Obtahování na řemeni

...kterak správně ostří břitvy na řemeni sobě obtáhnouti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kuki
Příspěvky: 8
Registrován: 16 čer 2014, 16:40
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Kuki »

Jo - ještě jsem se chtěl zeptat jako nováček
Je potřeba obtahovat před holením břitvu když si jí zrovna nesu od Mistra nabroušenou ?
díky
Festina lente (spěchej pomalu)
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od mons »

Názory se různí. PetrS doporučuje jen několik lehkých tahů, já používám cca 50 - 70 tahú / tam a zpět / na jeden řemen. Požívám jich 5.
Vybírám je podle nálady a pocitu při holení. Níkdy nepoužívám více jak 2 při jednom obtahování.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Je zajímavé, že pocity někdy lépe ukáží kolik obtahovat, než prosté počítání.
Intuice bývá silnější jak znalosti...
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Umberto
Příspěvky: 3
Registrován: 07 zář 2016, 10:18
Bydliště: Silůvky (Brno-Venkov)

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Umberto »

Ahoj...zdravím všechny...
konečně jsem se také odhodlal a pořídil si břitvu a všechny ty věci kolem toho. Samozřejmě jako začátečník je pro mě spousty informací a z toho ještě více otázek. po dlouhém zvažování a vybýraní jsem nakonec pořídil břitvu Thiers Issard 5/8 Special Coiffeur: mám za sebou i první oholení a všechno je zatím perfektní. Moje první otázka je jestli mám při obtahování břitvy používat jen stranu s kůží, nebo i stranu plátěnou. popřípadě jestli mám nejdřív před holením obtáhnout břitvu na plátně a potom na kůži? Nikde jsem nenašel přesné pravidlo. Vím že je to těžké posoudit a každý má svůj rituál a zavedený zvyk obtahování. Ale i tak bych měl nějáké informace do začátku :)
Díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Umberto a vítej mezi námi.

Plátěný řemen se jmenuje gurta a používá se až když je už ostří částečně spotřebované. Pokud máš nově nabroušenou Břitvu, tak by Ti gurta ostří utrhala a byl by jsi nespokojený, že se Ti nedaří obtahováním obnovit ostrost.
Velmi zkrácený návod.
1) obtahuj velice zlehka
2) při obtahování pracuje pozitivně délka a počet tahů
3) rychlost, přítlak, nadzvedlý hřbet, prohnutý řemen, utření ostří na konci tahu při převracení přes ostří - to vše ostří zničí.
4) počet tahů je závislý na tom, po kolika je ostrost obnovená. Prostě obtáhni několikrát a zkus jestli holí dobře, pokud ne tak sundej pěnu z čepele a přidej tahy. Časem najdeš pro svoji Krásku optimální počet tahů ale ten se bude zvyšovat jak postupně budeš spotřebovávat ostří. Až to bude hodně tahů, zkus přidat gurtu a pak na kůži a když i to bude vyžadovat hodně tahů, tak musí jít Břitva na kameny na nabroušení.
5) OPAKOVANÝ BOD Č. 1 OBTAHUJ VELICE ZLEHKA.

Přeji Ti stále dobré ostří a vždy pevnou ruku.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Umberto
Příspěvky: 3
Registrován: 07 zář 2016, 10:18
Bydliště: Silůvky (Brno-Venkov)

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Umberto »

Díky moc, to je přesně to co jsem potřeboval vědět...Snažím se obtahovat břitvu z návodů tak jak jsem je viděl na YT...Jak píšeš Petře ty: Natažený řemen, jemné tahy břitvou a celou plochou na řemeni...Já osobně jsem si vystřihl z knihařské lepenky tvar břitvy a zkouším si na nečisto obtahovat na řemenu abych pohyby zautomatizoval a nedělal při nich chyby. Věřím že časem to dostane člověk do ruky.

Ještě jednou díky.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Vem příborový nůž, obal mu čepel plastovou elektrikářskou páskou aby sis zoubkama nepoškodil řemen a začni trénovat obtahování. Přítlak je takový, že lehce napnutý řemen se při tahu nepronáší. Ono to nejde úplně dokonale, protože malinko se ten řemen vždycky prohne, ale musí to být opravdu jen malinko. Nejsložitější je převracení na konci tahu. Na konci řmene ještě jedeš čepelí a už nadzvedáváš a teprve poté ZASTAVÍŠ dokončíš převrácení a pak pokračuješ na opačnou stranu. Pokud převrátíš dřív než zastavíš, tak máš šmik do řemene. Opravit se to nedá. Zkoušel jsem různé postupy, ale pokaždé se to za čas uvolnilo a šmik vylezl a naježil se.
Tož pomalu, pomalinku, zlehounka a opatrně.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Umberto
Příspěvky: 3
Registrován: 07 zář 2016, 10:18
Bydliště: Silůvky (Brno-Venkov)

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od Umberto »

Díky petře za Rady...už to zkouším a trénuju...:-)
Odpovědět

Zpět na „Techniky obtahování na řemenu“