Korundový brousek BELSKY.BR

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Odpovědět
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Abyste měli představu, tak tady je komplet i s (ořechovým) vodítkem:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Jane,
tomu říkám pravé ořechové. Krásné řemeslné zpracování, perfektní provedení myšlenky a vše dotažené k dokonalosti. Velice krásný a naprosto praktický výrobek.
Blahopřeji a zdravím, Petř. 8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Mephisto
Příspěvky: 60
Registrován: 16 čer 2009, 15:17

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Mephisto »

Jo, paráda! Ta vodítka vypadají opravdu luxusně...
Obrázek
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

No - zblízka by se nějaké chybičky našly, protože mi odřekl truhlář (moc práce za málo peněz), dělal jsem je narychlo sám a s ruční horní frézkou moc parády neudělám, ale už mám slíbené od známého, že pokud by byl zájem a dělal jsem jich víc, můžu k němu za flašku dobrého pití na velkou frézu. Původně měla být napuštěná pažbovým olejem, ale protože by schla minimálně další týden, rozhodl jsem se pro klasiku - lihové mořidlo a lak.
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od adrspach »

Vypada to moc pekne. jak ze se stim hejblem brousi ty prohnuty spicky? Moje sada nozu se oz zacina trast.
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Prohnutý špičky myslíš jako konec ostří do oblouku?
Myslím, že nejlépe to na knife vysvětloval Dominik :D a další (hlavně Šimi)- takový polopatický návod, k tomu už není co dodat:

http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g ... t=305&p=12
Mushroom
Příspěvky: 277
Registrován: 13 led 2009, 14:31

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Mushroom »

To vlákno doporučuji k přečtení - rozprava o úhlech je vynikající :D :D
Nicméně nám pomalejším konečně docvaklo, jak to vlastně v praxi funguje. Ještě jsem to totiž naživo neviděl, tak jsem neměl představu, jak taková věc fachšá..
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od PetrS »

Vymyslet cokoliv je složité a náročné,
dokázat to vysvětlit taky aby to pochopili všichni, je úkol NADLIDSKÝ.

Ještě jsem si všiml, že když někdo něco umí, tak se vždy najde dost těch, kteří hledají kde dělá onen chybu, místo aby se učili to co ten onen umí.

To není kritika ale moje poznání, 8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Toulavej
Příspěvky: 83
Registrován: 05 čer 2009, 13:22

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Toulavej »

Musím říct, že dřevo jako materiál pro vodítko tomu dalo úplně jinej výraz - jak jinak než k lepšímu. Na funkci to sice nemá vliv, ale hned je na přípravek radost pohledět.

Ale jako jeden z mnoha bych tu viděl chybu. Na rovný části ostří je samozřejmě pořád stejný úhel, ale u špičky kde ostří už není rovnoběžně s lištou je třeba k udržení úhlu ostří dodržovat polohu vodící tyčky. Možná by bylo dobrý mít na koncích vodící lišty třeba kolíček pro opření vodítka.
Uživatelský avatar
Mephisto
Příspěvky: 60
Registrován: 16 čer 2009, 15:17

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Mephisto »

K těm úhlům...
Ano po rovném ostří se úhel měnit nebude, ale o "zatočeného" ostří u špičky se trochu změní, většinou zostří. Aby se to nestalo, musel by se úchop v klemě přiblížit ke špičce, aby tak oblouk od úchopu klemy (tedy stčedu opisované kružnice) po kulatém ostří dával jakýsi kruh. Ale já to nedělám, protože se mi lehce ostřejší úhel u špičky zdá výhodný. Na hrubé řezání je totiž lepší tupější úhel a na propichování apod. zas ostřejší.

Kde ovšem ke změně úhlu dojde je u různých šířek čepelí. Je rozdíl zda se do klemy upne čepel s šířkou 1 cm nebo 5 cm. A u Lanskyho, kde jsou konstatní otvory na úhly se ta malá změna úhlu ovlivnit nedá. Zde je veliká výhoda Honzovo systému, kde si posunem matice na závitu může člověk úhel doladit dle šířky ostří.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Brusné kameny“