Obtahování na řemeni

...kterak správně ostří břitvy na řemeni sobě obtáhnouti.
Odpovědět
snawe
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2009, 17:51

Obtahování na řemeni

Příspěvek od snawe »

Zdravím všechny příznivce holení po staru ;) ,
o holení břitvou jsem se zajímal již před třemi lety, přes bazar jsem koupil 4 kousky nerezových "mikovek". Po prvním holení jsem byl přímo unešen :D bohužel jako amatér jsem nedokázal správně břitvu obtáhnout(zkoušel jsem to na starém řemeni natřeno WD40 plus křída a rozleštěno) a po různých pokusech to jedna " holka vousošmikná" bohužel odnesla :cry: Ruzně jsem hledal na internetu a zjistil jsem že chyba byla ve správném úhlu obtahování(Někdo uvádí 15' někdo 11' asi záleží na konkrétním tipu plus mínus jeden stupeň). Zkoušel jsem oba úhly, ale pořád to ještě není ono. Chloupky na ruce sice padaj jen co břitvu uvidí ale vousy dou z tváře težko, břitva malinko "tahá" a oholení není úplně hladké. Jak jsem tak různě laboroval(Broušení na keramických tyčinkách různé směsi "pajšlu") nikdy jsem nedosáhl lepšího výsledku. Chtěl jsem koupit mikroskop a pokusit se zjistit jak dousáhnout co nejlepšího ostří. Bohužel jsem toho raději zanechal :( Nedávno jsem se k tomu vrátil a narazil jsem na tenhle krásný web :o Chci Vás jakožto zkušených "břitníků" poprosit o rady jak docílit dokonalého ostří. Obtahuji cca 40x tam a zpět(Někde jsem se dočetl že i při obtahování se nesmí
správné ostří prošvihnout).

Díky za Vaše rady. Snawe.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
snawe
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2009, 17:51

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od snawe »

Jěště posílám obrázek označení ;) Vím že ty břitvy nebudou nic moc ale do začátku mi postačí:)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Ahoj snawe,
vítám Tě na našem společném foru o Břitvách. Protože už se zabýváš holením Břitvou delší dobu, tak jsi již zajisté poznal jak vypadá ostří dobré a méně dobré. K tomu broušení a obtahování musím uvést základní údaj. Při broušení a stejně tak i při obtahování na řemenu se musí dotýkat obě místa Břitvy zároveň. A to jak břit, tak i bok hřbetu. Obrušují se obě části naráz. Ta horní je vodící a určuje přesný sklon čepele proti brousku či řemenu, a ta dolní - břit dostává přesný tvar který má mít. Pro různé velikosti Břitev jsou i rozdílné výbrusy a tlouťky hřbetů. Tím se reguluje sklon při broušení. Protože jsi brousil a obtahoval pod větším úhlem, tak jsi zkrátil plochu břitu a zvětšil úhel ostří. V tu ránu Břitva přestává holit a obvykle jen tahá. Napravíš to následovně. Vem Břitvu na ostřejší ROVNÝ brousek, (ne Břidlu) a musíš vytvořit nový úhel ostří. Teprve až přestaneš mít na břitu dva sklony broušení, ale spojí se Ti do jednoho, tak můžeš přejít na Břidlu. Taky u Břitvy platí, že ji lze přebrousit. Po nabroušení na kameni, obtahuj na hodně napnutém řemeni, ale jen velice zlehounka a jen párkrát. Pro začátek ale musíš dosáhnout jednoho sklonu na celém ostří. Použij obrácený objektiv ze starého foťáku, obrať jej naopak dosáhneš docela přijatelné zvětšení. Na řemenu se obtahuje tak, že Břitva MUSÍ LEŽET NA KŮŽI HŘBETEM I BŘITEM NARÁZ. Jednou nadzvedneš a celá dřina je v háji. Pročti si zdejší témata a podívej se i na spřátelená fora, http://www.rybina.com a http://www.gunshop.cz. Všude zde najdeš spoustu velice užitečných informací, rad a návodů. Přeji Ti hodně trpělivosti při broušení, pevnou ruku a dobré ostří.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Radgost »

Snad je podotknu, že obyčejné brusné kameny z železářství na vytváření roviny ostří vhodné nejsou. Jsou příliš hrubé.

