Stránka 1 z 1
Obtahování na řemenu (angl.)
Napsal: 03 pro 2008, 14:10
od Radgost
link:
http://www.en.nassrasur.com/razorcentral/abrasion3.html
Jeden z pohledů na obtahování břitvy na řemenu. Níže můj pokus o překlad - snad ho někdy dokončím. Pokud je zde nějaký angličtinář, prosím o překlad. Rád jej sem vložím.
Břitva se obtahuje na řemenu zhotoveného z kůže (hovězí či koňská) na straně jedné a tkaniny na straně druhé.
Pomocí takovéhoto řemen narovnáme mikrozoubky na ostří a dokončíme je do finální podoby.
Abrazivní složky v řemenu mu dají jeho jedinečnou leštící schopnost.
Přesný účel tkaniny z druhé strany řemene není přesně znám.
Na roli tkaniny při obtahování břitvy existuje více názorů.
Může sloužit pro hrubší obtah ostří, či pro zvýšení teploty ostří, před dokončením na kůži.
Někteří holiči používají pouze plátěnou stranu řemene.
Juchta, druh kůže z Ruska, zhotovené z mladé hověziny je lepší než hladká koňská kůže.
Re: Obtahování na řemenu (angl.)
Napsal: 13 bře 2010, 22:54
od pcmani
pokud by byl ještě zájem o ten překlad tak tady je není sice dokonalý, ale snad to nikomu vadit nebude:
řemeny
řemeny jsou vyrobeny z kůže na jedné straně, s plátnem nebo konopím na druhé straně. Dává na závěr jeho konečný lesk, a přetvoří mikroskopické nerovnosti po použití. Brusné částice oxidu křemičitého v kůži dají řemenu jedinečné leštící vlastnost. účel látky, není řesně znám. Může to být jen na hrubší leštění, nebo může sloužit ke zvýšení teploty ostří, což usnadní konečný lesk na kůži. Někteří holiči používají pouze plátěnou stranu. Juchta, druh ruské kůže z mladších krav, lepší a odolnější je hladká koňská useň.
V minulosti, řemeny potřebovaly uvést do provozu, což je proces vyhlazování řemenu třením se o flašku. Později byly třeny pemzou,za použití mýdla a pěny,v čemž se odráží upadání řemesla. Tyto posledně uvedené metody ničí řemen, a to buď zvýšením jeho povrchové hrubosti, nebo zduřením a popraskáním povrchu kůže. řemeny lepené na dřevo doléhají přímo na ostří čepele a závěsné řemeny jsou na duté-ostří čepelí. řemen se liší velikostí. Nejdelší a nejširší usnadnují rychlé a pravidelné obtahování s velkou kontaktní plochu mezi hranou a řemenem.
K dispozici jsou hrubější obtahovací pasty a jemné pasty na zdokonalení. Micméně obtahovací řemen by měl být jemnější než brusný. Proto je použití pasty v nejlepším je nerozumné (absurdní), v nejhorším případě je destruktivní pro ostří. Barvy past nejsou standardizovány,což nám ztěžuje třídění. černá je jemná, a červená a zelená jsou agresivní pasty. Bílá obsahuje křídu, a je určena pro použití jen na plátně nebo konopí na řemenech. Původně byly pasty používány na broušení ostří nožů, jako Stossmesser . Nikoho nenapadlo pasty používat s dutým ostřím břitvy. Použití past na řemeny je tedy špatně. Výjimkou je pasta ze žlutého tuku, který slouží jako kondicionér na plátno a kůže, způsobuje mírné zvláčnění, což zlepšuje leštění ostří.
Není známo, kdy s břitvou na řemen. Původní publikace uvádí, že by tak mělo být učiněno pouze před holením. Výrobci zjistil, že mikro nerovnosti ostří se spontánně narovnají po dni odpočinku viz obrázek. Malaligned zubů se může ulomit, když se dostanou do kontaktu s řemenem. To by mohlo způsobit usazování kovových částic v řemenu a snižení pravidelnosti.
Pravděpodobně po honování, by měl být použit řemen na straně kůže, a ve všech ostatních případech plátno první.
Re: Obtahování na řemenu (angl.)
Napsal: 13 bře 2010, 23:34
od sparq
Ja to jejich info beru se znacnou rezervou. Povery jako "platno zahriva ostri" ci "mikrozoubky se samy srovnaji par hodin po holeni" bere jeste nekdo vazne?
Re: Obtahování na řemenu (angl.)
Napsal: 14 bře 2010, 08:22
od Radgost
No tomu, že se ostří po holení nějakou dobu pracuje bych docela věřil.
Jistý si ovšem nejsem.
Re: Obtahování na řemenu (angl.)
Napsal: 14 bře 2010, 12:41
od pcmani
nevim jak to brát, ale mám to uvedené i v návodu na údržbu co jsem dostal ke břitvě že se ostří narovná
Re: Obtahování na řemenu (angl.)
Napsal: 14 bře 2010, 13:12
od Radgost
Takže po konzultaci s metalurgem rovnání břitu po holení potvrzuji.
Jedná se o poruchu krystalické mřížky, která se zove dislokace.
Jde vlastně o to, že se vyhnuté ostří (mikrozuby) snaží dostat do původní polohy.
V případě zájmu o podrobnější informace více napoví přítel google.
Re: Obtahování na řemenu (angl.)
Napsal: 14 bře 2010, 14:27
od Radyx
Existuje jev který se nazývá paměť materiálu či tvarová paměť. U kovů to souvisí s tím co zmínil Radgost. Já sám mu přičítám "samo ostřicí" jev který je pozorován na žiletkách a následně přisuzován tajemným pyramidám či vlivu měsíce a nevím čemu všemu. Prostě materiál zrelaxuje zpět.
Že se třením o sebe plochy zahřejí je jasné, jenom je otázka zda může mít toto teplo samo o sobě vliv na břitvu. Myslím si že ne. Nejvíce škody napáchá přílišný tlak na řemen, což se ovšem může projevovat zahříváním.