Ako zhotovit novy obtahovaci remen - strucny navod

...řemeny závěsné a řemeny na strojku či dřevěné kostře napnuté...
korben
Příspěvky: 2
Registrován: 07 úno 2010, 16:12

Ako zhotovit novy obtahovaci remen - strucny navod

Příspěvek od korben »

Zdravim,
potreboval by som strucny navod ako zhotovit novy remen,precital som tu toho uz dost ale stale som nenasiel to co som hladal.
Mam vojensky opasok CSLA z toho chcem remen spravit.
Ak som spravne pochopil postup je takyto(prosim opravit):
1.vysmirglovat jemnym smirglom obe strany-lakovanu aj nelakovanu do hladka.
2.naniest pajcunk(vtret do koze, vylestit flaskou a nechat den vyschnut?) - potreboval by som poradit pajcunk ktory sa da lahko vyrobit zo surovin z drogerie alebo kupit a je priemerne efektivny.Staci nastriekat impregnacnym sprejom na kozenne topanky?
3.Rozmiesat brusnu pastu so syntetickym olejom, nahriat remen a potom donho vtriet tuto zmes, znovu vyhladit flaskou a hotovo?

Prosim upravte,doplnte postup ak je nespravny.
Ssyx
Příspěvky: 127
Registrován: 15 úno 2009, 11:59

Re: Ako zhotovit novy obtahovaci remen-strucny navod

Příspěvek od Ssyx »

Ahoj korbene.
Vzhledem k tomu, že jsem si taky vyráběl obtahovák z ČSLA opasku bych jen doporučil ke kovovýmu očku na konci opasku přišít kouskem měkký kůže opaskovou posuvku. Vytvoří to výbornej držák s funkcí obrtlíku ;)
K tvý další otázce, nelakovanou stranu jsem nebrousil ale použil jsem na ni jen trochu lanolinovýho pajcunku na čalounění.
"Kdo dlouho do propasti hledí, toho propast pohltí." Nietzsche
  ▼
▼ ▼
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Ako zhotovit novy obtahovaci remen-strucny navod

Příspěvek od PetrS »

Ahoj korbene,
vítám Tě mezi přáteli těch nejostřejších nástrojů - Břitev a na našem foru. Protože se už ptáš na konkrétní výrobu obtahovacího řemene, tak už jsi pokročilý Břitevník a chystáš se na obtahování Břitvy. Jednu stranu řemene, tu hrubší natři pajcunkem po obroušení do jemna a tu druhou si prozatím nechej jen jemně zbroušenou a zaleštěnou s kapičkou tuku nebo oleje. Bude se Ti hodit na hodně hladké obtahování. Obě strany řádně zaleštit flaškou Leštilkou. Pajcunk z rozpuštěné brusné pasty dej jenom velice jemně a hodně zaleštit. Zjemníš jej křídou a trochou dřevěného popele. Ten popel působí jako takové pojivo aby se pasta a křída staly dobře zaleštitelné. Čím více zaleštíš, tím lépe. Lesk na takovém řemenu je velice dobrý. Nezkušený si myslí, že to nemůže ostřit, ale znalý ví že to je nejlepší stav řemene. Hlavně si na nějakém obyčejném řemenu natrénuj obtahování pomocí příboráku bez zoubků a s páskou přelepeným hřbetem aby Ti nepoškrábal řemen. Že už umíš obtahovat poznáš podle toho, že se při obtahování budeš dívat na někoho vedle sebe a budeš na něj mluvit celými větami. :)
Zdravím, Petr. 8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
korben
Příspěvky: 2
Registrován: 07 úno 2010, 16:12

Re: Ako zhotovit novy obtahovaci remen-strucny navod

Příspěvek od korben »

Vdada za rady, no zkusenejsi britevnik urcite niesom:-) som totalny zaciatocnik...ale celkom zacinam chapat ako cely proces funguje...este sa spytam..aky olej na pajcunk zakladny(olej, krieda, popol) a aky olej na pajcunk brusny(br.pasta,olej) poprosim presny nazov ak sa da v tomto sa moc nevyznam...a vadaka za privitanie..
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Ako zhotovit novy obtahovaci remen-strucny navod

Příspěvek od PetrS »

Velmi vhodný je Šicol - tedy olej na šicí stroje. Má správnou hustotu a příliš nevysychá. Ten název Šicol - je jenom tady na foru, v krámě nic takového neznají. :D 8-)

edit 2.3.2012
též je vynikajíci na kůži Kopýtkový (Paznehtový) olej.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Kuděj
Příspěvky: 2
Registrován: 13 pro 2011, 15:31

Re: Ako zhotovit novy obtahovaci remen-strucny navod

Příspěvek od Kuděj »

Zdravím všechny břitevníky. Právě se chystám na výrobu prvního obtahovacího řemenu, ale narazil jsem na pár problémů a tímto bych Vás chtěl požádat o radu.