Tady avizovaný č. 8 by mohl být vhodný:

http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... sts&t=3725

Osobní zkušenost s ním bohužel nemám.
snawe
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2009, 17:51

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od snawe »

Díky za přivítání a rychlou odpověď :)
když jsem zkoušel obtahovat břitvu viz obr. na "plocho" způsobem č1 tak se s břitvou neoholím :? když zkouším obtahovat způsoben č2 tak se s ní dá holit ale jak jsem psal není to pořád ono, někdy se podaří v jednom místě(cca 2-3mm) udělat dokonalé ostří. Na http://www.youtube.com/watch?v=2h1GC34yyKE
při spomaleném záběru mi taky příjde že břitvu drží pod určitým úhlem. Přikládám pár obrázku obtahování. Zkusím tvoji radu a jednu břitvu přebrousím "naplocho" a druhou pod úhlem 11', pak pošlu porovnání při kolika Newtonů na milimetr přetne silonovou nit. Zítra asi objednám mikroskop :D
Každopádně díky za rady. Snawe.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Ten poslední snímek Uhel.JPG je opravdu nejlepší způsob jak zničit břitvu. Máš polodutý výbrus a u něj bývá břit dost silný. Následkem toho sklonu si zničíš pracně vybroušenou plochu a náprava je pak opravdu náročná. Vůbec prozatím nezkoušej to broušení pod sklonem. Nejprve si udělej tu jednu na plocho a až zjistíš o čem to je, tak už se do té druhé broušením pod úhlem ani nepustíš. Budeš mít hodně práce, než napravíš ostří broušené pod takovým úhlem. Ještě jsem se chtěl zeptat na obracení Břitvy na konci tahu na řemenu. Podle toho jak držíš na snímku prsty tak to vypadá jako by jsi obracel přes ostří a ne přes hřbet. Určitě se asi mýlím, ale pro jistotu popiš jak na konci obracíš.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 468
Registrován: 21 lis 2008, 16:38

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Artifex »

To že Ti to neholí při broušení naplocho je právě tím žes to někdy brousil pord úhlem. Vem to na kameni naplocho a pak teprve na pásek naplocho, jinak to nemá cenu a holit to nebude.
snawe
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2009, 17:51

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od snawe »

Ten úhel je samozřejmě menší a břitvu držím taky jinak ;) (Přece jenom se to blbě fotí v jedné ruce držet foťák a ve druhé břitvu). Než břitvu obrátím tak ji nadzvednu :) .Dám na tvou radu a zkusím ji přebrousit "naplocho". Pak napíšu jak to dopadlo
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Právě že při obtahování se břitva vůbec nemusí nadzvedávat, ale obrací se přes hřbet a od kůže se nadzvedává jen ostří. Hřbet přitom může být neustále ve styku s kůží. Proto jsem chtěl aby jsi mi popsal jak při dokončení tahu obracíš Břitvu.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
snawe
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2009, 17:51

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od snawe »

Takže hodinu jsem se pokusil "napravit" ostří, pak jsem hodil břitvu na test
Nylonová nit zátížitelnost 7,4Kg o průměru 0,3mm()
1 test břitva přeťala nit při zatížení 65g (Břitva nabroušena pod úhlem 11')
2 test břitva přeťala nit při zatížení 87g (Břitva nabroušena naplocho)
Asi se mi nepodařilo obnovit ostří :cry: Zitra to zkusím znovu. Jsem zvědavý až mi příde mikroskop jak ostří přesně vypadá ;)
Prosílam pár fotek po pokusu o obnovení ostří.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „Techniky obtahování na řemenu“