Čierne škvrny od mydla

Vše o renovaci čepelí
pecador
Příspěvky: 24
Registrován: 16 pro 2013, 01:38

Re: Čierne škvrny od mydla

Příspěvek od pecador »

PetrS píše:Lehce dosáhneš krásně duhového zbarvení čepele.
I taková kráska mi přišla.
Krásně naběhá popouštěcí barvička, na takovou se kalí krumpáč.
Dědictví otců zachovej nám Pane!
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Čierne škvrny od mydla

Příspěvek od ater »

Hosan píše:zrdavím. :) mám břitvu staré výroby a také se na ní vyskytují černé flíčky ...
Pozor na to, že hodně černých skvrn není jen povlak, je to vyrezlé do materiálu, když rez lokálně odleštíš tak ti prohlubeň co tam zůstane pořád bude narušovat vzhled. Často jsou to i jen malinké černé skvrny. Pokud se toho chceš zbavit uplně tak musíš vzít břitvu celou a něčím hrubším a pak vyleštit, ale to mi přijde horší než se smířit s nějakým flekem.

Já většinou jen runčně odleštím rez a pak poctivě břitvu otírám a olejuju po každém holení.
kily
Příspěvky: 6
Registrován: 12 led 2014, 16:59

Re: Čierne škvrny od mydla

Příspěvek od kily »

Zdravím páni.
Britva, ktorú mám doma javí tiež známky hĺbkovej hrdze.
Existuje aj chemická cesta, ako odstrániť ciernu hĺbkovú hrdzu?
Máte s tým niekto skúsenosti?
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Čierne škvrny od mydla

Příspěvek od Radyx »

Existuje elektrochemické odrezování, otázka je ale, jak vyplnit ty díry aby koroze znovu nezačala a nevypadalo to jako měsíční krajina. Dále vyčisti ty díry např. po holení bude problém. Přiznám se, že mám jednu děravou, co šlo jsem obrousil a rozleštil a zbytek neřeším. Je třeba zvážit, zda je pracnost úměrná výsledku. Přijde mi někdy rozumné to poškození přiznat, čiší z toho stáří a používání. Nemám ale na mysli lišku ryšavou, která je vhodná tak akorát do šrotu.
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: čierne škvrny od mydla

Příspěvek od mons »

irenko píše: správne obavy, tá vrstva zlata je tak nepatrná, že pod mikroskopom presvitá a je vidieť iba oceľ a CrO to "málo" bezpečne zblajzne
Stejně jsem to zkusil, no co mi vlastně zbývalo, a zlacení je vesměs fuč. :evil:
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Čierne škvrny od mydla

Příspěvek od Radyx »

Z principu je leštění broušení jemnými zrny, tak že se není čemu divit. Taky jsem řešil tento problém, černé skvrny (oxidace-koroze) na čepeli která byla zlacená. Po dědovi. Tak jsem chtěl nemožné, vzít "jenom skvrny okolo", vzal jsem to křídou abych ji nepoškodil. A bylo vymalováno. Zlacení je taky fuč. Jedinou možnost co vidím, je to udělat tak, že nejdříve odstraním skvrny a pak obnovím zlacení.
V jiném případě jsem ještě přelepil zlacení na čepeli páskou, abych ho při leštění nepoškodil. No to ale neřeší případ, kdy jsou skvrny i v tomto zlacení.
Moc možností není.
ptrbndr
Příspěvky: 3
Registrován: 05 kvě 2014, 13:53
Bydliště: České Budějovice

Re: Čierne škvrny od mydla

Příspěvek od ptrbndr »

Mě se výborně osvědčila pasta Puma Metallpflege, jak psal výše ater, tímto mu děkuji za tip. Mě moje kráska zflekatěla i přes vysoušení a konzervaci a nemohl jsem to vyčistit (nová Dovo). Naštěstí už zase září jako dříve :-).
Asterix
Příspěvky: 9
Registrován: 29 bře 2016, 10:00

Re: Čierne škvrny od mydla

Příspěvek od Asterix »

