Olej na kameni /aneb jak snadno se dá zamastit /

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Odpovědět
Bob76
Příspěvky: 477
Registrován: 15 dub 2016, 09:38
Bydliště: Uherské Hradiště

Olej na kameni /aneb jak snadno se dá zamastit /

Příspěvek od Bob76 »

Při mém stěhování a balení kamenů mám některé kameny které nemají svoji krabičku /tak asi jako každý/. A z důvodu lehké dostupnosti domácích papírových utěrek jsem si jeden krásný TOS /Tam O Shanter/ vyjímečné kvality a to bílá varianta zabalil do uvedené papírové utěrky . Po pár měsících jsem si jej chtěl změřit a připravit si dřevo na pěknou krabičku a ouha už ta žlutá barva papíru mě varovala ,že se asi něco událo. Při rozbalení papíru to se mnou málem švihlo ,mastný flek jak kjáva :twisted: Vedlejší kámen byl totiž Charlie Forest v původní krabičce a už mě začínalo svítat, co se událo. Papír na TOS fungoval jako knot a "vysál" část oleje u krabičky Chárlieho. Ó jak nepravděpodobné a přece je to pravda a byť se mi zdálo,že krabička Charlieho již "skoro žádný" olej neobsahuje ,opak byl pravdou. Část oleje jsem vyčistil Jarem a myslím si, že používáním se toho fleku po čase zbavím,ale nas..lo mě to fest.Takže pozor na to co a jak ukládáte, a že i stará krabička,která se nejeví jako mastná je ve skutečnosti potenciální nebezpečí pro vodní kameny.
TOS.jpg
TOS2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Trpělivost a čas udělají více než hněv a síla. Jean De La Fontaine
Všichni musíme čelit rozhodnutí mezi tím, co je správné a co je snadné . J.R.
Uživatelský avatar
chlpos57
Příspěvky: 404
Registrován: 12 dub 2022, 19:27
Bydliště: Topolčany

Re: Olej na kameni /aneb jak snadno se dá zamastit /

Příspěvek od chlpos57 »

Ahoj Bob76 je mi to lúto že si si zaolejoval kameňe ,vyskúšaj savý papier zo starších zošitov z doby kedy sa písalo atramentom,robilo sa to tak že na mastný fľak sa položil piják a prechádzalo sa po ňom teplou žehličkou mastnota sa vpila do pijavého papiera .Pre toto som ja olejové kamene zavrhol ,prenos mastnoty sa pri brúsení nedá zabrániť.Mám jeden od extolu 400/1000 keď som použil olej s petroleum začal kameň meniť farbu do žlta tak som ho vyradil na nože.Držím palce nech sa ti to podarí 👍
Zdravì Chlpos57 :-)
Bob76
Příspěvky: 477
Registrován: 15 dub 2016, 09:38
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Olej na kameni /aneb jak snadno se dá zamastit /

Příspěvek od Bob76 »

Piják nepomůže,jen broušení na saponátu a časem se ten flek ztratí. Problém je , že TOS je trošku pórovitý. Není potřeba se bát broušení na olejových kamenech ( ostatně Ch. Forest byl odjakživa olejový kámen ) ,jen je potřeba mít na mysli, že ta krabička si ten olej pamatuje ( a pořád jej obsahuje) a tak vodní kameny striktně oddělit od olejových.
Trpělivost a čas udělají více než hněv a síla. Jean De La Fontaine
Všichni musíme čelit rozhodnutí mezi tím, co je správné a co je snadné . J.R.
Odpovědět

Zpět na „Brusné kameny“