Jakou břitvu vybrat?

Všeobecné dotazy na břitvy
Zpráva
Autor
Bobo

Jakou břitvu vybrat?

#1 Příspěvek od Bobo » 14 pro 2019, 01:16

Zdravím všechny spolubojovníky na břitevním poli,

břitvou se holím už téměř dva roky, ale to jsem používal starou břitvu ještě po mém prapradědovi a nutno říct, že sloužila opravdu dobře. Mám i původní štětku nesyntetickou štětku, která je v perfektním stavu.

Každopádně nadešel čas, abych vyzkoušel něco nového, ale cenově do 3000 Kč a nejlépe s dřevěnou střenkou...ty plastové moc nemusím.

Docela se mi líbí tyto břitvy, ovšem nevím, zda jsou kvalitní, proto bych prosil o radu.
https://www.baterky-noze.sk/britvy-a-ho ... 48309.html

https://www.amirashop.sk/p/54314/britva ... ngen-4-580

A u této vůbec nevím, ale měl by k ní být i řemen.
https://www.belora.sk/p/5389/giesen-for ... ie-britiev

Za případné názory a připomínky děkuji.
Nebo pokud někdo prodává solidní břitvu za rozumný peníz, tak jsem ochoten i koupit z druhé ruky.

PetrS
Mistr Mentor

Re: Jakou břitvu vybrat?

#2 Příspěvek od PetrS » 14 pro 2019, 01:58

Ahoj Bobo,

vybírat Břitvu je záležitost především pocitů. Stanovíš si základní parametry jako 5/8", dřevěné střenky, zdobení nějaké úrovně a cenový rozsah, ale pak stejně vybíráš především podle pocitů. Pak když se Ti zalíbí Kráska která bude i dražší, tak jí stejně podlehneš.
Dnešní výrobky známých značek jsou na cca stejně dobré úrovni co se týká kvality materiálu. U zpracování jsou znatelné rozdíly, ale ani tam nemusíš očeávat nějaké extrémní výkyvy. Prostě klasika od klasických značek nabízí dobré výrobky.
Důležité je, že sis nevybral žádné exotické značky nebo zpracování, protože mnohé z nich nejsou vůbec brousitelné a pokud se je podaří nabrousit, tak holení je na výrazně nižší úrovni.
Zkusím přidat pár poznámek podle pořadí jak zde máš Krásky sestavené.
1) Böker Tree Brand
čepel je klaická - novější typ - dobrá. Ovšem píšeš, že nechceš plastové střenky, ale tato čepel je oblečená do pryskyřiných střenek z Mikarty, což není přírodní materiál, snad jen ta trocha bavlny uvnitř té pryskyřice.
2) Britva DOVO Solingen 4 580
čepel je klaická - novější typ - dobrá. Střenky Ebenové - velmi dobré, drží tvar a nekroutí se. Gravírovaný hřbet dostává při obtahování dost zabrat a stejně tak trpí i obtahovací řemen. Zlacení je krásná luxusní záležitost ale dost často se stává, že začne rychle mizet nebo je poškozeno při manipulaci a konzervaci čepele, ale celkově je to velmi přijatelná Kráska
3) GIESEN & FORSTHOFF
čepel která nemá ražené značení ale jen buď lept nebo laser, není klasika a čepel to tvarově potvrzuje. Střenky nejsou z parohu, ale podle zbarvení by to měla být rohovina, ovšem zda je to dobře imitovaný plast, nebo skutečná rohovina poznáš až když máš možnost odšrábnout maličkatou šponku a plamenem si ověříš buď rohovinový pach, nebo acetonový pach plastu. Hlavní nevýhodou pravých rohovinových střenek je, tvarová paměť. Rohovina se "narovná" a pak se řeže na plátky, ale ty si časem vzpomenou jaký měly kdysi tvar a začnou se k němu vracet a pak čepel zajíždí do boku do střenek a je to vážný problém jak to napravit.
Projdi si ještě pár nabídek, zůstaň u svých značek protože jsou dobré a též parametry máš docela dobré (nebránil bych se velikosti 6/8") a pokud najdeš Krásku která Tě osloví, tak sem dej odkaz a i kolegové rádi přidají své postřehy.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Bobo

#3 Příspěvek od Bobo » 14 pro 2019, 15:18

Petře, děkuju za vyčerpávající odpověď. Jeste jsem se chtel zeptat jak je to s kvalitou britev Gold Dollar...prece jen jsou relativně levné, což by mi teď dost usnadnilo, protože jsem musel kupovat novou pracku i lednici, a do toho jeste budu brat ten remen. Čili pokud by mi treba tahle vydrzela ostrá alespon rok, tak bych byl spokojen a pak si pripadne koupil novou. https://www.ostrebritvy.cz/britva-gold-dollar-w59/

Nevypada spatne, takze me spis zajima kvalita ostri.

Dekuju moc za rady

Radgost
Admin

#4 Příspěvek od Radgost » 14 pro 2019, 16:02

Gold Dollar břitvy mohou holit slušně - pokud jsou dobře nabroušené.
S tím bývá občas problém, protože již z výroby bývá jejich čepel značne zkroucená, případně stabilizátor je ve stavu, kdy se musí upravit, aby bylo břitvu možné vůbec nabrousit.
Co je týče schopností brusiče z uvedeného webu nevím o jeho brusičských kvalitách vůbec nic, takže nevím nakolik se s těmito nástrahami dokáže vyrovnat.