Dobrý deň všetkým milovníkom kvalitnej ocele a úžasného ostria,

som u vás nový, hoci vaše fórum sledujem už hodne dlho, podrobnosť a komplexnosť informácií mi dodali odvahu k tomu aby som si obstaral vybavenie a skúsil sa oholiť britvou. Minulý týždeň mi dorazil balík z jedneho e shopu obsahujúci štetku z jazveca, mydlo na holenie, kamenec, obťahovací remeň, vodu po holení a nakoniec britvu. Dnes mám za sebou druhé oholenie. Obe bez rezných rán. :shock: Prvé holenie zabralo snáď dve hodiny a bolo úspešne asi na 60 percent tváre a zvyšok som dotiahol plastovým viacbritým "zázrakom". Druhé nebolo kratšie a bolo úspešné tak na 95 percent a to už som nič nedoťahoval moderným plasťákom zmieril som sa s nerovnomernou kvalitou oholenia, s tým že sa to snáď časom poddá. :D No a konečne prečo to píšem zrovna sem, po oholení som britvu umyl mydlom pod vlažnou tečúcou vodou a takmer ihneď na ňu naskákali hrdzavé flaky. :roll: Utrel som ju "vlašťovkou" podľa návodu, pokúšal som sa vatovou tyčinkou (pošúchanou po kriede) pootierať tie fliačky a ihneď natrel jemnou vrstvou ballistolu. Nuž ale záver je, že fliačky hrdze sú veľmi odolné a zostávajú na svojom mieste napriek mojej snahe o odstránenie. :cry: Nikde som si nevšimol na obrázkoch ani videách že by niekomu škaredili čepel nejaké bodky od hrdze. Vaše uhlíkové krásky sa takto nesprávaju, alebo viete ako tomuto správaniu predchadzať? Ps. jedná sa o britvu Thiers Issard 5/8 889 kovanej z uhlíkového materiálu c135 Sheffield Silver, jedna strana je zrkadlovo leštená a druhá je jemne zmatnená. To je jediná vec čo mi kazí zážitok z holenia s britvou. Bojím sa že takýmto tempom mi tá britva vydrží menej ako jednorázové holítka. Vopred ďakujem za akékoľvek rady.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Čierne škvrny od mydla

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Asterix,
vítej zde na foru.
1) VŠECHNY BŘITVY REZNOU (jen nerezové pomaleji)
2) každý jsme se už setkali s tím, že na čepeli se objeví rezavé flíčky a někdy celé fleky a někdy je rezavá jak liška (nebo černá) skoro celá čepel.
3) rychlost reznutí je úžasná - stačí po oholení odložit, zajít si pro něco do kuchyně a hned se vrátit a už je vidět co se stalo...
4) odstranění je dost náročné na vybavení, čas a pracnost, ale o co déle trvá odstraňování, o to rychleji se vrací rez.
5) prevence je co nejrychleji osušit a dát olej pak už jenom zaříkávání.
6) POVRCHOVÁ REZ NEMÁ VLIV NA FUNKCI (ani rostlináře).

7) Udržuj status Q a časem až toho bude více, tak to buď zkusíš sám, nebo někomu pošleš na odleštění.

Žádné nervy si z toho nedělej, stárneme a oxidujeme všichni i Břitvy, tak co by jsi se toho bál. Je to přirozená součást používání Břitvy a můžeš s tím bojovat, nebo to přijmout a snažit se jen zpomalit proces stárnutí, hlavně si tím nenechej kazit radost z perfektních výsledků které jsi dosáhl při holení - gratuluji.
Rozhodně moje psaní neber jako "zlehčování" Tvého problému, jen nechci aby jsi byl smutný z takové drobné, estetické změny na povrchu čepele.
Přeji Ti stále dobré ostří a vždy pevnou ruku.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
vsezved
Příspěvky: 612
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35
Bydliště: Plzeň jih

Re: Čierne škvrny od mydla

Příspěvek od vsezved »

Ahoj Asterixi,
PetrS má naprostou pravdu. Samozřejmě chápu, že to zamrzí u nové břitvy. Také jsem se musel smířit s černými flíčky u zrekonstruované břitvy. Mám na ní několik míst s hlubší korozí a vždy po vyleštění se černé flíčky objeví do druhého dne. K udržení stavu vždy ihned po oholení ošetřím ballistolem. Olej důkladně roztírám a více se soustředím na postižená místa.
Odpovědět

Zpět na „Čepele“