaci (je dost pospáno na příslušném jiném vláknu). Já z toho podchytil to, že před x lety zde byli zastánci např, kaméliového oleje, jiní Ballistolu atd., rozebíráno ve vztahu k dlouhodobé konzervaci, no a před lety to „vyhrál“ Ballistol- proto se zde nejčastěji doporučuje.
--
Ty Petře, stejně jako já nebo i jiní začátečníci, jistě nebudeš konzervovat na měsíce a roky.
Já mám doma na výběr 5 možností - Balistol + Kaméliový olej + WD40 + CRC 3-36 + Silikon. olej. No a babo raď? Za těch pár měsíců jsem již rozšířil sbírku Břitev na 6 kousků a pro krátkodobou konzervaci mi nejvíce sedí Kaméliový oleje a Silikonový olej (příjemné a bez zápachu).
Balistol je OK, ale pro mne má jistou specifickou vůni – řek bych až mi „smrdí“. Pokud bych časem v Břitevnictví pokročil tak, že bych chtěl skladnit Krásky na měsíce a roky, bych jistě preferoval Ballistol, dle zde zkušenějších pánů břitevníků.
--
Petře – mé doporučení k nákupům – já za těch pár měsíců již na e – schopech objednal minimálně 10 balíků různého zboží – vášeň Bacilus Břitvomilus není levná záležitost, proto pokud objednávám něco, již se snažím mít zde toho dost přečteného, abych se do daného stejného e-schopu nemusel znovu vracet (pořád se jedná o poštovné, balné., no, pokud je někdo z Prahy, Bratislavi apod, tak si to objede v jednom dnu, to je výhoda velkoměsta).
F

Naposledy upravil(a) FerencH dne 09 led 2019, 15:17, celkem upraveno 2 x.

PříspěvekNapsal: 09 led 2019, 14:31 

Mario – pěkné ostří a pěkná fotka. Máš to sejmuto do PC přes USB okulàr nebo fotils přímo do objektivu mikroskopu? Dik. F
EDIT.. Už vidim ve Tvé poznámce.. USB. Aj tak to je velmi OK.

PříspěvekNapsal: 09 led 2019, 18:04 
Mistr Mentor

Výběr olejů je celkem jednoduchý.

Při holení dochází k poškození pokožky a otevírají se tak vstupní brány pro infekci a karcinogenní látky mají umožněno bez zábran působit.

přírodní a rostlinné oleje oxidují a žluknou = bakteriální ráj
ropné produkty = karcinogeny
Ballistol = Německo jej má vedený jako lékový přípravek a nemusím jej před holením pracně sundávat.

Proto mám výběr jednoduchý.

PříspěvekNapsal: 09 led 2019, 18:53 

To PetrS: Ballistol jako lékový přípravek? To jsem ani netušil. Vždycky si říkám, že ta specifická vůně asi nebude nic dobrého a břitvu se snažím od oleje co nejvíce vyčistit. Abych se z toho po čase neopupínkoval. Tak teď už jsem klidnější a moudřejší. Díky.

To FerencH: Ten mikroskop jsem koupil na wish.com za cca 350 Kč minulý podzim. V příloze ho máš na fotce. Udávají že je 200x zvětšení a 2Mpix foťák. Popravdě bych ale uvítal mnohem více megapixel, bohužel jsem takový nenašel. Kolem objektivu jsou led diody na přísvit a na kabelu je možnost plynule upravovat sílu přísvitu. Ten stojánek nepoužívám, protože je zkrátka nepoužitelný :-D. Mikroskop držím v ruce jako tužku, přibližuji k ostří břitvy která leží na stole a druhou rukou mačkám na počítači spoušť, pak vyberu nejostřejší fotku. Pořídil jsem si i další mikroskop, který má zvětšení 1000x ale ten se strašně špatně ostří, protože hneš o chlup a obraz je fuč. Navíc fotka je tak velká, že ani vlastní ostří se nevejde ani na fullscreen na monitoru a i když se člověk snaží o pěkné ostří, pak zkontroluje 1000x zvětšeno a je po radosti když vidí ty hory a škrábance. Jo a ještě s ním musíš být tak blízko, že jsem si už víckrát ťuknul do ostří. Jako ideální zvětšení na blízké pokoukání si na základě těchto dvou zkušeností představuju 400x. Nejčastěji ale stejně používám obyčejnou 60x lupu s přísvitem. Je to rychlé, když mi to přijde OK, zkusím holit, není to ono, jdu na kámen a takto upravuji třeba 4x než jsem spokojen. Mikroskop použiji když už jsem s ostřím spokojen, abych viděl jak vypadá, nebo když se něco hrubě pokazilo, holení stálo za starou bačkoru, tak abych zjistil čím to je.

Omlouvám se za off topic.

PříspěvekNapsal: 09 led 2019, 19:32 
Mistr Mentor

Historie Ballistolu ve velmi zkrácené zkratce:
Vynalezl lékárníkův syn, armáda převzala výrobu, první světová - německá vojska dostala do výstroje, použití na zbraně obsahovalo = ochrana - kovy, dřevo, kůže + použití pro vojáky = prvotní ošetřené střelných a střepinových zranění včetně hlubokých poranění, další ošetření plísňových a počátečních hnilobných infekcí, částečné ošetření spálenin.
Dodnes zachovaná originální receptura pouze se rozšířil sortiment o nové druhy.
To je Ballistol...
8-)

PříspěvekNapsal: 09 led 2019, 22:12 

Zdravim.
To je také pekné, že to tu tak žije a že sa tak rozvíja debata.
To Mario:
Ano - obťahoval som, medzitým ako posobila pena. Tá fotka je super - už mi je to ohľadne ostrosti o dosť jasnejšíe bdw - práve som skúsil dať pod mikroskop nový skalpel (posledné dva dni dávam pod mikroskop dosť divné veci :D) a musím povedať, že má ostrie o dosť zubkatejšie než tá britva ktorú si tam dal Ty.

Co sa týka tej konzervácie, tak neslo mi to do hlavy s tym WD a silik. olejom asi by som si to na britvu potažmo na tvár nedal - ja tu mam taky olej na strihacie strojky, ale v dnešnej dobe by som si tiež nebol isty tym, že je to zdravotne nezávadné. Uvažoval som o olivovom, ale ten Ballistol, podĺa toho čo hovorí PeterS je evidentne najlepšia voľba.

Nebol som si istý sušením britvy po holení - v podstate všetko čo pripadalo do úvahy som niekde našiel uvedené ako nevhodné. Nakoniec som ju utrel štýlom obťahovania do toalentého papiera. Vďaka PeterS za link - už mi je to jasné

Mám otázku k nabrúsenej britve: prešiel som si dosť materiálu a všimol som si množstvo vecí ktoré britne resp. ostriu nerobia dobre. Najviac ma zaíjma otupenie britvy pri holení v prípade, že je držaná v špatnom uhle - do akej miery je možné jej otupenie? Je možné, že keď ju dám teraz nabrúsiť a pár krát sa s ňou špatne oholím, že bude zase hneď nutné ju brúsiť na kameni?

Ešte jedna otázka ohľadene brúsenia - prechádzal som rozne lákna aj na tomto webe a našiel rozne informácie ohľadne brúsenia, ale jaksi som nikde nemohol najisť zoznam hrúbky brúsnych kameňov ktoré sú potrebné na nabrúsenie britvy?

Zdravím

[ 20 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 »

Všechny časy jsou v UTC+01:00