Eicker Solingen - poklad z Aukra?

...řemeny závěsné a řemeny na strojku či dřevěné kostře napnuté...
Odpovědět
vanmaar
Příspěvky: 10
Registrován: 10 pro 2021, 12:30

Eicker Solingen - poklad z Aukra?

Příspěvek od vanmaar »

Pozdravení všem,
pořídil jsem obstarožní řemen z Aukra, za cenu které jsem nemohl odolat - v konvolutu se 4 mi břitvami různého stavu od "mrtvolek" po slušně vypadající, komplet bratru za 400,- Kč.
S řemeny nemám žádnou zkušenost, neb sem doteď používal shavettu či bagr, proto bych chtěl poprosit zdější věci znalé, zda by mi mohli z přiložených fotografií říci, zda je tento řemen použitelný (předpokládám že ano) a ve věci jeho renovace zodpovědět následující konkrétní dotazy.
Z toho co jsem se zde dočetl mám pocit, že je poměrně jednoduché i dobrý řemen snadno zk**vit, čehož bych se rád vyvaroval, zvlášť když druhých pokusů příliš není..

1) zářezy na řemenu - předpokládám jak už jsem se dočetl, odstranit brusným papírem. jaké čísla hrubosti nejlépe použít, hlavně s jakým číslem končit? 500? 1000? 5000?

2) řemen mi přijde poměrně vyschlý - hlavně je prohnutý v průřezu do U.. Jak řemen vyrovnat a změkčit? Nekdě jsem se tu dočetl o máčení několik týdnů dlouhém ve vodě, jinde o napuštění olejem - což mi selský rozumi říká že se navzájem vylučuje. je možné řemen vyrovnat nějak lisováním?

3) lze z fotografií poznat, zda byl řemen ošetřen nějakou brusnou pastou? V případě že ano, jak se stávající nejlépe zbavit a jakou případně použít pro novou aplikaci. To samé u pláťěné části.

zbytek fotografií je k shlédnutí na linku: https://share.icloud.com/photos/0d6u2B- ... uIO2UigQeg

Předem díky za Vaše odpovědi.
IMG_4174.JPG
IMG_4182.JPG
IMG_4187.JPG
IMG_4188.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
vanmaar
Příspěvky: 10
Registrován: 10 pro 2021, 12:30

Re: Eicker Solingen - poklad z Aukra?

Příspěvek od vanmaar »

Napadlo mne ještě připojit rozměry řemenu, protože vida fotografie ostatních, zdá se tento být celkem "prcek".
tedy 350 x 45 mm
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Eicker Solingen - poklad z Aukra?

Příspěvek od PetrS »

Ahoj vanmaar,

řemen který je na fotkách, prošel devastací někoho, kdo se na něm učil obtahovat a vůbec mu nevadilo, že řemen víc jak 50x zaříznul a v naprosté většině hodně hluboko a tím jej dokonale zničil. Zářezy vpravo a vlevo jsou vzniklé samostatně, ne jako jeden zářez. Pokaždé je zapotřebí jiný náklon. Kdyby to byl jeden zářez, tak udělá stopu přes celou šířku a ne jen na okrajích.
Podélné prohnutí do "U" je problém nekvalitní kůže ukrojené v nesprávném směru z celé usně. Vzniká nejčastěji při sériové výrobě, kdy se zpracovává odkroj aby se zužitkovalo co nejvíce materiálu a je jim naprosto jedno, zda je useň krájená po, nebo přes vlákno. Zákazník na první pohled nic nepozná, ale za čas se mu začne řemen kroutit do žlábku a uprostřed už neobtahuje. Kůže je natolik poničená, že se nedá nijak opravit a zachránit a v tomto stavu zvládne dokonale zničit ostří Břitvy. Kolegové zde na foru Ti rádi potvrdí, jak na tom Tvůj řemen je. Zároveň je velice dobře, že jsi sem dal fotky a ušetřil sis tak práci, čas a v neposlední řadě další více náklady které by jsi chtěl investovat do "renovace" řemenu.

Souhrn:
Řemen nechej jako památku na odstrašující přístup k obtahovacímu řemenu a pořiď si řemen nový a kvalitní. Tady je ukázka jak má kvalitní obtahovací řemen vypadat a pokud by jsi měl zájem, tak řemeny jsou skladem.

Pro jistotu by určitě bylo dobré přidat sem na forum i zakoupené Břitvy, pro možnost zhodnocení použitelnosti a zprovoznění. Věřím, že na tom budou lépe, než chudák řemen.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
vanmaar
Příspěvky: 10
Registrován: 10 pro 2021, 12:30

Re: Eicker Solingen - poklad z Aukra?

Příspěvek od vanmaar »

Petře děkuji vám za jako vždy obsáhlou a podrobou odpověď.I když přiznám se, nepříliš potěšující.
Mám tedy řemen u kterého se mohu pustit do tréninkové opravy s vědomím, že hůře dopadnout nemůže. O něco optimistější náhled na věc než, že jsě zbytečně vyhodil pět stovek, protože břitev, které čekají na to až Vás oslovím ohledně jejich nabroušení mám už tak přehršli.

Dovolím si tedy vás požádat ještě o jedno vyjádření kolem jiného stropu, který jsem pořídil před nějakou dobou, ale celkově mi přišel spíše hodící se do vitrýny, než na broušení..
EDFB032B-B4D1-4B4A-9C67-8A5FE2316728.jpeg
DCDAADD6-1E98-4A5D-ACD8-9B710CA502E5.jpeg
DCD40F50-DA48-4AB3-8008-D1740CF0A552.jpeg
99D203D9-B86B-42B9-B9B6-7D81D2BDE667.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Eicker Solingen - poklad z Aukra?

Příspěvek od PetrS »

Kůže je volná, pronešená a nedrží tvar. Původně byla natažená ostrou pastou, ale věkem se nános místy vydrolil a místy odřel, ale stále je to výrazně agresivní povrch. Ještě malé slovní detailování - na kůži se nedá nabrousit, ale obtahováním se dá pouze obnovovat ostrost která byla vytvořená nabroušením na kamenech. Na kamenech se vytvoří ostří co má tvar "V" a obtahováním a holením se mění na tvar"U" (mikroskopické tvary). Až už na kůži nejde ostrost obnovit, tak se opět musí na kameny.
Opět vychází pro samotnou kůži nepříznivé hodnocení, OVŠEM !!!
Tady se jedná o napnutou variantu a samotná kolíbka je v naprostém pořádku a stačí na ni napnout novou kůži, která bude čistá, pevně napnutá, jadrná a dobře připevněná. Pak bude kolíbka zase sloužit dlouhá léta k plné spokojenosti.
Jen je tady opravdu velmi krátká délka tahu a tím pádem i velmi malý výkon při obnovování ostří, ovšem zase je to vyváženo celkovou skladností řemene.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Odpovědět

Zpět na „Obtahovací řemeny“