Jen narovinu píšu, že jsem se s jeho majitem dostal již dvakrát do konfliktu.
Poprvé přímo na brusičském srazu v Ostrohu - kolegové si jistě vzpomenou, a podruhé, kdy jsem s ním vedl ne zrovna přínosou korespondenci na téma, "proč nemohu mít na fóru reklamu".
Tuto korespondenci mám samozřejmě archivovánu...

Bobo

#5 Příspěvek od Bobo » 14 pro 2019, 18:21

Aha, tak to jsem netusil s tim Gold Dollar. Pravdou je, ze jsem mel uplne tu nejlevnejsi gold dollar a ta byla prvni 3 az 5 holeni docela fajn, ale pak zacala silene tahat.

Kazdopadne se mi jeste libi tenhle Ralf Aust https://www.uhshop.cz/p/ralf-aust-6-8-c ... eel-black/

A pak https://www.belora.cz/p/5388/giesen-for ... kove-oceli

Tu znacku Giesen Forsthoff neznam, ale je to pry nemecka znacka

Bobo

#6 Příspěvek od Bobo » 14 pro 2019, 20:07

Ještě mě napadlo koupit břitvu z druhé ruky, pokud by byla kvalitní.

Proto bych se rád zeptal, zdali má někdo z vás zkušenosti s touto https://www.ostrebritvy.cz/6-8-britva-john-clarke-son/

Bob76

#7 Příspěvek od Bob76 » 14 pro 2019, 20:14

Gold Dollarky nejsou špatné,ale musí být rovné /a to je někdy problém vybrat/ a druhá věc jsou zde již zmíněné úpravy stabilizátorů,aby nepřekážely při broušení.Také je otázka,kdo Ti tyto úpravy udělá a břitvu nabrousí ? Při dobré péči Ti dobrá břitva vydrží na jeden "furt" :-) Trochu mám pochybnosti o naostření na celý rok.Obvykle břitva vydrží naostřena do 50 oholení /spíše méně/ a při špatně provedeném obtahování či způsobu holení je to ještě méně. Ideální je navštívit břitevnický sraz v Ostrohu /či navštívit některého z ochotných břitevníků/ ,který Ti ukáže obtahování na řemenu či naučí další finesy ,kterak se o břitvu starat,aby zůstala dlouho ostrá.
A dal bych na slova nejvyššího a po břitvě se poohlédl jinde,jak na uvedeném webu ;)

PetrS
Mistr Mentor

#8 Příspěvek od PetrS » 14 pro 2019, 21:11

Jak psali kolegové, Gold Dollar je Břitva s velice dobrým materiálem čepele, ale má asijské zpracování. Pokud budeš kupovat na webu ostré břitvy, tak prodejce Břitvy brousí aby byly použitelné pro holení. Poté je velmi důležité jak budeš obtahovat, jak často se budeš Břitvou holit a taky jak máš tvrdé vousy, jaké náklony při holení budeš používat, jak se Ti bude dařit změkčovat vousy mýdlem a horkou vodou a podle toho všeho dohromady bude výdrž ostrosti Břitvy. Pro začátek počítej s tím, že se Ti ostří spotřebuje mnohem rychleji. Když ti při klasickém používání vydrží na cca půl roku, tak to bude velmi dobrý výsledek. Postupem času se naučíš holit a obtahovat bez větších chyb a ostří by Ti mohlo vydržet až rok, ale není to samozřejmostí.
Potvrzuji, že GD je pro začátek velmi dobrá Břitva za cenu víc než přijatelnou, jen bych si dovolil opět připomenout, kupovat KLASICKÝ TVAR fakt se to vyplatí !!!
Podle popisu, že 3-5 holení s GD bylo dobrých znamená, že byla dobře nabroušená, ale holením a obtahováním se ostří ihned "spotřebovalo". Správnost obtahování je víc než důležitá a též kvalitní řmen je podmínkou. Další záležitostí jsou náklony při holení. Pokud je úhel holení tupý, stane se ostří Břitvy též velice rychle tupé. Břitva má oproti žiletkám a škrabkám jiný úhel broušení a proto je citlivé na "seškrabování" vousů ale umí vousy krájet a to velice dobře a neničí se tím ostří.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Bobo

#9 Příspěvek od Bobo » 14 pro 2019, 22:45

Já myslím, že obtahování mi už docela jde, protože ta stará břitva po pradědovi, kterou používám zhruba 4 měsíce, je stále ve velice dobrém stavu a holí relativně dobře... Jediný problém, který tam vidím, je v tom, že mám řemen, který ani není z pravé kůže, nýbrž je to levná kopie z Číny z doby, kdy jsem ještě nevěděl, zda u holení břitvou zůstanu. Každopádně jak říkám, holím se břitvou cca rok a půl (levnýma břitvama do 300 kč) a stejně mi to vyhovuje mnohem víc než nějaká ta moderní holítka. Čili vezmu teď tu GD a kvalitní řemen, naučím se správně obtahovat a pak, až to budu "mít v ruce", koupím kvalitnější kousek. Každopádně díky všem za pomoc a za rady. A kdyby někdo věděl, jestli je v okolí Teplic a Ústí někdo, kdo kvalitně brousí břitvy, nechť dá prosím tip.