K výrobě jsem si doma našel starší kus silnější kůže. Je sice poškrábaná, ale vzhledem k tloušťce by to neměl být problém zbrousit. Kůže je však lehce zvlněná a nepovedlo se mi ji na sucho narovnat (mezi zatíženými deskami). Měl bych ji tedy narovnat na mokro? Pokud ano, tak jak přitom postupovat? A když ji pak budu brousit, jakým způsobem je dobré jí uchytit k podkladu, aby neujížděla? Asi bych zkusil malé hřebíčky.

Obrázek


Předem děkuji za každou radu.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Ako zhotovit novy obtahovaci remen-strucny navod

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Kuději,
vítám Tě na zdejším foru. Pustil jsi se do náročné práce - vyrobit si obtahovací řemen. Tato práce vyžaduje především kvalitní kůži. Pokud máš kůži která je poškrábaná a zvlněná, dále je to kůže starší, tvrdší a má nějaká poškození, tak řemen který z ní vyrobíš Ti může ostří spíše poškozovat než ostřit. Zbroušení povrchu kůže lze použít pouze u starého pořezaného řemene pro odstranění zářezů ale pak jej musíš napajcovat obtahovací pastou aby se ta zbroušená část kůže "napravila". Tím se však přestane dát používat řemen na nově nabroušenou Břitvu. Pasta by Ti utrhala jemné ostří. Ovšem zase naopak, na starší a už částečně opotřebované čepele je takový řemen s pastou velmi užitečný. Dosáhneš na něm rychlejšího obnovení ostrosti, ale zase jako protiklad, velice rychle spotřebuješ poslední zbytky ostří a Břitva pak musí jít na kameny.
Tož tak nějak je to s těmi řemeny.
Přeji Ti trpělivost a vytrvalost při výrobě.
Zdravím, Petr.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Kuděj
Příspěvky: 2
Registrován: 13 pro 2011, 15:31

Re: Ako zhotovit novy obtahovaci remen-strucny navod

Příspěvek od Kuděj »

Moc děkuji za pěknou odpověď :) Přesně jsi vystihl kůži o kterou se jedná. Je tvrdší a má výraznější poškození. Takže se raději poohlédnu po nějaké novější kůži a snad se pak dílo podaří.
Kevar
Příspěvky: 36
Registrován: 18 úno 2011, 21:53

Re: Ako zhotovit novy obtahovaci remen-strucny navod

Příspěvek od Kevar »

Ahoj, celkem nedávno jsem taky zkoušel vyrobit obtahovací řemen ze staré kůže, ale s výsledkem jsem moc spokojen nebyl. Nakonec jsem si v brašnářství v Olomouci nechal uříznout metr kůže 50mm široké a 5mm tlusté za 500kč. Ještě jsem k tomu dostal asi půl metru hovězí kulatiny na závěs, nýtky a obsáhlou přednášku ohledně péče o řemen. Mám z toho dva obtahovací řemeny(jeden jsem dodělal dnes :)) a spokojenost veliká. Dnes už bych se asi netrápil se srovnáváním staré kůže na obtahovák.
mdok1
Příspěvky: 17
Registrován: 09 bře 2012, 14:15

Re: Ako zhotovit novy obtahovaci remen-strucny navod

Příspěvek od mdok1 »

Pozdravujem Vás. Takže ja som začiatočník, ktorý si poctivo číta všetko to, čo je tu napísané. Remeň už mám takmer hotový, kúpil som si surový remeň-kožu, uloženku zo 70 rokov. Poctivá hrubá hovädzia koža. Po obrúsení som použil čistý konopný olej v zmesi s talkom, nie kriedu a popol, ako tu bolo doporučené. Talk-mastenec je na Slovensku mimoriadne čistý a kvalitný, ak nie najkvalitnejší na svete a práve pre jeho vlastnosti som si ho zvolil ako "pajcunk". Takže keď dokončím a odskúšam, poviem Vám výsledok svojho experimentu.
Odpovědět

Zpět na „Obtahovací řemeny“